Fren Sistemleri

ScArC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki fren hidroliğini ne kadar sürede bir değiştirmemiz gerekiyor? (astra h için)

flybird

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
setapxxx' Alıntı:
arkadaşlar bide fren hidroliğini zamanında değiştirmek gerek.çoğu servis ve kullanıcı bunu yapmıyo.zamanı gecen fren hidroliği daha cabuk ısınıyo ve frenlerde şişme meydana geliyo.ve doğru fren hidroliği kullanmak gerek buda DOT4 olmalı

Hidrolik öyle değişir mi? Yani yağ gibi eskisi boşaltılıp yenisi mi konur? Aynı başka marka koymak gibi değiştirmekte zarar vermez mi. Yani benim bildiğim eksildikçe takviye edilir ama. Birde bu işlem kaça patlar?
Bilgilendirirsen sevinirim.

thewishmaster

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hidrolik yağ değişmesi diye bişey yok biliyorum. Eksildikçe ilave edilir ancak bu ilave bilinçli yapılmalıdır. Örneğin zamanla hidrolik yağı çizginin çok az altına inebilir bu normaldir çünkü balatalar aşındıkça fren merkezi yağ ile takviye edilerek diske yakın tutulur. Çok eksilmesi ancak keçelerdeki kaçakla mümkün olabilir. Eklerken dikkat edilmesi gereken husus içinde kullanılan hidrolikle aynı markayı olmasıdır yoksa iki farklı hidrolik birbirini bozar. Hidrolik yağın ısınmasının da bir zararı yoktur ayrıca ısınmaz da. Çünkü hidrolik yağ soğutma amaçlı bir yağ değildir sadece aracı durdurmak için ihtiyacınız olan 5 10 tonluk kuvveti (bu kuvveti tam bilmiyorum) ayağınızla 10 15 kg kuvvetle uygulamanıza yardımcı olan hidrolik prensibini çalıştırmaya yarar.

cutebadboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ZGE38' Alıntı:
kalite farkı diye bişey yok... opelin frenleri çoğu arabaya göre çok çok çok sağlam..sen arabana bi baktır bence...

1-amortisör sorunu
2-fren merkezi sorunu
3-abs beyini sorunu
4-lastik sorunu
5-balata sorunu
6-rot sorunu

bunlardan biri veya bikaçı olabilir...
ne yani şimdi BMW ile Opel arasında fren bakımından kalite farkı yokmu..güldürmeyin beni ya

thewishmaster

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
BMW nin yol tutuşu ve frenleri opele nazaran daha kötüdür. Tabi kıyaslamanı m3 Astra G arasında yaparsan durum farklı. Ancak 320 ile GSİ arasında yaparsak ben GSİ derim. Hem daha oturaklı hem daha kolay duruyor. 320 de hakimiyet ve durma GSİ ye göre daha kötü. Tabi bunda kasa ağırlığının ve arkadan çekişin dezavantajı çok. Kaliteli fren diyorsan Porche derim ve tartışmam bile.

X18XE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
thewishmaster' Alıntı:
BMW nin yol tutuşu ve frenleri opele nazaran daha kötüdür. Tabi kıyaslamanı m3 Astra G arasında yaparsan durum farklı. Ancak 320 ile GSİ arasında yaparsak ben GSİ derim. Hem daha oturaklı hem daha kolay duruyor. 320 de hakimiyet ve durma GSİ ye göre daha kötü. Tabi bunda kasa ağırlığının ve arkadan çekişin dezavantajı çok. Kaliteli fren diyorsan Porche derim ve tartışmam bile.

yapmayın yawww gözünüzü seviyim hepimiz opelciyiz ama bazı gerçekleri kabul edelim yol tutuşta arkadan itişli arabanın tadını hiçbiri vermez verseydi zaten bütün spor otomobiller önden çekişli olurdu

sonmocan

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opellerin freni zayıf arkadaşlar, astra g- corsa c- vectra b- vectra c hepsini uzun müddet kullandım. tok bir fren yapanına denk gelmedim.

hele hele vectra C deki kadar berbat fren mesafesini hiç bir araçta görmedim.

beğenmediğimiz doğan görünümlü şahinler bile bence bizim araçlardan daha iyi fren mesafesine sahipler.

son olarak: kuru asfaltta abssiz daha kısa mesafede durduğumu biliyorum. denemek için Abs li aracınızın abs sigortasını sökün ve deneyin

neonal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
X18XE' Alıntı:
yapmayın yawww gözünüzü seviyim hepimiz opelciyiz ama bazı gerçekleri kabul edelim yol tutuşta arkadan itişli arabanın tadını hiçbiri vermez verseydi zaten bütün spor otomobiller önden çekişli olurdu
Sonuna kadar katılıyorum. Bir eleman war bizim okulda (Aslında birden baya fazla) Yurtların oralardaki göbeklerden bir dönüyorlar bmwyle ağzımın suyu akıyor. Ben de istiyom 2001 model 330ci :)

thewishmaster

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neonal' Alıntı:
Sonuna kadar katılıyorum. Bir eleman war bizim okulda (Aslında birden baya fazla) Yurtların oralardaki göbeklerden bir dönüyorlar bmwyle ağzımın suyu akıyor. Ben de istiyom 2001 model 330ci :)

Bilkent mi orası :)