GM'in Batması 200 milyar dolara mal olacak

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
habertürk.com dan alıntıdır 16.11.2008
Batması 200 milyar dolara mal olacak
GM'in son umudu ABD Hükümeti'nin kurtarma planı

16.11.2008 09:52
gm.jpg
General Motors (GM) zorda olduğu açıklamaları ile devletten 25 milyar dolar yardım almak için lobi faaliyetlerini sürdürürken şirketin batması durumunda yaratacağı domino etkisi sonucunda oluşacak zararın 200 milyar doları bulabileceği açıklandı.

Son umudu Hükümetin kurtarma planına kalan GM şu an binlerce bayii, tedarikçi ve çalışanından yardım konusunda Kongreye mektup ile baskı yapmaalrını da talep ediyor.
Senatör Harry Reid pazartesi günü sektörün 700 milyar dolarlık paketten yararlanabilmesi için harekete geçebileceğini açıkladı. Ancak Bush hükümeti yine de GM ve Ford’un içinde bulunduğu sektöre para aktarılması konusunda yeşil ışık yakmadı. GM, haftasonunu senatörleri ikna etmek için lobi faaliyetlerine ayırdı. Bu kapsamda hem Beyaz Saray hem de ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama’nın takımı ile görüşecek olan GM’in CEO’su Rick Wagoner bu görüşmeler kapsamında iflası durumunda sektörde nasıl bir etki yaratacağını anlatacak.
Sadece GM’in 123 bin kişiye istihdam sağladığı göz önüne alındığında aile bireyleri ile birlikte bunun 500 bin kişinin harcamalarını etkileyeceğinin de altı çiziliyor. Şu an otomotiv sektörünün hükümetin kurtarması dışında bir B Planı da bulunmuyor.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dev gibi bir otomobil şirketinin bu hale geldiğini görmek çok üzücü umarım en kısa zamanda toplarlar durumu :(

psicomega

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Opel otomobil şirketinin yaşadığı krize çözüm bulmak amacıyla, şirket yöneticilerini yarın başbakanlıkta görüşmeye çağırdı.

Merkel, bu konuda Washington'da yaptığı açıklamada, mali kriz içinde bulunan Opel'e yardım edebilmek amacıyla adım adım çözüm yolları arayacaklarını söyledi.
Opel şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Hans Demant, Opel'in gelecek yıl için yaklaşık 1 milyar Avro'luk nakit para yardımına ihtiyacı olduğu şeklinde çıkan bir haberi yalanlayarak, “şu sıralar bir nakit para sorunumuz yok” şeklinde açıklamada bulunmuştu.
Opel'in Alman hükümetinden sadece bir güvence istediğini kaydeden Demant, güvencenin miktarı konusunda ise açıklama yapmamıştı.
Gazeteler, bu güvencenin en az 1 milyar avro olduğunu ve yaklaşık 26 bin kişinin işten çıkartılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu yazdılar.

</B> alıntı 16 kasım 2008 14:35

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
umarım batar , OPEL'de şu GM'in baskısından kurtulur ve hakettiği yerlere kısa sürede gelir diyorum

Kaanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.unicef.org
umarım batar , OPEL'de şu GM'in baskısından kurtulur ve hakettiği yerlere kısa sürede gelir diyorum

Boyle buyuk sirketlerin batmasi ekonominin girdabidir.... O girdapta Opelde bogulur, binlerce sirkette bogulur, hatta ulkeler bile bogulma noktasina gelir.... Geliyorda zaten.....

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opelin iflas etmesi durumunda 100.000 kişi işsiz kalacakmış.Almanya hükümeti opele destek vereceğini açıkladı.büyük ekonomi dediğimiz Almanya bu riski göze alamaz opeli ayakta tutar ne pahasına olursa olsun.önemli bir alman idolüdür OPEL.

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opelin iflas etmesi durumunda 100.000 kişi işsiz kalacakmış.Almanya hükümeti opele destek vereceğini açıkladı.büyük ekonomi dediğimiz Almanya bu riski göze alamaz opeli ayakta tutar ne pahasına olursa olsun.önemli bir alman idolüdür OPEL.

Katılıyorum, bir tek bu Opel in zararı olmaz, Almanya yıda çok etkileyeceği bir gerçek. Bunuda göze alamazlar. Bence her türlü desteği verirler Opele. Opel bu sıkıntıyı bir şekilde aşar ama benim korkum bu zaman içinde biz parça sıkıntısı yaşarmıyız.