hararet sonucu neler olur

oguzhan1980

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savaş bey hararet çıktığı zaman sizin dediğiniz gibi hemen kaloriferi açıp sıcak konumda fanı çalışıtrmıştım sıcak hava üflüyordu su deposundaki su acaba motora zarar vermeden yakalamış olabilirmiyim

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hararet ibresi kırmızıya kadar yükseldiği zaman yapılacak en kolay şey kaloriferi sıcak konumuna getirip fanı sonuna kadar açmaktır. Eğer havalandırmalardan sıcak hava geliyorsa motorda yeterli su var, gelmiyorsa motorda yeterli su yok demektir. Yanınızda su varsa ( mutlaka bagajda su bulunmalı ) motoru durdurmadan ağır ağır yedek su deposundan suyu tamamlayın. Motorda ( yedek su deposu dahil ) yeterli su varsa gölge bir yere çekip, kaputu açın, motoru durdurup soğumaya bırakın. Su olduğu halde fan devreye girmemişse nedenini araştırın. Sırasıyla atık sigorta, elektrik bağlantılarının kontrolü yapın, bunlarda sağlamsa arıza sizi aşar. En kısa zamanda ustanıza başvurun.

Savaş Bey, fakat motor çalışırken veya henüz stop edilmişken taşırma kabının kapağını açmak tehlikeli olmaz mı? Belki taşırma kabında su yoktur ama açınca basınçla fışkıramaz mı? Tabi böyle bir deneyimim olduğundan değil, sadece böyle bir ihtimal var mı öğrenmek için soruyorum.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş Bey, fakat motor çalışırken veya henüz stop edilmişken taşırma kabının kapağını açmak tehlikeli olmaz mı? Belki taşırma kabında su yoktur ama açınca basınçla fışkıramaz mı? Tabi böyle bir deneyimim olduğundan değil, sadece böyle bir ihtimal var mı öğrenmek için soruyorum.
İçindeki buhar bitene kadar kapağı hafifçe açarsanız sorun olmaz. Genleşme kabındaki sıcak havanın boşalmasını beklemezseniz fışkıran su tehlike yaratır. Çok dikkatli bir şekilde kapağı hafifça açmanız gerekir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
savaş bey hararet çıktığı zaman sizin dediğiniz gibi hemen kaloriferi açıp sıcak konumda fanı çalışıtrmıştım sıcak hava üflüyordu su deposundaki su acaba motora zarar vermeden yakalamış olabilirmiyim
Araçta hali hazırda su kaybı yoksa, egzostan su damlamıyorsa sorun yok demektir. Emin olmak için serviste conta kaçağı testi yaptırın. 5-10 dakikalık kolay bir test zaten.

kartalbaba06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün aracımın rolentide 1000 devrin altına düştüğünü gördüm bende dikkat etmeden 40 km yaptım şehirler arası, sonra rolentide araba stop edecek hale gelince birden bi baktımki hararetim tamamen sona dayanmış motoru hemen kapadım ve baktığımda araçta su kalmadığını gördüm. suyunu tamamladım ve ustaya gittim usta arabama binip bayağı yol yapıp yüksek devirde kullandı arabayı hararet çıkmadı ve bişeyin olmadığpını söyledi ama motor eskisine göre rolantide daha gürültülü ve titreyerek çalışıyor lütfen yardım edin neden olabilir acaba bunun nedeni nedir.( 95 opel vectra gt aracım )

oğuzhan şu an yanımda bir rektefiye ustası arkadaşım var muhtemelen aracının motor silindir üst kapağının bakıma girmesi gerektiğini söylüyor muhtemelen subapların sorun oluşmuş olabileceğini söylüyor aracının km sinin fazla oluduğunu düşünerek motor silindirinde fazla aşınmadan dolayıda olabileceğini söylüyor tabi tahmin olarak yorumladı