Isıl İletkenlik

baticaliskan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizlerde okumuşsunuzdur. Alüminyum boruda gecen hava standarta göre daha soğuk olur ve böylece motora soğuk hava girişi olur diye söyleniyor.
Peki alüminyumun ısıl iletkenliği 237 W/mK ve normal çeliğin ısıl iletkenliği 54W/mK iken bu nasıl gerçekleşiyor?
Aracımızı çalıştırdık hareket ediyoruz motor ısındı, ısıl iletkenliği yüksek olan alüminyum aynı zamanda ısıyı daha çabuk emip bunu daha da iyi bir şekilde içinde bulunan motora girecek havaya iletir. Eeeee şimdi ne oldu motora sıcak hava girdi,nerde kaldı performans?

Son düzenleme:

Shadow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sidemir.com.tr
Sizlerde okumuşsunuzdur. Alüminyum boruda gecen hava standarta göre daha soğuk olur ve böylece motora sıcak hava girişi olur diye söyleniyor.
Peki alüminyumun ısıl iletkenliği 237 W/mK ve normal çeliğin ısıl iletkenliği 54W/mK iken bu nasıl gerçekleşiyor?
Aracımızı çalıştırdık hareket ediyoruz motor ısındı, ısıl iletkenliği yüksek olan alüminyum aynı zamanda ısıyı daha çabuk emip bunu daha da iyi bir şekilde içinde bulunan motora girecek havaya iletir. Eeeee şimdi ne oldu motora sıcak hava girdi,nerde kaldı performans?

Mesajından bişi anlamadım ama sana kim ne anlattıysa yarım anlatmış..

Alüminyumun ısıl iletkenliği çeliğe göre düşüktür.. Verdiğin değerler sayısal olarak büyük olabilir.. Büyük olması daha az ısı ileteceğinin göstergesidir..

Gerçi çelik boru die bişide yok zaten piyasadaki metal gördüğünüz bütün borular alüminyum-krom alaşımları..

kayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında cevabın senin sorunda. Isıl iletkenligi daha yüksek olan alüminyum alışım parçalar, aracın durağan halinden çok hareket halinde olduğu için vuran soğuk hava ile daha çabuk soğuma gösterir.

Shadow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sidemir.com.tr
Arkadaşlar alüminyumun ısıl iletkenliği çeliğe göre düşüktür düşük..

Fırında pastırmayı nie alüminyum folyoda pişiriosunuz.. yavaş pişsin die :]

baticaliskan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla bana birisinin bişey anlattığı yok oturdum araştırdım.

''Isıyı iyi ileten maddelere ısı iletkeni denir. Isı iletkenlerini oluşturan tanecikler arasındaki boşluk çok azdır ve tanecikler düzenlidir. Isı iletkenleri kısa sürede büyük miktarda ısı iletirler. Metaller (Bakır, alüminyum, demir,…), diğer maddelere göre ısıyı daha hızlı iletirler ve ısı iletkenidirler. ''

baticaliskan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mesajından bişi anlamadım ama sana kim ne anlattıysa yarım anlatmış..

Alüminyumun ısıl iletkenliği çeliğe göre düşüktür.. Verdiğin değerler sayısal olarak büyük olabilir.. Büyük olması daha az ısı ileteceğinin göstergesidir..

Gerçi çelik boru die bişide yok zaten piyasadaki metal gördüğünüz bütün borular alüminyum-krom alaşımları..

Yanlış yazmışım düzeltildi.

baticaliskan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayrıca o alüminyum folyo parlak olduğu için sarılır böylece ışıma yapar ve gelen ısının çoğunu geri yansıtır.

Shadow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sidemir.com.tr
Peki :]

Araştırman için sana iki tane kaynak ismi veriyim onları bi oku ondan sonra konuşalım.. Yada okuyanlara inan en iisi.. Gerçi o zaman konuşmamıza gerek kalmaz anlamış olursun :]

Fundamentals of Heat and Mass Transfer by Frank P. Incropera and David P. Dewitt

Thermodynamics An Engineering Approach by Cengel And Boles

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
Alüminyumun ısıl iletkenliği düşük olurmu yahu altın bakır alüminyum gümüş gibi madenler gayet iyi ısı iletirler demir ve türevleri ise bunlara göre daha kötü ısı ileticileridir

fakat ben sorudan yinede birşey anlamadım çünkü alüminyum değil ne olursa olsun içinden hava geçen bir maden içinden geçen havaya ısıl bir etkide bulunmaz çünkü kendiside aynı havanın içinde ve dolayısıyla aynı ısıdadır yani soğuma diye birşey olmaz

Eğer alüminyumun içinden geçen hava normal ortam havasından sıcaksa alüminyumun kendisi ise ortam ısısı içindeyse ancak o zaman içinden geçen sıcak havadan ısı koparır ve demir türevlerine göre daha iyi ortama yayar

fakat bunu motorun neresiyle ilişkilendirdin o kısmı anlayamadım

palamut

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.erzincantuningsofrasi.net
intercooler ve radyatör gibi parçalarda aliminyumun tercih edilmesi ısıl iletkenliği iyi olduğu içindir ama bu durumda soğutma dış ortam havasıyla yani peltier prensibiyle olduğu için motor iç aksam hava borularıyla farklı bir mantığı var.

motor aksamında ise üreticilerin plastik kullanması ve metal parçaları bile izolasyonlu boyalarla boyaması motor bölmesindeki sıcaklığın boruların içindeki havayı daha fazla ısıtmasını engellemek içindir.yani kaput altına geldiğimizde ısıl iletkenliği düşük olan malzemeler daha iyi sonuç verir.

benzer kitlerde aliminyum parçalar kullanılması ve emme manifoldlarının da genellikle aliminyum olması biraz kafa karıştırıcı gelsede, plastikten aşırı besleme manifoldu olmaz aliminyumdan başka metaller ise özkütlesi yüksek olduğu için çok ağır olacaktır ve aliminyum imalatlar çoğu alternatifinden daha hafif ve ucuzdur.

karbonfiber intake kullanılan m3ler falan da var sonuçta