İşte yakıtta cimri otomobiller

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşte yakıtta cimri otomobiller

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, yeni otomobil almak isteyenleri bilgilendirmek için 'Yakıt tüketiminde en iyi ilk 10 listesi' hazırladı.

Şirketlerin beyanlarına göre hazırlanan listede 100 kilometrede en az benzin tüketiminde marka bazında Peugeot, Hyundai ve Fiat'ın bazı modelleri ilk sırada yer alıyor. Dizel araçlarda ise sıralama Peugeot, Seat ve Ford şeklinde oldu.

Zaman'a konu hakkında bilgi veren bakanlık yetkilileri, vatandaşların kazançlı çıkmaları için www.sanayi.gov.tr sitesini incelemelerini istedi.

Sanayi Bakanlığı firmaların beyanlarını esas alarak benzin, motorin ve benzin+LPG'de en az yakıt tüketen otomobillerle ilgili ilk listeyi hazırladı.

Benzinde en iyi 10 sıralamasında Peugeot 107 otomatik şanzıman modeli 4,6 litre ile ilk sırada yer alırken Hyundai i10 Team Manuel modeli 5 litre tüketim ile ikinci ve Hyundai'nin aynı modelin Select'i üçüncü oldu.

En az yakan dizel sıralamasında ise Peuget 107 1.4 L manuel 4,1 litre, Seat Ibiza 1.6 TDI 90 manuel 4,2 ve Ford Yeni Fiesta 1.6 TDCİ 90 manuel 4,2 litre tüketim ile liste başı oldular.

Benzin+LPG' tüketiminde en iyi 10'da ise Proton'un Savvy, Gen 2, Impian Vaja, Gen 2 HB modelleri yer aldı.

Alıntıdır. : http://ekonomi.haberturk.com/otomotiv/haber/501331-iste-yakitta-cimri-otomobiller

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence bu liste Peugeot nun izledigi akıllıca strateji nedeniyle biraz yanlı olmuş.Önce tüm araçların verilerini bir toplasınlar, sonra karşılaştırma yapsınlar.İlk önce pejo veri gönderir ve onlar yayınlanırsa,tabiki sonuç bu olur.Bence clio symbol 1.5 dci pejo dan daha az tüketiyor.belki de bizim bilmedigim (kia vb) herhangi bir arac çok daha da az tüketiyor olabilir...

MERKEZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Listede 80hp 1,5 dcı clio olmazsa o listenin doğruluğuna inanmam.

MERKEZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Annemin arabası 80hp 1,5 dcı megane 2 şehir içinde 4,9 litre ortalamada şehir dışında kendi kullanım klima açık hız sabitleyici ve 3 yolcu ile 4 litre. Yaptığım yola göre depoda yol bilgisayarını tastik ediyor. 16" jant - klima - kasa ağırlığını düşünürsek clio akıl almaz düşük tüketime sahip olması gerekli.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Listedeki rakamlara inanmak zor.

EnjoY34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 dizel grandepunto 90hp 6ileri - 5.2den yukarı çıkmıyor şehir içi. bi gün istanbul bahçelievlerden tuzlaya mazot ışığı yanerken çıktım hiç benzinciye uğramadan geldim. yaklaşık 65km falan 6 viteste 100-110 hiçbişey yakmıyo. aynı motor dizel astra h larda da var zaten. ama yeni puntoevolar daha fazla yakıyomuş

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 dizel grandepunto 90hp 6ileri - 5.2den yukarı çıkmıyor şehir içi. bi gün istanbul bahçelievlerden tuzlaya mazot ışığı yanerken çıktım hiç benzinciye uğramadan geldim. yaklaşık 65km falan 6 viteste 100-110 hiçbişey yakmıyo. aynı motor dizel astra h larda da var zaten. ama yeni puntoevolar daha fazla yakıyomuş

Bildigim kadar ile aynı motor var benim aracımda da ben mi fazla yakıyorum acaba geçen ölçümde 6 litre nin üzendeydim.Aracımı sakin kullanırım ama yinede bana çok geldi..

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben en az yakan peugeot un HDİ motorları olduğunu biliyorum...

Peugeot 308 HDi otomatik yakıt rekoru kırdı.

Peugeot'nun 5 ileri manuel ve yeni 6 ileri otomatik şanzımanına sahip iki 308 1.6 HDi 110 hp modeli, ortalama 3.5 litre/100 km civarında tüketimle İstanbul'dan Antalya'ya gidip döndü.

Geçen yıl Antalya'ya ortalama 3.68 litre/100 km tüketimle gidip gelen 110 beygir gücündeki 1.6 litre HDi motora sahip 407'den sonra Peugeot, bu yıl aynı testi yine Türkiye Otomobil Federasyonu gözetiminde 308 modelinin iki ayrı şanzıman seçeneğiyle gerçekleştirdi. Teste katılan araçlardan birincisi, yeni 308'in Türkiye lansmanından beri satışta olan manuel şanzımanlı 1.6 HDi 110 beygirlik modeliydi.
İkinci model ise Türkiye'de ilk kez satışa sunulacak olan 1.6 Hdi Auto6R olarak adlandırılan yeni 6 ileri otomatik şanzımanlı modeldi.

Manuelden daha az yaktı

Klasik otomatik vitesli araçlar genelde daha çok yakıt tüketirler ve performansları biraz daha düşüktür. Peugeot bu yeni vites kutusunun gerçek koşullarda manuel şanzımana sahip bir araç kadar tükettiğini kanıtlamak için bu yeni versiyonu manuel şanzımana sahip aynı motorlu bir başka versiyonla birlikte test etti. İki araç 1393 km'lik yol boyunca arka arkaya gittiler.

Alıntıdır.