Japonya’dan Türkçe uyarı: Nükleer felaket olacak!

thugslife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim ülkede nükleer santral havaya uçsa 1.000.000 kişi ölse eminim hükumetten biri çıkar biz olmasak 2.000.000 kişi ölürdü der ve sonraki seçimlerde %60 oy alır.

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paralel devlet yaptı denir, chp komplosu denir sonucta buna inanan insanlar oldugu sürece
altlarından ic donlarını alsalar YARABBİ ŞÜKÜR diyece insanlar oldugu sürece.

Unutmayın bundan birka sene önce istanbulda çöplükde bulunan radyoaktif özellikleri olan maddeleri belediye elemanları paspaslıyorlardı, gazete haberini bulamadım ama bulursam koyacam. BİZİ ALLAH KORUYOR ALLAHIN IZNIYLE YAPACAZ diyecek insanlara cevabım
ALLAH SİZİN KAFANIZA BEYİN KOYDUYSA DAHA NE YAPSIN, GÖZLERİNİZLE GÖRÜP BEYNİNİZLE DÜŞÜNÜN DEMİŞ, DAHA NE YARDIM ETSİN diyorum. Aklını kullanmayan insanlar ve toplumlar hic yoluna yokolmaya mahkumdur. Bu kafa CERNOBİL kazası zamanıda tv e cıkıp CAY icen bakanda da vardı. HIZLI TREN testinde devrilen trende
sucu MAKİNİSTE atan bakanda da

http://www.dw.de/nükleer-atık-treni-protestolarla-ilerliyor/a-15557650

"Fransa'daki nükleer tesislerin radyoaktif atıklarını taşıyan “Castor” adlı yük treni Cuma günü sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında Almanya sınırını geçti. Trenin atık tesislerinin bulunduğu Gorleben kentine hafta sonu ulaşması bekleniyor.
Gorleben kentinde atıkların geçişini engellemek isteyen nükleer enerji karşıtları ise protesto gösterisi hazırlığında. Trenin geçeceği güzergâhta barikatlar kuran göstericilerle polis arasında Perşembe gecesi gerginlik yaşandı. Wendland kentinde güvenlik güçlerinin barikatı dağıtmak istediği sırada iki taraftandan da yaralananlar oldu."

NUKLEER ENERJI demek ONBINLERCE yıl yok edilemeyecek NUKLEER ATIKLAR demek ??? Bu atıklar kimyasal atıgada benzemez, YOK EDILEMEZ, KIMYASAL OLARAK PARCALANAMAZ.

Artık nerelere tıkıştıracaklar bakalım o atıkları

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Siyasi mesajlar yasak, konuyu siyasete çekmeye çalışmayın, saçma da olmuş.
Konu net:
1) Ne kadar güvenli
2) Ülkemize ne kadar faydalı
3) Gerek var mı?
4) Askeri faydası olur mu?
5) Fayda, MAliyeti nedir? vs. vs.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
atıklar tesislerde saklanıyor,200 yıl sonra zararsız hale geldiği yazıyor,ayrıca hidroelektrik santralden daha az havayı kirlettiği yazıyor buraya kadar tamam sorun yok iyi :) Fakat asıl sorun Uranyumun çıkartılması ve daha sonra zenginleştirilmesi sürecindeki rafine etme çalışmaları çok büyük miktarlarda radyoaktif kirlenmeye sebep olmaktaymış... Peki ülkemizde olmadığında çok mu sağlıklı yaşadığınızı zannediyosunuz ? Bu bahsi geçen santrallerde kullanılan Radyoaktif maddeler ülkemizden uzakta olunca tabi hiç sorun yok Türk zihniyeti :D Arkadaş aynı atmosferi kullanıyoruz bi şu haritaya bakın

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nükleer_enerji_santrali

Her taraf nükleer santral olmuş aldığımız her nefes zarar aslında,fakat bize göre uzakta olduğu için zararlı değil.Eskiden böyle kanser mi varmıs,yokmus,daha ilerleyen zamanlarda allah sonumuzu hayır etsin.

Ben nükleer karşıtı biri değilim,bu gidişatla mecbur alternatif enerjilere gidilcek,öncelik olarak basetmiş arkadaşlar,güneş ve rüzgar enerjisi,ülkemizde devlet destek olsa bu enerji kaynakları değerlendirilebilir,bunlar kadar temiz enerjiler varken nükleer,Bizde santral olsada olmasada yavaş yavaş zehirleniyoruz,Yazık güzel ülkeme,her yerden bitiriyolar,Bakalım nolcak güzel günler beklemiyor bizleri,çocuk yapcaklar birkez daha düşünsün :)

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Siyasi mesajlar yasak, konuyu siyasete çekmeye çalışmayın, saçma da olmuş.
Konu net:
1) Ne kadar güvenli
2) Ülkemize ne kadar faydalı
3) Gerek var mı?
4) Askeri faydası olur mu?
5) Fayda, MAliyeti nedir? vs. vs.

1-) Sınırımızda ki ülkelerde ne kadar güvenliyse okadar güvenli. Güvenlik tamamen elimizde. fizibilitesi konumlandırması önceden düşünülüp her türlü iç dış tehdite karsı onlem alınırsa herhangi bir problem kalmaz. örnegin yapılacak yerde deprem kusagı sartları olası bir depremde alınacak santral güvenliği + ülke güvenliği tedbirleri iyi belirlenmeli. bunlara ek olarak olası bir savaş anında santrali koruyacak askeri gücümüz + donanımlar vs iyi düşünülmeli ve konumlandırılmalı ki bunlar düşünülmüştür diye tahmin ediyorum.

2-)her yıl milyarlarca dolarlık enerji acıgı cıkan ülkemize olacak faydasını bence tartısmamak gerekir.

3-)Ülkede enerji açıgı varsa boyle tesislerinde gerekliliği illaki vardır. boyle tesislerden alınacak güç ile hidroelektrik, termik, kombine çevrimler, güneş enerjisi vs. kaynaklardan alınacak enerji karsılastıralamaz bile. artı olarak dışa bagımlılıgımız azalacak. gazımız kapanacakmı, zam gelecekmi, elektriğimizi keserlermi endişesi azalacaktır.

4-)Askeri olarak faydası olacagını dusunmuyorum. hatta askeri olarak artı bir yük olacaktır. istihbarat, koruma kollama vs içinde hizmetler gerecektir.

5-) Faydası mali olarak tartısalamayacak kadar yüksektir. bu tür tesisler kurulurken tesis kurulum maliyetini max 2-5 sene içerisinde cıkartacaksa kurulurlar. bunun kesin kararını fizibilite raporunu gormeden soylemek mümkün değildir.

(ben afşin-elbistan b termik santralinde çalıştım ve su andada bi şeker fabrikasında enerji üretim tesisinden sorumlu mühendisim. bizde su anda dogalgazlı kazanlardan kurtulup kömürlü kazan kurmaya calısıyoruz. belki daha kirli bir sistem olablir ama çalıştırdıgınız temiz sistem kar etmiyosa kar etmedigi gibi bu ülkeyi degilde gazı aldıgınız ülkeyi gecindiriyosa temizlikte bi yere kadar. ayrıca arıtım sistemleri dogru düzgün calıstırılırsa temizliktende fazla feragat etmek zorunda kalmıyorsunuz.
nükleer atıkların imhası zor ve uzun bi süreç olsada sanki tüm vatandaşlarımız normal atıklarına cok dikkat ediyomus gibi, denize plastik atıklar atmıyomus gibi, sokaklarımız b*k goturdugunu gormuyomus gibi bi anda cevreci kesilmelerini garipsiyorum.
enerji sektörü cok büyük bir pazar ve gelecegi tükenmeyecek belkide tek pazardır. ortada kümün ne için yaptıgı ne amacla ortaya cıktıgı belli olmayan bi video yüzünden bence ön yargılı olmamak gerekir. bu ülkenin gelecegini kuracak maddi olanaklar her gecen yıl bu pazarın ekmegini yiyen ülkelere dagıtılıyor. buna dur demek gerekir diye düşünüyorum.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tabi önyargılı olmamak gerek,ülkede ki çevreciliği bende anlamıyorum,mesela 3 yıl önce aoç diye birşey kalmadı ama ankarada ki çevreciler gezi parkıyla farketti bu durumu,ilginç :)

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
tabi önyargılı olmamak gerek,ülkede ki çevreciliği bende anlamıyorum,mesela 3 yıl önce aoç diye birşey kalmadı ama ankarada ki çevreciler gezi parkıyla farketti bu durumu,ilginç :)

aman gözünü seviyim hiç siyasete girmeyelim ortalık karısır şimdi:)

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nuro beni cok güldürdün yani

1) Secim zamanı bile elektrikleri kesilen bir memlekette, sebep olarak aynı zamanlı
CAT timleri gösterildi sabotaj yaptıkları iddia edildi :))

http://www.haberyurdum.com/sap-enstitusu-ne-yapilan-sabotaj-438018h.html

ŞAP enstitusune yapılan sabotaja bile engel olamayacak bir guvenligimiz var.

Gidip deprem ve fay hatlarının üzerine santral kuruyoruz (sanki ülkede başka yer yok)

Ayrıca bu RUSYA ile yapılan anlaşmalar neden gizli oluyor, bu santrallerden ortaya

cıkacak NUKLEER kirleticiler NERDE depolanacak ???? Hicbirsey deklere edilmiyor hersey
gizli kapaklı

2) Efendim dogal gaz acıgımız varmışi, yaw kardeşim yukardaki yazımı okursanız göreceksiniz.
DÜNYANIN EN BUYUK sanayi devi almanya bile santrallerinin yarısını 15 sene icinde kapatıyor
ve ustelik bunlar ÖMRÜ tükenen santraller degil,

4.480 MW gucunde sinop santralinin maliyeti 22 milyar dolar
400 mw gucundeki gunes santrali ise 2 milyar $ mal olacak

yani aslında 10 tane gune santrali bedeli = 1 nukleer santral bedeli ve ustelik SIFIR RISK
ve SIFIR RADYASYON ???? daha ne olsun

inanmayanlara linkler aşağıda

http://www.solarbaba.com/haber/ivanpah-dunyanin-en-buyuk-gunes-enerjisi-santrali
http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/akkuyu-nukleer-santralinin-insaati-basladi-mi-48391

3) Bu sorunun cevabı yukarda yazılı , GEREK YOK, velevki olsa, BİNLERCE yıllık ölümcül bir
nukleer kalıntı sizce soguda donmakdan ve soba yakmakdan daha mı İYİ daha mı kötü

http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2011/03/110317_vid_japan_humanitarian.shtml

bu videoyu izleyin sonra GEREK limi diye sorun

4) Askeri konusuna girerse yakın zamanda İRAN muamelesi goruruz

5) 2. cevapda bu konuda bilgi verdim inanmayanlara gerekli linkleri verebilirim.

http://sistem.kayseri.net.tr/haber/...-radyasyon-sizintisi-kontrol-edilemiyor/1055/

fukushima-nukleer-santral-radyosyon-sizintisi-kontrol-edilemiyor.jpg

öldürücü radyoaktif sıvıların okyanusta yayılma görüntüleri uydudan cekim fotografları

Bazı ab ve dunya ulkelerinde kurulu GUNES ENERJİ sistemleri, ALMANYA tek başına lider
30.000 MW kurulu GUNES ENERJİ gucu ile italyada bile 18.000 MW kurulu santral var

2000-2012-y%C4%B1llar%C4%B1-aras%C4%B1nda-sisteme-eklenen-toplam-kurulu-fv-gu%CC%88c%CC%A71.png

ÇİN SALAK MI BUNCA PARAYI GUNEŞE YATIRSIN SİZCE

4mLaRL.png

ALMANYADA kwH/M2. YIL ACISINDAN 2000 OLAN ALAN VE 1500-1650 ALAN KISIMLARA BAKIN BİRDE BİZDE BAKIN
BUNCA GUNEŞLİ ALAN OLAN ULKEDE GUNESİ RESMEN HARCIYORUZ

Almanya-Solar-haritasi-II.png

Tu%CC%88rkiye-Solar-Haritasi.png

Ulkenin

Senin calıstıgın tesis 360MW gucunde ve benim bahsettigim gunes santrali 400 mW gucunde
yani o tesis yerine bu tesis olsa SIFIR kirlilik ile kömür felan kullanmadan aynı gucu
elde ederiz.

Bu arada ben elektromekanik mühendisiyim + kimya muhendisliginde yuksek lisans yaptım 21. yy enerji
sistemleri ve ileri teknoloji malzemeleri konusunda

BUNCA TEKNIK BILGIYE RAGMEN HALA NUKLEER GEREK DİYORSAN SANA KÖR CAHİLSİN DERİM KUSURA BAKMA

Son düzenleme:

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Nuro beni cok güldürdün yani

1) Secim zamanı bile elektrikleri kesilen bir memlekette, sebep olarak aynı zamanlı
CAT timleri gösterildi sabotaj yaptıkları iddia edildi :))

http://www.haberyurdum.com/sap-enstitusu-ne-yapilan-sabotaj-438018h.html

ŞAP enstitusune yapılan sabotaja bile engel olamayacak bir guvenligimiz var.

Gidip deprem ve fay hatlarının üzerine santral kuruyoruz (sanki ülkede başka yer yok)

Ayrıca bu RUSYA ile yapılan anlaşmalar neden gizli oluyor, bu santrallerden ortaya

cıkacak NUKLEER kirleticiler NERDE depolanacak ???? Hicbirsey deklere edilmiyor hersey
gizli kapaklı

2) Efendim dogal gaz acıgımız varmışi, yaw kardeşim yukardaki yazımı okursanız göreceksiniz.
DÜNYANIN EN BUYUK sanayi devi almanya bile santrallerinin yarısını 15 sene icinde kapatıyor
ve ustelik bunlar ÖMRÜ tükenen santraller degil,

4.480 MW gucunde sinop santralinin maliyeti 22 milyar dolar
400 mw gucundeki gunes santrali ise 2 milyar $ mal olacak

yani aslında 10 tane gune santrali bedeli = 1 nukleer santral bedeli ve ustelik SIFIR RISK
ve SIFIR RADYASYON ???? daha ne olsun

inanmayanlara linkler aşağıda

http://www.solarbaba.com/haber/ivanpah-dunyanin-en-buyuk-gunes-enerjisi-santrali
http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/akkuyu-nukleer-santralinin-insaati-basladi-mi-48391

3) Bu sorunun cevabı yukarda yazılı , GEREK YOK, velevki olsa, BİNLERCE yıllık ölümcül bir
nukleer kalıntı sizce soguda donmakdan ve soba yakmakdan daha mı İYİ daha mı kötü

http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2011/03/110317_vid_japan_humanitarian.shtml

bu videoyu izleyin sonra GEREK limi diye sorun

4) Askeri konusuna girerse yakın zamanda İRAN muamelesi goruruz

5) 2. cevapda bu konuda bilgi verdim inanmayanlara gerekli linkleri verebilirim.

http://sistem.kayseri.net.tr/haber/...-radyasyon-sizintisi-kontrol-edilemiyor/1055/

fukushima-nukleer-santral-radyosyon-sizintisi-kontrol-edilemiyor.jpg

öldürücü radyoaktif sıvıların okyanusta yayılma görüntüleri uydudan cekim fotografları

Bazı ab ve dunya ulkelerinde kurulu GUNES ENERJİ sistemleri, ALMANYA tek başına lider
30.000 MW kurulu GUNES ENERJİ gucu ile italyada bile 18.000 MW kurulu santral var

2000-2012-y%C4%B1llar%C4%B1-aras%C4%B1nda-sisteme-eklenen-toplam-kurulu-fv-gu%CC%88c%CC%A71.png

ALMANYADA kwH/M2. YIL ACISINDAN 2000 OLAN ALAN VE 1500-1650 ALAN KISIMLARA BAKIN BİRDE BİZDE BAKIN
BUNCA GUNEŞLİ ALAN OLAN ULKEDE GUNESİ RESMEN HARCIYORUZ

Almanya-Solar-haritasi-II.png

Tu%CC%88rkiye-Solar-Haritasi.png

Ulkenin

Senin calıstıgın tesis 360MW gucunde ve benim bahsettigim gunes santrali 400 mW gucunde
yani o tesis yerine bu tesis olsa SIFIR kirlilik ile kömür felan kullanmadan aynı gucu
elde ederiz.

Bu arada ben elektromekanik mühendisiyim + kimya muhendisliginde yuksek lisans yaptım 21. yy enerji
sistemleri ve ileri teknoloji malzemeleri konusunda

BUNCA TEKNIK BILGIYE RAGMEN HALA NUKLEER GEREK DİYORSAN SANA KÖR CAHİLSİN DERİM KUSURA BAKMA

1- seninle aynı seyi düşünmeyenlere kör cahil diyeceksen nerde neyi okudugunun cokta bi önemi yok.

2- benim çalıştığım santralin kurulu gücü 360 değil 1440 MW. google da arattıgın şeyleri en azından buraya dogru yaz.

3-kirli atıkların nereye gidecegini sormussun. su anda rusyanın attıgı atıkların basını senmi bekliyosun. nereye ne kadar doktugunden eminmisin?. ayrıca olası bi sızıntıda ister kendi ülşkende olsun ister rusyada ister yanı basındaki farklı bi ülkede sende onlar kadar etkileneceksin. çernobilde oldugu gibi.
çernobilde sızıntı oldugu zaman bizler nede olsa bizde nukleer santral yok bizi etkilemez diyebildikmi?

4- nükleer santral kurmak güneş enerjisi santrali kurmaya engel değildir. sayıgın ülkelerde iki türdede enerji elde ediliyor sende farkındasın.

5- sen sadece nukleer santrallerini kapatmaya hazırlanan (ki garantisi yok onunda olsa dahi 15 sene içinde olacak diyosun) almanyadan bahsediyosun ama tüm dünyada nükleer kurmaya calısan ülkelerden nedense hiç bahsetmiyosun.

6-burda bbc den link veriyosun nükleer gereklimi gereksizmi diye msj cıkarmamızı bekliyosun. once bunu yayınlayan bbc ye sor ülkendeki 19 tane nükleer santrali hobi amaçlımı kurdun de istersen.

7-sürekli yok trafoya kedi girdi secim zamanı elektrikler kesildi vs den dem vurup demogoji yapıyosun. elektrikler kesildi diye ne yapmamızı bekliyosun arkadasım hangi sonuca varmayı hedefliyosun. elektrikler secim zamanı degilde baska zaman kesilseydi ne değişirdi bu konuda. bunun konuyla ne ilgiisi var. diyelimki konuyla bi baglantı kurdun ne yapalım yani elektrikler gitti diye kapatalımmı tüm kepenkleri. hiçbişey yapmadan ordan burdan satın alarakmı yasayalım.
sürekli ülkeyi küçümseyerek bi yere varamayacagımızı anlayın artık. senin mantıgınla zamanında devrim arabaları yapılamaz diyenlerin mantıgı aynı işte. ozaman o arabayı yapanlar bunu diyenlere cvp vermişti. umuyorum ki bu santral yapılıpta işlemeye baslayıncada sen ve senin gibilere cvp verilecektir.
gel gelelim gereklimi gereksizmi tartısmasına bence gerekli sonuna kadar da destekliyorum. yalnız nükleer santrali degil bu ülkeye maddi manevi katkı saglayacak her tesisin, her santralin(nükleer, güneş,termik, hidro, kombine farketmez), her projeyi ben sonuna kadar destekliyorum.

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Unutma gecmişde yabancı buyuk ulkelerin KİMYASAL YUKLU bidonları bizim topraklarımızdan
cıkmadı mı ?? Yaşın o kadar buyukse gazetelerde ve ARENA programında o haberleri hatırlarsın

Nukleer santrali KURMAK engel degil, o santrali BİLİNCSİZCE RANT amacla kurmak tehlikeli
Yani kurarken, bilimadamlarına bile sormadan sadece kendi cevresindeki adamlara sorarak
ustelik HERSEYDE halka soran RTE neden bu konuda bir halka sorma geregi duymuyor o zaman
%70 red alacagını biliyor, karadenizin TAMAMINI kaybedecegini cok iyi biliyor.

Benim ne demek istedigimi hala farkedememişsin, RUSYA dunyaya meydan okuyor (ukrayna olayında)
ve AB de DOGALGAZ kaybetme korkusu basladı ve bu yuzden 2 secenek var ya nukleer santral
yada GUNES enerji sistemleri, bu konuda ALMANYA en akıllıca davranan ulke ve farkındaysan
AB ulkeleri icinde EKONOMİK olarak dimdik duranda almanlar digerleri yerlerde sürünüyor

Kardeşim BBC den oylesine link buldum, istersen JAPON devlet televizyonunda da haber bulurumn
JAPONCA biliyorsan soyle o linkide paylaşayım seninle

KArdeşim 11 ay boyunca elektrigin kesilmedigi, ustelik EN SICAK kış aylarının oldugu bi dönemde
secim gecesi aniden 20 kusur ilde kesilmesi SENCE ne kadar mantıklı ???* ilk secim harici
hidnistandan gelen MUREKKEP uygulamasıneden kaldırıldı ? cunku o sayede 3-5 sahte kimlikle
farklı yerlerde mükerrer oy kullanma şansı dogdu. O mürekkepden vazgecerken zaten niyet belliydi.

Kardeşim cevapların bile cok cahilce, cok basit seviyede, lutfen cevap yazarken azıcık guzel örnekler
ver VERİLER ver,...ben karşımdaki insanla tartışırken benden zeki hamleler beklerim yoksa
sıkılırım

toplantıya girecem 2 st sonra cıkacam gorusuruz..bu arada cehalet ayıp degil ÖGRENMEMEK ayıptır.
ILK EMİR nedir OKU , peygamberimize gelen, ama bizim turk milleti onu YAT olarak algılamış nedense