Japonya’dan Türkçe uyarı: Nükleer felaket olacak!

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Unutma gecmişde yabancı buyuk ulkelerin KİMYASAL YUKLU bidonları bizim topraklarımızdan
cıkmadı mı ?? Yaşın o kadar buyukse gazetelerde ve ARENA programında o haberleri hatırlarsın

Nukleer santrali KURMAK engel degil, o santrali BİLİNCSİZCE RANT amacla kurmak tehlikeli
Yani kurarken, bilimadamlarına bile sormadan sadece kendi cevresindeki adamlara sorarak
ustelik HERSEYDE halka soran RTE neden bu konuda bir halka sorma geregi duymuyor o zaman
%70 red alacagını biliyor, karadenizin TAMAMINI kaybedecegini cok iyi biliyor.

Benim ne demek istedigimi hala farkedememişsin, RUSYA dunyaya meydan okuyor (ukrayna olayında)
ve AB de DOGALGAZ kaybetme korkusu basladı ve bu yuzden 2 secenek var ya nukleer santral
yada GUNES enerji sistemleri, bu konuda ALMANYA en akıllıca davranan ulke ve farkındaysan
AB ulkeleri icinde EKONOMİK olarak dimdik duranda almanlar digerleri yerlerde sürünüyor

Kardeşim BBC den oylesine link buldum, istersen JAPON devlet televizyonunda da haber bulurumn
JAPONCA biliyorsan soyle o linkide paylaşayım seninle

KArdeşim 11 ay boyunca elektrigin kesilmedigi, ustelik EN SICAK kış aylarının oldugu bi dönemde
secim gecesi aniden 20 kusur ilde kesilmesi SENCE ne kadar mantıklı ???* ilk secim harici
hidnistandan gelen MUREKKEP uygulamasıneden kaldırıldı ? cunku o sayede 3-5 sahte kimlikle
farklı yerlerde mükerrer oy kullanma şansı dogdu. O mürekkepden vazgecerken zaten niyet belliydi.

Kardeşim cevapların bile cok cahilce, cok basit seviyede, lutfen cevap yazarken azıcık guzel örnekler
ver VERİLER ver,...ben karşımdaki insanla tartışırken benden zeki hamleler beklerim yoksa
sıkılırım

toplantıya girecem 2 st sonra cıkacam gorusuruz..bu arada cehalet ayıp degil ÖGRENMEMEK ayıptır.
ILK EMİR nedir OKU , peygamberimize gelen, ama bizim turk milleti onu YAT olarak algılamış nedense

gecmişte cıkan kimyasal bidonlarla ne alakası var ya bunun. biz nukleer kurmazsak cıkmayacakmı artık yani? kendi soylediklerini bi bak önce. bu sebepten dolayımı nükleere karsı cıkalım yani?
bizim ülke topraklarımızdan silahlarda cıktı bombalarda ozaman tüm silah fabrikalarımızıda kapatalım olurmu :maden::maden::maden:

arkadasım ben akp li degilim bana sürekli rte den dem vurup durma o yuzden. ama sanki bu projenin basından beri içindeymişsin gibi bilimadamlarına sordu yok oydan korktu bilmem ne diyip sallamanın manası nedir yaaa. bilim adamlarına sormadıda kendimi hazırladı projeyi acaba :D
zeka boyle bişey demekki. ben ingiltere kendisinde 17 nükller santral varken ve ilk ticari nükleeri kendisi kurmasına ragmen neden gerekli degil diye link dagıtıyor diye soruyorum sen bana japonyadanda bulurum diyosun. madem oyle buldugunda kendine bi sor acaba japonyanın neden 55 tane nükleer santrali var?

bak kendin diyosun almayada dogalgaz korkusundan dolayı baska setorlere yoneldi enerji elde etmek için. bunlardan biride nukleer. almanyanın gunes enerjisinide kurmak istemesi su anda halen nukleerden elde ettigi enerjiyle gecindigini ört bas edemez. sen almanyanın ekonomisinin gelişmesini daha bi kaç senelik güneş enerjisi sistemine baglıyosun ama nedense senelerdir kullandıgı ve hala kullanıyor oldugu nükleer enerjiyi bi türlü görmek-göstermek istemiyosun. ayrıca almanya ekonomisinin göklerde diger avrupa ülkelerinin ekonomilerinin yerlerde oldugu genellemmeler tamamen senin kişisel fikrindir. ve almanya ekonomisinin iyi olmasının tek sebebini daha yeni cıkan ve gelişmekte olan güneş enerjisine yönelmelerine baglamakta tamamen senin eserindir.kaldıki almanyanın daha daha en az 15 sene nukleer kullanacagıda goz onunde bulundurulmalıdır.

mademki bu işin ekonomisiyle cok ilgileniyosun eline bi kagıt kalem al. dünyanın en gelişmiş ülkelerini yaz once sonrada karsılarına hangisinde kac tane nükleer santral var onu yaz bakalım ne cıkacak. :) :) :)

ben sana elektriklerin kesilmesi normal dedimmi arkadasım?
mürekkepten bilmem neden bahsettimmi?
mükerrer oylardan bahsettimmi? önce bi benim yazdıklarımı agzınla oku sonra cevap verirsin kendince.
seçim zamanı kesin olarak trafolar sabote edildi diyelim. Allah aşkına kıç kadar trafo sabote etmekle koca nükleer santrali sabote etmek aynı seymidir. ülkede secim zamanı elektriklerin gitmesini nükleer santral yapmamanın sebebi gibi göstermek nasıl bi zekanın ürünüdür çözemedim hala.

ben türkiyenin enerji acıgından bahsediyorum.
dışa bagımlılıgın bitmesinden veya azalmasından bahsediyorum.
sen bana mürekkep diyosun kedi diyosun
bide ustune verilerden fln bahsediyosun. senin sundugun veriler ortada masallah.
benim cvplarım cok cahilce arkadasım. sen benle ugrasma hiç sıkılma gercekten hadi sen kedilerin parmaklarına mürekkeplerini sür bu ülkede yol alsın biraz.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
peki onu bunu bırakın sadece şuna odaklanın yıllardır marmara bölgeine dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen radyo aktif atıkları ne yapacaksınız hepsi kontrolsüz bir şekilde osman abi almanyada güneş enerjisi yapılacak demişsiniz beizim iki tane evimiz var bahçeli oldukça güneşli yerlerde bunları kurmaya kara verdik fakat en geç 2 yılda sistemin tamamne çöktüğünü bütün yapanlar hatta yurtdışından ithal edeceğimiz kişiler söyledi bir üst kalite var dediler 15 20 yıl giden fiyat olarak 15 20 yılda o kadar elektrği tüket ben sana bedava alıp sistemi kurdururum güneş panellerinin daha çok yolu var bunun üzerine rüzgar işine giriştim eve 3 kw rüzgar gülü yaptım bu yılda rüzgar kesildi yaptığım masrafa deymedi askeri olarak getirisi olacağıda kesindir en yakın tarihte iranı göz önüne alın adamlar reaktör kurduktan sonra yaptığı nükleer füzeler bütün dünnyada dengeleri değiştrmedi mi en azından dengelerin değişeceği şüphesi bile uyandırmadı mı şimdi diyeceksiniz bizde max. 1000 km füzeler var onlarda envanterden çıkarılıyor doğru fakat yeni sistem füzeler yapılmaya calışılıyor seyir füzesinde 2500 km menzil hedef var bunlar yaıldıktan sonra kıtalar arası balistik füze neden yapılmasın bakın 10 yıl öncesinde uçak gemesi üretilme işine luzumsuz masraf olarak bakılırken bugün araştırmaları başladı dünya hızla gelişiyor şimdi bunları söyledim diye akplide zannetmeyin uzaktan yakından alakam yoktur:)

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
peki onu bunu bırakın sadece şuna odaklanın yıllardır marmara bölgeine dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen radyo aktif atıkları ne yapacaksınız hepsi kontrolsüz bir şekilde osman abi almanyada güneş enerjisi yapılacak demişsiniz beizim iki tane evimiz var bahçeli oldukça güneşli yerlerde bunları kurmaya kara verdik fakat en geç 2 yılda sistemin tamamne çöktüğünü bütün yapanlar hatta yurtdışından ithal edeceğimiz kişiler söyledi bir üst kalite var dediler 15 20 yıl giden fiyat olarak 15 20 yılda o kadar elektrği tüket ben sana bedava alıp sistemi kurdururum güneş panellerinin daha çok yolu var bunun üzerine rüzgar işine giriştim eve 3 kw rüzgar gülü yaptım bu yılda rüzgar kesildi yaptığım masrafa deymedi askeri olarak getirisi olacağıda kesindir en yakın tarihte iranı göz önüne alın adamlar reaktör kurduktan sonra yaptığı nükleer füzeler bütün dünnyada dengeleri değiştrmedi mi en azından dengelerin değişeceği şüphesi bile uyandırmadı mı şimdi diyeceksiniz bizde max. 1000 km füzeler var onlarda envanterden çıkarılıyor doğru fakat yeni sistem füzeler yapılmaya calışılıyor seyir füzesinde 2500 km menzil hedef var bunlar yaıldıktan sonra kıtalar arası balistik füze neden yapılmasın bakın 10 yıl öncesinde uçak gemesi üretilme işine luzumsuz masraf olarak bakılırken bugün araştırmaları başladı dünya hızla gelişiyor şimdi bunları söyledim diye akplide zannetmeyin uzaktan yakından alakam yoktur:)
aslında 30 sene garanti veren amerikan firmaları var ama maliyeti cok fazla. rüzgar gülü içinde iyi bi etüd gerekir. yıl boyunca oradaki rüzgarın gucu hesaplanmalı iyi konumlandırmalı ama siz eger tüm bunları yapıp enerji elde edebildiyseniz kutlarım sizi. sizde bahcenize bi nükleer kurmayında sonra :)
ülkeye yapılacak nükleer santrali sadece cevreci gozuyle degerlendirmemek lazım bence. cevre kirlenecek diye biz dışa bagımlı yasamamalıyız. kaldıki zaten istesekte istemesekte o radyoaktif maddeler ülkemize bi şekilde giriyor bi şekilde geciyor. sızıntı olayını soylemeye gerek bile yok bence.
bu ulkenin artık bişeyler yapacagını bişeyler basarabilecegini herkesin gormesi lazım. surekli bi eziklik psikolojisi içinde yasayamayız.
bu çalışmalar sadece nükleerle sınırlı kalmamalı hatta. bir yandan güneş enerjisi, rüzgar enerjisinede önem verilmeli. ülkemizde enerji ucu bucagı gorulmeyen bir açıktır. ne kadar kapatabilirsek bu acıgı o kadar ilerleriz diye düşünüyorum. oteki türlü devletten ucuz elektrik, ucuz enerji, benzin beklemek bence biraz acımasızca olur.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Unutma gecmişde yabancı buyuk ulkelerin KİMYASAL YUKLU bidonları bizim topraklarımızdan
cıkmadı mı ?? Yaşın o kadar buyukse gazetelerde ve ARENA programında o haberleri hatırlarsın

Nukleer santrali KURMAK engel degil, o santrali BİLİNCSİZCE RANT amacla kurmak tehlikeli
Yani kurarken, bilimadamlarına bile sormadan sadece kendi cevresindeki adamlara sorarak
ustelik HERSEYDE halka soran RTE neden bu konuda bir halka sorma geregi duymuyor o zaman
%70 red alacagını biliyor, karadenizin TAMAMINI kaybedecegini cok iyi biliyor.

Benim ne demek istedigimi hala farkedememişsin, RUSYA dunyaya meydan okuyor (ukrayna olayında)
ve AB de DOGALGAZ kaybetme korkusu basladı ve bu yuzden 2 secenek var ya nukleer santral
yada GUNES enerji sistemleri, bu konuda ALMANYA en akıllıca davranan ulke ve farkındaysan
AB ulkeleri icinde EKONOMİK olarak dimdik duranda almanlar digerleri yerlerde sürünüyor

Kardeşim BBC den oylesine link buldum, istersen JAPON devlet televizyonunda da haber bulurumn
JAPONCA biliyorsan soyle o linkide paylaşayım seninle

KArdeşim 11 ay boyunca elektrigin kesilmedigi, ustelik EN SICAK kış aylarının oldugu bi dönemde
secim gecesi aniden 20 kusur ilde kesilmesi SENCE ne kadar mantıklı ???* ilk secim harici
hidnistandan gelen MUREKKEP uygulamasıneden kaldırıldı ? cunku o sayede 3-5 sahte kimlikle
farklı yerlerde mükerrer oy kullanma şansı dogdu. O mürekkepden vazgecerken zaten niyet belliydi.

Kardeşim cevapların bile cok cahilce, cok basit seviyede, lutfen cevap yazarken azıcık guzel örnekler
ver VERİLER ver,...ben karşımdaki insanla tartışırken benden zeki hamleler beklerim yoksa
sıkılırım

toplantıya girecem 2 st sonra cıkacam gorusuruz..bu arada cehalet ayıp degil ÖGRENMEMEK ayıptır.
ILK EMİR nedir OKU , peygamberimize gelen, ama bizim turk milleti onu YAT olarak algılamış nedense

şimdi bana cahil diyorsunuzda sizin karşı görüşte olan kişilere saygınız olmadığını gösteriyor bu ayrıca güneş enerjisi işinide araştırdım diyorum fakat siz hala aynı şeyi söylüyorsunuz acaba kaç kez güneş panelini gerçekten almak için araştırdınız çok merak ettim hala almanyadan örnek veriyorsunuz kendinizden örnek verebileceğiniz yer var mı japonya bilip bilmediğimi sormuşsunuz eğer ingilizce almanca yada ibranice varsa benim için sıkıntı olmaz yaşınız 44 olabilir fakat sizden daha çok okuduğum daha çok bilgi sahibi olduğum ve daha iyi bir yerde çalıştığım kesin en sonra YAT yazmışınız fakat bu yat konusu ben size gönderiyorum çünkü benim yatmakla ilgim olmaz benim siyasetle alakam olmaz

kızmızı ile işaretlediğim yere tamamen katılıyorum o konuda aynı görüşteyiz zaten yukarıdada bunu beirttim gerekli esneklik sağlanacak mı diye yazmıştım nükleer mühendis olmadığımdan dolayı gerekli terimleri çokta bilmyorum seçim olayları zaten malum o işleri bazı kesimlere malesef kabul ettirmek deveye hendek atlamak gibidir

amacım tartışma yaratmak değildi bildikleri paylaşmaktı fakat daha fazla uzamazsa bu konu sevinirim

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 16:44 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 16:36 ----------

aslında 30 sene garanti veren amerikan firmaları var ama maliyeti cok fazla. rüzgar gülü içinde iyi bi etüd gerekir. yıl boyunca oradaki rüzgarın gucu hesaplanmalı iyi konumlandırmalı ama siz eger tüm bunları yapıp enerji elde edebildiyseniz kutlarım sizi. sizde bahcenize bi nükleer kurmayında sonra :)
ülkeye yapılacak nükleer santrali sadece cevreci gozuyle degerlendirmemek lazım bence. cevre kirlenecek diye biz dışa bagımlı yasamamalıyız. kaldıki zaten istesekte istemesekte o radyoaktif maddeler ülkemize bi şekilde giriyor bi şekilde geciyor. sızıntı olayını soylemeye gerek bile yok bence.
bu ulkenin artık bişeyler yapacagını bişeyler basarabilecegini herkesin gormesi lazım. surekli bi eziklik psikolojisi içinde yasayamayız.
bu çalışmalar sadece nükleerle sınırlı kalmamalı hatta. bir yandan güneş enerjisi, rüzgar enerjisinede önem verilmeli. ülkemizde enerji ucu bucagı gorulmeyen bir açıktır. ne kadar kapatabilirsek bu acıgı o kadar ilerleriz diye düşünüyorum. oteki türlü devletten ucuz elektrik, ucuz enerji, benzin beklemek bence biraz acımasızca olur.

rüzgardan sağladım fakat bu yıl rüzgar olmayınca sistemi söktüm terasta 6 metre direk hoş gözükmüyordu açıkcası bizim bulunduğumuz yerler yerleşimden uzak olduğundan etrafta hiç ev yok köylerden elektrk geliyor süreklide kesiliyor geçen yıl bunun önüne geçmiştim reaktör işi beni aşar ciddi bilgi birikimi lazım ona:)güneş panelleri dediğim gibi ne malı olduğunu unuttum ama garantili olanların maliyeti sizin elektrik ihtiyacınızdan fazla daha yolun başında güneş işi ileride maliyet düşüp ömrü uzadıkça esas o zaman iş yapacaklar:)

Son düzenleme:

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
şimdi bana cahil diyorsunuzda sizin karşı görüşte olan kişilere saygınız olmadığını gösteriyor bu çok fazla açıklayamacağım bir yerde çalışıyorum devlette bu sayede bir çok ülkeyi gezme fırsatı buldum askeri tesislere girdim tatbikatlar ve eğitimler aldık ayrıca güneş enerjisi işinide araştırdım diyorum fakat siz hala aynı şeyi söylüyorsunuz acaba kaç kez güneş panelini gerçekten almak için araştırdınız çok merak ettim hala almanyadan örnek veriyorsunuz kendinizden örnek verebileceğiniz yer var mı japonya bilip bilmediğimi sormuşsunuz eğer ingilizce almanca yada ibranice varsa benim için sıkıntı olmaz yaşınız 44 olabilir fakat sizden daha çok okuduğum daha çok bilgi sahibi olduğum ve daha iyi bir yerde çalıştığım kesin en sonra YAT yazmışınız fakat bu yat konusu ben size gönderiyorum çünkü benim yatmakla ilgim olmaz yaşıtlarım karı kız peşinde koşarken biz hep devlet için çalıştık ülkemizi korumak için bu yüzden benim siyasetle alakam olmaz

kızmızı ile işaretlediğim yere tamamen katılıyorum o konuda aynı görüşteyiz zaten yukarıdada bunu beirttim gerekli esneklik sağlanacak mı diye yazmıştım nükleer mühendis olmadığımdan dolayı gerekli terimleri çokta bilmyorum seçim olayları zaten malum o işleri bazı kesimlere malesef kabul ettirmek deveye hendek atlamak gibidir

amacım tartışma yaratmak değildi bildikleri paylaşmaktı fakat daha fazla uzamazsa bu konu sevinirim

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 16:44 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 16:36 ----------

rüzgardan sağladım fakat bu yıl rüzgar olmayınca sistemi söktüm terasta 6 metre direk hoş gözükmüyordu açıkcası bizim bulunduğumuz yerler yerleşimden uzak olduğundan etrafta hiç ev yok köylerden elektrk geliyor süreklide kesiliyor geçen yıl bunun önüne geçmiştim reaktör işi beni aşar ciddi bilgi birikimi lazım ona:)güneş panelleri dediğim gibi ne malı olduğunu unuttum ama garantili olanların maliyeti sizin elektrik ihtiyacınızdan fazla daha yolun başında güneş işi ileride maliyet düşüp ömrü uzadıkça esas o zaman iş yapacaklar:)

sana hidrojenden elektrik cıkartayım sen iste yeter :)

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
toplantıdan anca cıktım kusura kalmayın

Oncelikle evlerin catısına takılan TAKOZ model cin malı guneş enerji sistemlerini bana ornek olarak vermeyin, burada almanyada bahsedilen ileri teknoloji sistemler ve zaten bizdeki gibi gecekondu tip evlere olacak şeyler degil, tamamen yeni yapılan apartmanlara konulacak hatta gokdelenlere yapılacak sistemler.

Ayrıca nukleer enerji konusunda bilginiz olmadıgından yazdıgınız yazıları hoşgorıyorum.
Almanya yaptıgı acıklamada ÖNCELİKLE konutsal dönüşümün 2030 a kadar bitirilecegi
sonra ise diger SANAYI donusumlerin yapılacagını belirtti.

Beyler siz ALMANYANIN sanayii gucu ve kullandıgı elektrik ile bizim elektri gucumuzu nasıl kıyas edersiniz. 2010 yılı verilerine göre yıllık 7.5 milyon kilovatsaat enerji tuketimleir var

türkiyede bu deger sadece 2,8 milyon kilovatsaat. Yani onların 3 de biri kadar bir tüketimimiz var. Bizdeki konutların kacında yalıtım var. Enerji bakanlıgı binaların yalıtımsızlıgı yuzunden senede 6-7 milyar $ havaa atıyoruz diyor. Bu sizce kac milyon kwh enerji yada kac milyon ton dogalgaz eder ????

Tabi canım yalıtım neden yapalım ki ? Devlet hazır nukleer santral yapsın daha kolayınıza geliyor. Ama 15 daireli bir apartmanda daire başına 3000 tl verdiginizde yaz-kış avantajını sadece siz degil tum turkiye yaşar. Bizim apartmanda yalıtım öncesi ayda 400 tl dogal gaz oderken şu an 250 tl oduyoruz ki 3 senede dogal gaza gelen zamma ragmen ve 400 tl oderken evin sıcaklıgı 21C idi şu an 25C sıcaklıkda. Bizim apartmanda %25-30 civarında
genel dogal gaz tuketiminde azalma oldu. Dusunun benzer azalma tum turkiyedeki apartmanlarda olsa, ulkemizin hersene giden 6 milyar $ para baska seylere harcanır
Mesela yeni bir kopru yapılır :)))))))) yada baska sehirlere demiryolları yapılır.

.Beyler bizlerin yaptıgı kuvetdeki deligi kapamak yerine kuvete bir musluk daha ekliyoruz, ama bu musluk sıradan bir musluk degil belki bilek kalınlıgında yangın sondurme muslugu vanası gibi musluk, patladıgında cevreye zarar verecek bir musluk.

Turkiyedeki apartman sayısı 19 milyon ve sadece 200.000 tanesinde yalıtım var. Yani sadece %1'i yalıtım yapılmış.

Yalıtım hem ekonomik olarak daha az elektrik ve dogalgaz harcama demek, hemde bu apartmanlara yalıtım yapacak insanlara İŞ demek, dusunsenize bu iş aslında bir bakıma
devletin işsizlere EKMEK kapısı, olaya bu acıdan da bakmak lazım
.

Beyler elektrik icin illa her eve yapmakdan bahsetmiyorum , yukarda baksettigim elektrik santralinin alanı 1600 hektar sadece 16 km2 lik bir alan (4 x 4 km2)lik kare şeklinde bir alan, dusunun bunlardan turkiyede bircok alana yapılsa (7 bölgeye ihtiyacı oldugu kadar),
nukleer santral felanda gerekmezdi

cagatay16, bor yakıt felan degil, boşverin bu konuyu sizi aşar, Sodyum Bor Hidrür denen kimyasal (alev almayan sıvı)
özel bir katalizör yardımıyla icindeki hidrojen salınıyor ve yakıt hucresinde bundan elektrik eldesi ile araba calıstırılıyor.
Ama size şöyle diyim bu teknolojiyi daha japonlar bile ticari boyuta getiremedi , daha ondan once elektrikli araba var
ama onları bile Satın almak icin AGAOGLU Olmanız lazım , cunku icindeki AKÜ yü satın almıuyorsunuz onu aylık 300-400
tl e kiralıyorsunuz o pilin fiyatı araba kadar, o aracı almanız icin 150.000-200.000 tl gibi para vermeniz lazım (pili ile beraber almanız icin), BOR ile calısan araba henuz ticari anlamda HAYAL.

Son düzenleme:

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
konuyu nerden nereye getirdin. evlerin yalıtımı baska konu nükleer santral kurmak bambaska konu. kaldıki burada kimse yalıtım yapmayın işe yaramaz diyecek kadar şuursuz değil. bu devirde yalıtımın önemini anlatmaya gerek dahi duymuyorum. bizi sanki yalıtıma tasarrufa karsıymısız gibi gösterme cabanı hayretle izliyorum. santraller kurmak enerji tasarrufu polikaları geliştirmek, bu politikalara halkın onem vermesi ve bireysel olarak uyması bunların tamamı yapılması gerekn seylerdir. bunların aksini düşünen yok zaten.
Cagatay ne der bilmem ama beni cokta asan bi konu degil. burada DMFC'ylede, SOFC'ylede PEM' lede sayfalarca yazı yazabilirim. zira hidrojen lab.da bizzat deneyler yaptık Hocalarımız sagolsunlar bu konularda bize fazlasıyla eğitim ve pratik yapma sansı verdiler. hepsinin ellerinden operim. bknz. Niğde Üniv. MMF Makine müh. Hidrojen Lab. aramıyo diyDMFC ile laptop calıstırdık ki bu proje iççin tübitaktan 700bin tl destek alındı. :) hidrojenden elektrik üretmenin tek yolu bor degildir. metanolden de gayet güzel üretiliyor. :)

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
SİZ NEDEN SAVUNDUNUZ NUKLEER'İ ENERJI ACIĞIMIZ var dediniz

Bende sizi o acıgınızdan vurdum, aslında enerji acıgımız SAVRUK türk toplumu ve savruk insanlarımız yuzunden oluyor diye bunu örnek verdim, ama tabi olayı yine anlamak istedigin tarafdan anlayıp yorumlamışsın. Senede 6 milyar $ para az mı, kendiniz diyorsunuz (AKP liler) 3-5 milyar $ icin IMF e vermedigimiz koz kalmadı diye ama maşallah, yalıtım konusuna geldimi basta bizim apartmandaki 15 daireden 12 daire AKP Liler, hepside NE GERE SUTLU BOREK, 2017 e daha cok varmış, kim öle kim kalaymış, allahdan Apartman Guvenlik Denetcileri geldiler ve YALITIM ARTIK YASAL ZORUNLULUK + asansöre de KIRMIZI MUHUR vurup 6 ayda yaptırmazsanız kapatırız dediler, KUZU KUZU yalıtımıda EVET dediler asansörede o para yok diyen AKP liler 3750 tl yalıtım + 1500 tl asansör olmak üzere 5300 tl i oyle bir bayıldıla ki AKLINIZ durur. Ama ne oldu kendileri çok mutlu şimdi kalorifer sarfiyatı %50 azaldı, yazın cehennem gibi olan ev yuzunden klima taktıranlar klimaları söktürdüler, kışın donuyoruz diyenler şimdi ev 25C sıcaklıkda donla dolaşıyorlar evde nerdeyse. Sonucta BİLİMADAMI'na guvendiler begenselerde begenmeselerde ve şimdi bana OSMAN KARDEŞ keşke ilk gunden seni dinleseymişik dediler.

Beyler, NUKLEER'i savunmanızın TEK SEBEBI; ENERJIYI DIŞARDAN almamız, cunku dogalgaz bu enerjiyi karşılamıyor cunku DOGALGAZI har vurup harman savuruyoruz, cok yakıyoruz, bu arada AKILLI PETEKDE taktırttım , eskiden ev ısındımı camları acarlardı şimdi kalorifer kendini kapatıyor her daire kendi ayarladıgı sıcaklıga göre acılıp kapanıyor, kimse camları acmıyor... YANİ ENERJİMİZ AZ , YETERSIZ balonunuz aslında gunes enerjisi olmadan bile
TASARRUF ile çözülcek mevzu ama kimse elini taşın altına koymuyor. SİZ GİBİ KIVIRIYOR

Canım PEM ile ilgili yeterince bilgim var bu konuda NORVEC'in en buyuk laboratuvarında 2 sene calıstım, istedigin kadar sorgu sual edebilirsin (belge ve diger şeyler iş yerinde oradan paylaşırım istersen şu an yanımda degiller). Sen 700.000 tl PARA mı diyorsun ya, allah aşkına bizim tum milli egitime (MEB + Universiteler) ayırdıgımız para kadar JAPONLAR sadece UNİVERSİTELERE para harcıyorlar, onlarla neremizi yırtarsak yırtalım asla aşık atamayız. Eger konuyu biliyorsan sende bunu bilirsin, bu konuya ben girdiğimde daha turiyede PEM dediginde adam DETERJAN markası mı diyordu sana öyle diyim. Ama hala dunya firmaları ticari seviyede uygun fiyatda arac cıkaramadılar dahada bi 10 sene cıkaramazlar cok özel bir material saglamadıkları sürece.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
konuyu nerden nereye getirdin. evlerin yalıtımı baska konu nükleer santral kurmak bambaska konu. kaldıki burada kimse yalıtım yapmayın işe yaramaz diyecek kadar şuursuz değil. bu devirde yalıtımın önemini anlatmaya gerek dahi duymuyorum. bizi sanki yalıtıma tasarrufa karsıymısız gibi gösterme cabanı hayretle izliyorum. santraller kurmak enerji tasarrufu polikaları geliştirmek, bu politikalara halkın onem vermesi ve bireysel olarak uyması bunların tamamı yapılması gerekn seylerdir. bunların aksini düşünen yok zaten.
Cagatay ne der bilmem ama beni cokta asan bi konu degil. burada DMFC'ylede, SOFC'ylede PEM' lede sayfalarca yazı yazabilirim. zira hidrojen lab.da bizzat deneyler yaptık Hocalarımız sagolsunlar bu konularda bize fazlasıyla eğitim ve pratik yapma sansı verdiler. hepsinin ellerinden operim. bknz. Niğde Üniv. MMF Makine müh. Hidrojen Lab. aramıyo diyDMFC ile laptop calıstırdık ki bu proje iççin tübitaktan 700bin tl destek alındı. :) hidrojenden elektrik üretmenin tek yolu bor degildir. metanolden de gayet güzel üretiliyor. :)

abi çok fazla bu teknik konuları bilmem malum mühendis değlim:)sadece ilgim ve yeteneğimle bişeyler yaptım eve yada araba motoruma

yalıtımada bir adam karşı çıkıyorsa eğer iki şeyden karşı çıkıyordur yoksa yalıtım yapmanın zararı yoktur ki adam ya bir yalıtımcıdan kazık yemiştir o yüzden etrafına yaptırmayın karşıyım gibi zırvalıklar söyler yada adamın cebinde parası yoktur yaptıramıyordur ee buda gururuna dokunur millet içinde bunu söyleyemez birde kahvehane kafası dediğimiz tipleri katmadım bile:)

ne japonmuş ülkeyi karıştırdı:)