Kaloriferi açınca motor su eksiltiyor

RAINMAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba
Dün aracımı kaloriferini sıcak konuma getirip biraz çalıştırdım.
Hareket halinde iken sol ön taraftan şıkır şıkır su sesleri gelmeye başladı.
Sabah tekrar çalıştırdıgımda tekrar aynı şekilde ses gelince aracı kenara çekip motora bakarken sogutma su haznesindeki suyun epey bir bölümünün olmadıgını gördüm. Tekrar su takviyesi yapıp yola devam ettim ve ses yine gelmeye başladı. Sonra aklıma soguktan sıcaga geçiş yaptıgım geldi ve tekrar dügmeyi soguk konuma getirdim ve ses kesildi. Arabayı park edip 1,5 saat sonra kontrol ettigimde bir miktar daha suyun azaldıgını gördüm. Zannedersem ben sıcaktan soguga geçinceye kadar olan kısımda azaldı.
Böyle bir şey ilk defa başıma geldigi için sorunun ne oldugunu bir türlü anlayamadım. Aracın altınada baktım herhangi damlayan bir şeyde yok.
Bu tarz bir sorun yaşayan oldumu ?
Servis ile görüşmeden önce sizlerden bilgi rica ederim.
Teşekkürler.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Kalorifer peteginiz veya petek hortumları sıkıntılı olabilir. Klimaci veya özel servise gidin. Kolayca bulurlar arizanizi.

inal15

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şıkırti sesi pek hayra alamet değil
Sistemde hava var. Aracınızın bujilerini bir kontrol ettirin. Kızarıklık varsa conta yanmistir.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

RAINMAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şıkırti sesi pek hayra alamet değil
Sistemde hava var. Aracınızın bujilerini bir kontrol ettirin. Kızarıklık varsa conta yanmistir.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Şıkırtı diye kastettigim su sesi.
Bugun servis ile görüştüm kaloriper peteginden veya muslugundan olabilecegini söyledi.
Bayram üstü masraf çıktı yine :(

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
musluktandır yada musluk açılıca kalorifere giden hortumlarda kaçak olabilir.Gaçen aynı durum oldu musluk çıkışı hortum kelepçesi sıkıntılıymış açınca kelepçeden kaçırıyodu

inal15

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın içinde paspasların orda ıslaklık varsa kalorifer peteğinden ya da musluklarından kaçırıyordur.Su şırıltı sesinin olması daha önce dediğim gibi sistemde hava var.Normal bir durum değil çünkü opeller hava yapmaz.Havasını otomatik olarak atar.Egzosu kontrol edin gaza basınca su atıyor mu?Bujileri söktürün bujilerde kırmızılık varsa motora su karışmıştır.İyi bir ustaya gidip kontrol ettirmenizde,conta testi yaptırmanızda fayda var.

RAINMAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cumartesi günü servise gittim.
Arkadaşlar aracı lifte kaldırıp altını, paspaları ve motoru iyice kontrol ettiler.
Herhangi bir sızıntı ve kaçak bulamadılar. Su sogutma kabının kapagını çıkarıp yerine kendi kapaklarını takıp hava ile basınç verdiler ve yine kaçak olmadıgını söylediler. Sonra biraz daha su takviyesi yapıp şu an için bu şekilde kullanıyorum. Bir miktar azalma oldu onun dışında aynı seviyede su duruyor.
Arkadaş kaloriferin içerisindeki su eksildi ise ondan dolayı su sogutma haznesindeki suyun oraya gitmiş olabilecegini söyledi.
İnşallah söyledigi gibidir. :)
Yalnız dün motor sogukken çalıştırdıgımda kesik kesik çalıştı sonra topladı kendini neden bu şekilde yaptı onu da anlamış degilim.

inal15

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Böyle kaçakları tespit etmek amacıyla kendi uyguladığım bir yöntemim var.Forumda daha önce de paylaşmıştım.Genleşme kabınıza kırmızı dolmakalem mürekkebi doldurun.3-4 gün kullanın sonra tekrar kontrol edin.Kaçak olan yerleri böylece tespit edebilirsiniz.