Katalitik konvertor çözümü nedir, muayene de sorun olur mu?

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, aracimda son zamanlarda çekişden düşme sorunu var özellikle yokuslarda. Üstelik yakıt sarfiyatı da arttı bu sebepten. Ve gaza bastigimda şoför koltuğunun altından sanki abartı egzos takılı gibi boguk bir ses geliyor fakat ne bir kötü koku var ne de şıkır şıkır ses var. Soylenilen Katalitik konvertor arizasi, ve de söktür kurtul icini temizlettir kurtul deniyor. Ama bu durumda da arıza lambası yakar söktürünce veya temizletince diyenler var. Kafam allak bullak oldu. Üstelik haftaya aracın muayenesi var ve de egzos emisyon ölçüm vakti de geldi. Simdi arkadaşlar, ben aracı orjinali gibi kullanmaktan yanayım her daim, çok sağıni solunu değiştirip oynayan biri değilim, bu durumda öneriniz nedir?
1- temizletme veya yerine düz boru taktirma isinde ariza lambası yakar,mi ve araca zararı olur mu bu durumun? (Cok yazı okudum bunun hakkında yalnız herkes kendince doğrusunu yazmis, nihai sonuca ulaşamadım.)
2- araç su durumda muayene de sıkıntı yaratır mi?
3- mesela muayeneden geçti diyelim egzos olcumlerinde sıkıntı olur mu?
4-yenisini almak malum cok pahali, alternatifleri var midir?
Bu muayene-temizletme-ya da parca değiştirme üçgeni kafamı allak bullak etti, yardımcı olan arkadaşlara simdiden teşekkür ederim.
arac b2 1.6 vectra elegance

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Haziran da Vectra mın muaynesi vardı.Mimar Sinan da ki istasyona gittim.Araç muayeneden çıktı 3 ağır kusur çıktı. 1- dijital km saati nin mürekkebi dağıldığı için net okunmuyor 2-sağ rotilde boşluk var 3-katalitik konvertörün içi boş.Km saatinin çıkmasını alıp taktım rotilleri değiştirdim.Son olarakta Esenyurt Fatih oto sanayi de bir egzoscu ya gittim ve Tuv onaylı konvertörü taktırdım.Hem de 150 liraya.İçi boş falan değil.Şaşırdım.Ustaya muayeneden geçecek mi dedim.Mecbur geçecek TUV onaylı dedi.Ve dediğide oldu muayeneden geçti.İşin ilginç tarafı bir önceki muayenede konvertörü kusur olarak yazmadılar bu sefer ağır kusur yazıldı.Yani işin biraz şansa kalmış.Teknisyen biraz kıl biriyse ağır kusur yazacak.

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Haziran da Vectra mın muaynesi vardı.Mimar Sinan da ki istasyona gittim.Araç muayeneden çıktı 3 ağır kusur çıktı. 1- dijital km saati nin mürekkebi dağıldığı için net okunmuyor 2-sağ rotilde boşluk var 3-katalitik konvertörün içi boş.Km saatinin çıkmasını alıp taktım rotilleri değiştirdim.Son olarakta Esenyurt Fatih oto sanayi de bir egzoscu ya gittim ve Tuv onaylı konvertörü taktırdım.Hem de 150 liraya.İçi boş falan değil.Şaşırdım.Ustaya muayeneden geçecek mi dedim.Mecbur geçecek TUV onaylı dedi.Ve dediğide oldu muayeneden geçti.İşin ilginç tarafı bir önceki muayenede konvertörü kusur olarak yazmadılar bu sefer ağır kusur yazıldı.Yani işin biraz şansa kalmış.Teknisyen biraz kıl biriyse ağır kusur yazacak.
Universal konvertör biliyordum 400 500 tl civarı fakat bu tuv onaylı diye konvertör ilk sizden duydum ve de fiyat mükemmel, ben ankaradayim bi ustalara sorayım bu dediğinizi, teşekkür ederim

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bence sen ilk önce bu şekil de muayeneye git şansını dene.Olmazsa diğer seçenekleri değerlendir.Benim taktırdığım konvertör ün içine baktım görebildiğim kadarıyla.Petek petek ti içi yani boş boru değil.Ama tam anlamıyla konvertör görevi görüyor mu onun için bir şey diyemem.Sonuçta Tuv onaylı ve fazlasıyla işimi gördü.

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
O zaman muayeneyi bekleyelim ve görelim, teşekkür ederim cevaplar için

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüv onaylı 150 TL lik katalitik konvertör....! Katalitik konvertörlerde platin, paladyum yada rodyum kullanılır katalizör olarak. 150 lira değil bunlardan birini anca dışındaki metali karşılar diycem ama kalıbıydı kaynağıydı zor karşılar gibime geliyor. Nasıl tüv onayı aldıysa artık ;)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Milletin kat var mı? Yok mu? Diye bakanlar eksozlarından kol gibi duman atan kamyon dökülen servis ve otobüsleri denetlesinler zaten ülkemizde benzinli araç kalmadı sağ olsunlar benzin fiyatları yüzünden millet lpg ile dolanıyor lpg de çevreci olduğuna göre kat denen zımbırtı ya hiç gerek yok.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben direniyorum hala. LPG iyi hoş ama eski aracımda sıkıntısını fazla yaşadım. O yüzden uzak duruyorum ama yeni nesil LPG sistemleri eskişerine nazaran daha iyiymiş ama sütten ağzım yandı bir kere..;)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ben direniyorum hala. LPG iyi hoş ama eski aracımda sıkıntısını fazla yaşadım. O yüzden uzak duruyorum ama yeni nesil LPG sistemleri eskişerine nazaran daha iyiymiş ama sütten ağzım yandı bir kere..;)

Akif beni bilirsin hep lpg karşısında oldum ama elden bir şey gelmiyor inan Opel aracın yada başka bir marka eski yada yeni fark etmiyor el mahkum lpg ye.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şu an evde 1 benzinli (2000 cc), 1 LPG'li (1400 cc) iki Opel var. Kim ne derse desin benzin bir başka, LPG'li araçta ise bir miskinlik, bir isteksizlik var. LPG nin tek avantajı depoyu doldururken, onun haricinde beş para etmez. Şimdi bu fikrime mutlaka karşı çıkanlar, LPG'yi savunanlar olacaktır, onlara tek bir sorum var, LPG'nin litresi 3 TL olursa halen LPG kullanmaya devam edermisiniz?

Asıl konumuza dönecek olursak; TÜV muayene sırasında aracın orijinal ekipmanlarını kontrol ediyor ve mutlaka faal olmasını istiyor. Yani ben bu ekipmanı zaten kullanmıyorum, söküp atacağım deme lüksüne sahip değiliz :(.