kırmızı antifriz

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Benim koyduğum antifiriz mor olan abi işte, Febi' nin 19400 numaralı ürünüydü.

Biz hep kırmızı koyarız diyen ustaya, biz hep mavi koyarız diyen ustaya, usta kesilen adamlara aldanmamak lazım. Aracın kitapcığında yazmıyorsa bilindik bir markanın internet sitesinden araç için uygun olan antifiriz ve şartnameleri öğrenilmeli o şartnameleri sağlayan antifiriz konmalı. Yoksa Ostim' de merdivenaltı üretim litrelerce içinde ne olduğu belli olmayan kırmızı antifiriz dolu :D

Aman ne olacak diyerek antifiriz konmamalı, yıllarca su konulmuş ve korozyon bağlamış sisteme kırmızıyı koydun mu aynen dediğin gibi kevgire döner abi araç eheh :rakir:

İşte kardeşim bu merdiven altın da olan çakma ustalardan yada parça satan adamlara uyuz oldum için bazı ürünleri hb sitesinden alıyorum. Lastikleri bile netten aldım. İstisnalar kaide bozmaz ama bu Ankara esnafı milleti canından bezdirdi. Hele şu lpg konusunda kim esnaf kimin dini imanı para çok iyi gördüm. İş yaptıracağın zaman abi diye takla atanlar sorunu çözemeyince şerefsiz kardeşim demeye başlıyor. İşte durum bundan ibaret.

senator 2.5

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu güne kadar biri 1998, diğeri 2000 ve şu anda kullanmış olduğum 2001 model vectra b'lerin hepsinde de kırmızı antifiriz kullandım ve sorun yaşamadım. sadece 98 model olanında araç su eksiltiyordu ve suyun nereden eksildiğini bir türlü bulamamıştık. kırmızı antifirizi koyunca su kaçıran yerler iyice meydana çıktı ve gerekli müdahaleyi yapınca araçta su eksiltme sorunu kalmadı.

flashmt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yarın arabanın triger seti devir daim,yağ -yağ filtresi hava filtresi V kayışı bujileri ve antifriz değişecek,,,yedek şişedeki sıvı rengi açık pembe ne zaman değişti hangi renk koyuldu hiç bir fikrim yok arabam astra cd 2000 model her hangi bir problem yok,açık pembe rengin tahminimce kırmızının solmuş hali olduğunu düşünüyorum...ama konuyu baştan aşağı okuyunca kırmızı korkuttu açıkçası benide :) içindeki sıvının tamamen boşaltılıp su ile temizlenerek..mavi silikatlı olandanmı koydursam acaba ?

RAINMAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2000 model astra g kullanıcısıyım. Servis aracıma kırmızı antifiriz koymuştu. Buradaki yazıyı okuduktan sonra mavi Slikatlı antifiriz almaya karar verdim.
Yalnız bu ürünü bulmak ne kadar zor...
Alışveriş sitesinde mobil marka buldum o da 5 lt.
Birçok satıcıda silikatın ne oldugunu da bilmiyor.
Slikatlı mavi antifirizi bulabilecegim bir yer varmı ?
Özellikle İzmir'de.....

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
2000 model astra g kullanıcısıyım. Servis aracıma kırmızı antifiriz koymuştu. Buradaki yazıyı okuduktan sonra mavi Slikatlı antifiriz almaya karar verdim.
Yalnız bu ürünü bulmak ne kadar zor...
Alışveriş sitesinde mobil marka buldum o da 5 lt.
Birçok satıcıda silikatın ne oldugunu da bilmiyor.
Slikatlı mavi antifirizi bulabilecegim bir yer varmı ?
Özellikle İzmir'de.....

Bulamasan bile en azından mavi yada yeşil renk ile değişim yine iyidir. Ama unutmayın motor içinde kalmayacak şekilde iyice bir temizleyin sistemi. Çünkü resmen aracın iliklerine kadar işliyor.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yarın arabanın triger seti devir daim,yağ -yağ filtresi hava filtresi V kayışı bujileri ve antifriz değişecek,,,yedek şişedeki sıvı rengi açık pembe ne zaman değişti hangi renk koyuldu hiç bir fikrim yok arabam astra cd 2000 model her hangi bir problem yok,açık pembe rengin tahminimce kırmızının solmuş hali olduğunu düşünüyorum...ama konuyu baştan aşağı okuyunca kırmızı korkuttu açıkçası benide :) içindeki sıvının tamamen boşaltılıp su ile temizlenerek..mavi silikatlı olandanmı koydursam acaba ?

Renk solmuyor abi. Kırmızı, mor, eflatun bunlar benzer antifirizler.

Ayrıca antifirizin rengine de bakılmaması lazım. Motor için hangi şartnameyi karşılayan antifiriz önerilmişse sadece onun konması gerekiyor. Contalarla, borularla, pompayla, radyatörle ve motorla uyumlu çalışması bakımından bu çok önemli.

Doğru antifirizi saf su ile karıştırarak koyarsanız korkmanıza gerek yok. Fakat yanlış antifiriz konursa nereden ne çıkartacağı hiç belli olmaz.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bulamasan bile en azından mavi yada yeşil renk ile değişim yine iyidir. Ama unutmayın motor içinde kalmayacak şekilde iyice bir temizleyin sistemi. Çünkü resmen aracın iliklerine kadar işliyor.

Abi ilk önce eski antifiriz direk boşaltılıyor. Daha sonra sadece musluk suyu koyup aracı çalıştırıyoruz, bu sırada havalandırmayı sıcak konuma alıp fanı açıyoruz ve radyatör fanı açana kadar bekliyoruz. O açılınca genleşme kabındaki su boşalmaya başlayacak su ekleyip bekliyoruz öyle.

10-15 dakika daha çalıştıktan sonra stop ettirip motorun soğumasını bekliyor ve suyu boşaltıyoruz, boşalan su berraklaşana kadar su doldurup boşaltma işine devam ediyoruz.

Artık berrak su aktığı zaman antifirizi koyabiliriz.

Antifiriz konurken %50 antifiriz, %50 saf su konulması gerekiyor. Ne saf antifiriz konulmalı ne de sadece saf su konulmalı ikisi de işe yaramaz. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Motorun içindeki suyu hiç bir zaman boşaltamayız ve yaklaşık 1 litre civarında bir su her zaman kalır motorun içinde.

Bu yüzden 3 birim antifiriz ve 2 birim saf su karışımı hazırlayıp dolduruyoruz.

Tekrar motoru ve havalandırmayı sıcak konuma alarak çalıştırıyoruz ve fan açıldığı zaman genleşme kabındaki su boşalmaya başlıyor, hazırladığımız karışımdan ilave ederek genleşme kabındaki seviye çizgisine kadar doldurup bırakıyoruz. Hazırlanan 2 birim saf su 3 birim antifiriz karışımını bir şişeye doldurup saklayın. Soğutma suyu azaldıkça üzerine ondan ilave edersiniz.

flashmt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Özel Opel servisinde yukarıda saydığım her şey değişti uzun yıllar yetkili serviste çalıştığını ve opel araçlarında 94 modelden beri hep aynı antifrizi kullandıklarını birşey olmaz bana güven diyerek pembeye benzer bir renk antifrizi koydu (içinden çıkan antifrizde aynı renkteydi)...10 gündür aracı kullanırken günlük kontrol ediyorum şimdilik herhangi bir kaçırma eksiltme yok..(antifriz kutularında silikatlı diye bir ibare yazı yoktu)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Özel Opel servisinde yukarıda saydığım her şey değişti uzun yıllar yetkili serviste çalıştığını ve opel araçlarında 94 modelden beri hep aynı antifrizi kullandıklarını birşey olmaz bana güven diyerek pembeye benzer bir renk antifrizi koydu (içinden çıkan antifrizde aynı renkteydi)...10 gündür aracı kullanırken günlük kontrol ediyorum şimdilik herhangi bir kaçırma eksiltme yok..(antifriz kutularında silikatlı diye bir ibare yazı yoktu)

Zaten birden bire hoba diye çıkmıyor. Uzun km aralıklarında misal bin yada iki bin km aralıklarında o km de araç içinde pislikleri temizliyor. İnşallah sorunda çıkmaz . ;)

flashmt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnşallah çıkarmaz ne diyim adama ne dediysem anlatamadım,bakımda 900 tl verdim bide üstüne şimdi yeni dert buldum öncesi 800 devirden şaşmayan araba devirsensörü ve gaz kelebeği temizliği yapıldı (gaz kelebeği ve müşürünü temizleyen kişi suriyeli türkçe bilmeyen biri) şu an araba 1000 1500 devir arası gezinip duruyor...Ustaya bu çocuğa çırağa niye yaptırdın dedim güya suriyede ustaymış çırak değil dedi, eline tornavida bile yakışmıyordu..nasipse başka bi yere götürecem ilk fırsatta deviri sabitlemeye.