Kovalainen McLaren’de

ToMbStOnE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
McLaren, Renault ile yollarını ayıran Fin pilot Heikki Kovalainen ile anlaştı.

McLaren Mercedes, 2008 Formula 1 sezonunda Lewis Hamilton-Heikki Kovalainen ikilisiyle mücadele edecek.

İngiliz takımından yapılan açıklamada, geçtiğimiz sezon Japonya'da ikinci olarak F1'deki ilk ve tek podyum başarısına ulaşan 26 yaşındaki Fin sürücüyle anlaşma sağlandığı belirtildi.

2002 yılında Renault geliştirme programına katılan, 2005 yılında GP2 serisinde ikinciliği elde eden Kovalainen, geçtiğimiz sezon ilk kez Formula 1'de mücadele etti.

Formula 1'deki ilk sezonunda 30 puan toplayarak deneyimli takım arkadaşı Giancarlo Fisichella'yı geride bırakan Kovalainen, Renault'nun Fernando Alonso ve Nelson Piquet Jr. ile anlaşmasıyla Fransız takımındaki yerini kaybetmişti.

McLaren F1 CEO'su Martin Whitmarsh, "Pilot seçimi konusunda çok sayıda opsiyonumuz vardı. Her zaman ki gibi, en rekabetçi pilot kadrosuna sahip olmak istiyorduk. Lewis ve Heikki'ni müthiş bir kombinasyon olacağını düşünüyorum" dedi.

Whitmarsh, "Her ikisi de 2007'de ilk sezonlarını geçirdiler ve kazanmanın ve en iyi olmanın gerçek tutkusunu paylaştılar. Heikki çok güçlü bir izlenim bıraktı ve Lewis'in performansı da zaten ortada" dedi.

KOVALAİNEN: MIKA VE KIMI'NİN İZİNDEN GİTMEK BENİM İÇİN ONURDUR
Kovalainen ise, "Vodafone McLaren Mercedes gibi bir takıma katılmaktan büyük heyecan duyuyorum. Mika ve Kimi'nin izinden gitmek bir Fin pilot olarak benim için onurdur" diye konuştu.

Kovalainen, "Şu ana kadar Lewis'le çok fazla zaman geçirmedim. Ancak gördüğüm kadarıyla, birlikte çok iyi bir çalışma sergileyip takım için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

Hamilton ise yeni takım arkadaşının takıma gelmesini sabırsızlıkla beklediğini ifade ederek, "Brezilya'da damalı bayrağı geçer geçmez, Avustralya öncesinde geri sayıma başladım. Gelecek sezonu ve yeni takım arkadaşım Heikki ile çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

McLaren Mercedes, İspanyol Pedro de la Rosa'nın test pilotu olarak takımda kalacağını da açıkladı. Aynı zamanda Gary Paffet'in de test pilotu olarak kalacağını teyit etti.