Kürt kardeşlerimiz ’mağdur mu?’

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Deniz İçgüdel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Atatürk'ün azınlıklar meselesine yaklaşımıyla ilgili bugün de çalışmamız gereken bir ders niteliği taşıyor.. İşte o yazı...
Ne Mutlu Türküm Diyene
Başbakan İnönü saat 18.00 sularında Florya Köşkü'nde Atatürk'ü ziyaret etmiş:
- Hayırdır İsmet... Habersiz geldin.
- Paşam, azınlıklar meselesi... Konuyu Meclis'e getireceğiz... Ne diyorsunuz?
- İsmet bugün geç oldu... Yarın sabah erkenden gel, konuşalım.
İnönü çıkınca Atatürk "bütün görevlileri" toplamış:
- Sadece laleler kalsın... Bahçedeki diğer bütün çiçekleri sökün, atın... Derhal.
İsmet Paşa sabah gelmiş, bahçenin "halini" görmüş ve "görevlilere" sormuş:
- Ne oldu böyle?
- Gazi Paşa Hazretleri emrettiler, söktük.
Başbakan İnönü, Cumhurbaşkanı Atatürk'ün odasına girmiş:
- Paşam, bahçenin durumu nedir?
- Azınlıkları söküp attım İsmet.
İnönü "anladım" dercesine başını öne eğmiş:
Atatürk:
- İsmet, ben "Ne Mutlu Türküm Diyene"
sözünü boş yere söylemedim... Kendini Türk hisseden herkes bu vatanın öz evladı... Ben hayatta olduğum sürece bu böyle bilinsin... Ve sakın azınlıklar ile ilgili bir kanun çıkarılmasın.
Büyük Atatürk'ün "verdiği dersi" bugün hâlâ anlayamayanların olması ne kadar acı...

blackout_vectra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
+1

ayrıca bu bizden değil diye ayrımcılık yapan,adam seçen Türk görmedim ama kürt çok gördüm...

:good: aynen,2 yılım geçti mardinde,asker polis çocuklarıyla nasıl uğraşıyolar bi görseniz..küfürler bilmem daha neler,öğretmenleri açık açık tehdit etmeler..eee ondan sonrada bizi sevmiyolar,ırkçılık uyguluyolar diyolar,her türlü pis işlerin içinden yine onlar çıkıyo, %90 ı böyle

cndnztrk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim anlamadığım şey şu arkadaşlar:
bunlar(kürtler) ne beraber yaşamak istiyorlar ne ayrılmak istiyorlar.ne yukarı çıkıyorlar ne aşağıya iniyorlar.
İstanbul Ankara gibi şehirlerde yaşayan arkadaşlar iyi bilir her köşe başında bir tanesi bir iş çevirir.madem bizi sevmiyorsunuz neden bizimle yaşıyorsunuz.diğer etnik kökene sahip hiçkimse böyle taleplerle gelmezken bu insanlar ne demeye böyle şeyler yapıyor anlamıyorum.Allah'a şükür karnım doyuyor diyeceğine yediği tabağı kirletiyor!.
benim kimseyle sorunum yok ama biri benimle sorunu olduğunu iddia ediyorsa ve benimle aynı haklara sahip olmadığını öne sürüyorsa gerekn cevabı her türlü yoldan alır.
bir de 150 ye yakın kürt kökenli milletvekili var daha büyük demokratik hak mı olur bundan başka.Ama hiçbiri bu işi çözmeye yanaşmıyor.,
Bizim ülkemizin konumunda olan bir ülkenin gündeminin boş kalması kendi kendini idare etmesi kimsenin işne gelmez.akıllı olup oyuna gelmemek lazım. bence...

Type-r

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben sonuna kadaR Laz kökenli ailenin çocuğuyum ve bununla tabiki gurur duyuyorum.Tabiki benim kültürüm benim için önemlidir ama bu asla vatan sevgisinin önüne geçemez biz aileden babadan böyle gördük böyle öğrendik.Bizim için önce vatan sonra kültür gelir...İnsanların bu davranıslarına hak veremiyorum ve inanın bu insanların yaptığı davranışlar kendilerini antipatik göstermekten başka hiç bi işe yaramıyo ... Kimsenin kendi kültürünü ön plana çıkarmak için ne bu ülkeyi bozmaya nede adam öldürmeye hakkı olmaz olamaz...

Kesinlikle katılıyorum. Bende Laz kökenli bir T.C vatandaşıyım vede koyduğun noktalama işaretlerine bile katılıyorum.

umit1984

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.daskuza.com
birşeyde ben ekleyeyim... Doğuda ayrım var diyen Kürt halkı bilmeliki Türk Köyleri Hep yakıldı Hep Terör Örgütünün hedefi oldu

Bizler Buralarda Çok çektik Esnaflık yaptığımız yıllarda çok yaralar aldık... Erzincan köylerine Tunceli Köylerine gidemezdik yollarımız kapatılır yada bir şekilde Asker bırakmazdı.... BUnları yapanlar TÜRK halkımı Bütün bu eziyet Ne için Neyi ıspatladılar...
SAdece Gerçektende bir ayrım olduğunu....BU ayrımı yapanların gerçekte kim olduğunu...

Karadenizde askerlik yaptım.... BU kadar samimi Mükemmel insanlar görmedim....
İzmirde Eşim Okudu Heran yardımcı olan bir halk İnanılmaz yardımseverler...
Ankara da Ablam var BEn bu kadar saygılı insanlar görmedim ....
vs..vs...

Ama doğuya giderdim NErelisiniz Kimsiniz OOO baktılar Türk kökenliyiz hiç birşey almazlardı ... Hatta kapılar kapanır bizi köyden kovarlardı

Son düzenleme:
S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş

Atatürk'ün azınlıklar meselesine yaklaşımıyla ilgili bugün de çalışmamız gereken bir ders niteliği taşıyor.. İşte o yazı...
Ne Mutlu Türküm Diyene
Başbakan İnönü saat 18.00 sularında Florya Köşkü'nde Atatürk'ü ziyaret etmiş:
- Hayırdır İsmet... Habersiz geldin.
- Paşam, azınlıklar meselesi... Konuyu Meclis'e getireceğiz... Ne diyorsunuz?
- İsmet bugün geç oldu... Yarın sabah erkenden gel, konuşalım.
İnönü çıkınca Atatürk "bütün görevlileri" toplamış:
- Sadece laleler kalsın... Bahçedeki diğer bütün çiçekleri sökün, atın... Derhal.
İsmet Paşa sabah gelmiş, bahçenin "halini" görmüş ve "görevlilere" sormuş:
- Ne oldu böyle?
- Gazi Paşa Hazretleri emrettiler, söktük.
Başbakan İnönü, Cumhurbaşkanı Atatürk'ün odasına girmiş:
- Paşam, bahçenin durumu nedir?
- Azınlıkları söküp attım İsmet.
İnönü "anladım" dercesine başını öne eğmiş:
Atatürk:
- İsmet, ben "Ne Mutlu Türküm Diyene"
sözünü boş yere söylemedim... Kendini Türk hisseden herkes bu vatanın öz evladı... Ben hayatta olduğum sürece bu böyle bilinsin... Ve sakın azınlıklar ile ilgili bir kanun çıkarılmasın.
Büyük Atatürk'ün "verdiği dersi" bugün hâlâ anlayamayanların olması ne kadar acı...

gerçekten çok seviyorum ulu önderimizi.
bugünü anlatmış yıllar öncesinden resmen.
ancak bu kadar ileri görüşlü olabilir bir insan...
bir arkadaşın yukarıda dediği gibi hangi hakları için savaşıyorlar acaba?
meclise girmişler, ülke yönetiminde söz sahibi olmuşlar, bundan öte hak mı olur?
tüm bunların tek sebebi var, eğitimsizlik ve yoksulluk...
eskiden sosyalistti kürtler, artık faşistler.
şartları iyileştikçe istekleri de artıyor..
ben laz kardeşlerimizden de yakında kürt kardeşlerimiz gibi bir açılım bekliyorum gerçekten..
lazlar dan çok orjinal bir tepki gelecektir eminim.

Kasırga&Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birol abicim öncelikle tebrik ediyorum harfi harfine sölediklerine katılıyorum :good: :good: :good: vee inanıyorumki bu açılım meselesi yüzünden olmayan sorunlar ortaya çıkacak ve hükümet bundan habersiz :( :( :( veya haberi olduğu halde çıkarları olduğu için bile bile lades diyolar :mad:

Kasırga&Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben sonuna kadaR Laz kökenli ailenin çocuğuyum ve bununla tabiki gurur duyuyorum.Tabiki benim kültürüm benim için önemlidir ama bu asla vatan sevgisinin önüne geçemez biz aileden babadan böyle gördük böyle öğrendik.Bizim için önce vatan sonra kültür gelir...İnsanların bu davranıslarına hak veremiyorum ve inanın bu insanların yaptığı davranışlar kendilerini antipatik göstermekten başka hiç bi işe yaramıyo ... Kimsenin kendi kültürünü ön plana çıkarmak için ne bu ülkeyi bozmaya nede adam öldürmeye hakkı olmaz olamaz...
:alkis: :alkis: :alkis:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...