Kürt kardeşlerimiz ’mağdur mu?’

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

pexmanq

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kürdüm diyen sizler, acaba bu KUSURLARINIZI hallettiniz mi ki, TÜRKLERİ pervasızca eleştiriyorsunuz? Size yer, yaşam hakkı, hak-hukuk vermekten başka ne yapmış bu ülkenin vatandaşları?

HAKAN ÇELİK

ne yaptıgınızı yazımda kısaca yazdım..bılmıyorsanız ogreneblrsnz..hak hukukmus..la ilahe illallah gece gece guldurdun beni ya

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pekı dedıklerınıze karsılık ben birşeyler yazayım..oncelıkle kürdüm baştan soleyeyım..

sımdı olayın en basından alırsak ataturk zamanında yapılan hatalardan baslayalım..ataturku elestiriyorum dıe kızmayın malum tanrılastıranlar var..o da bir insandır hata yapabilir yani.neydi bu hatalar? isyanlar neticesinde devletin kafasında zaten var olanı yapma işine girdiler yani kürt asimilasyonuna..diyceksın nerden cıkarıyorsun bunu?

kürtlere bu isyandan sonra kürtce konusmak yasaklandı...yasada aynen sole denıyor: halk arasında türkce dısında dil konusmak yasaklanmıstır..arapca farsca konusanlara bisi denmezken kürtce konusanlara para hapis cezaları verılmıstır....dogudaki kımı kürt koylerinın batıya surulerek turk koylerı arasına katılarak türklestirilmesi saglanmaya calısılmıstır...doguya sadece turkce bilen memurlar gonderılmıs ve devlet dairesinde türkce bilmeyen ınsanlara islem yapılmamıstır....cogu koyler bosaltılmıs ve bu koylerdekı ınsanlar trabzondan denizliye konyaya her yere dagıtılmıstır..bundan sebeptrki manisada konyada yozgata bile yerlesık kurt koyleri vardır...isyan cıkaran ve yakınları bir gecede idam edilmiştir...

herneyse islerin baslangıcını yazdıktan sonra 1960 lara kadar kürt insanları bir sekılde baskı altında tutulmus kürtler dillerini konusamasalarda evlerde konusmaya devam etmısler ama dısarda mecburen turkce konusmuslardır..ancak asimilasyon cabaları ynede devam etmıstır...70lerden itibaren durum daha da ciddileşiyor..örnegin;

devlet bakıyorki yasaklara uyan yok yapılanlara size ornekler veriyim:..

-kürtce konusmakta inat eden köyleri gorevliler basar..butun koylu meydanda toplanır..erkeklr bi tarafa kadınlar bi tarafa cocuklar bi tarafa...erkekler cırılcıplak soyunur ve hepsinin cinsel organına ipler baglanır...ve karılarının cocuklarının onunde butun koy dolastırılır...

-kürtce konusmakta yne devam eden kimi insanlara insan ve hayvan dıskısı yedirilir..ta ki kürtceyi bırakp turkce konusana kadar..

-jitem gibi örgütler koy basıp rastgele adam kacırıp bazen herkesin onunde bazen gizli gzili insanları oldurur...bknz kuyulardakı cesetler...

-koyler basılıp tum kurtce kasetler toplanır dınleyenler bazen dovulur bazen oldurulur ...benim ailemin gizli gizli butun kürtce kasetleri tuvalete attıklarını ve bunu goren askerın gidip kasetleri tuvvaletten cıkartırdıklarını bılıyorum(koy yerini bilen bilir..tuvaletler dısardadır ve kanalizasyn yoktur)

-koyler basılıyor ..genelde muhtarlar basta olmak üzere baglanıyor ve karda kışta at sırtında gezdiriliyor butun koyde..sebep:köylünün kürtce konusması

-dogunun guneydogunun ozellıkle ekonomik olarak geri bırkılmasını da ayrı bır yere koyalım...

diyceksinki nerden inanalım.size kalmıs bunlar.bunlarn bazıları ailemin bizim yasakdıklarımz bazıları diger kurt koylerınde olanlar..bunlar pkk oncesi olaylar..

işin birde ihtilal kısmı var...times dergisi tarafından diyarbakır cezaevinin gelmıs gecmıs en korkunc cezaevi sıralamasında ilk 5 te oldugunu soyleyerek baslıyım...zaten ihtilalle beraber kac kürt olduruldu sayıyı blen yok devletin daha neler yaptıgını tek tek yazacak degılım...

kısacası:asimile etmek icin öldürdü,katliam yaptılar,dıskı yedirdiler,utanc verilecek duruma dusurduler,dil yasakladılar ........

2000 yılına kadar kürtce yasaklı bir dildi..simdi sozde degil...ancak kurtce davetiye gonderdıgı ıcın insanlar hala hapis alıyor..polise tas attıgı ıcın 13 ysnda ccklara 44 yıl hapis veriliyor(acaba imf olaylarında polise molotof atanlar 6 ay alırlarmı?)..secimlerde %10 barajıni nicin getirdiler iszce bi sorun bakalım?....kürtce nevruz yerine newroz yazdı die daha dun dava acıldi..ha birde hülya avsarın basına gelenler...

dun asker bir cocugu roketle paramparca ediyor olay olalı 1 ay oldu taraf her gun yazdı cok sukur bizim tarafsız medyamız daha yeni yazdı...pekı tsk ne dıyor?herzamankı gibi yıpratma hikayeleri...sıkmadımı peki bunlar?bu millet 6 ay munevver karabulutla yattı kalktı ceylanın ne sucu var?hic izledninizmi belkı haberınızde yok..ailesi parcalarını agaclardan topladı....pekı gecen sene kafasında polisin silahla vurdugu aylarca komada kalan cocuk?

siz bizi abd usagı olmakla sucluyorsunuz hep..dunyada abd usagı olmayan ülke varmı ?türkiyenin durumu cokmu farklı...kürtler isi kuralına gore oynuyor..ve su anda kuzey ırak en hızlı gelısen bolgelerden biri..türkiye abd olmasa ekonomisi kac gun ayakta kalır?

burakq denen arkadas..ben abd ye de gititm..ve gittgm bazı yerlerde insnaların ingilizce bilmedıgını devlet dairelernde bile ispanyolca konustugunu gordum...adres soracam soramadm bile..sey dıyorsunkı onlar hak istemez..pekı abd askeri gidipe onların kafasına sıkıyormu?gıdıpte isp konusma mecburen ing konus dıyormu?meksikalı katliamı yapıyormu?bunları cevapla yeter...

kürtlerin talebi yok degıl..ama istedikleri bolunmek degil..sadece beni 2.sınıf vatandas yapma..rahatca kürtce konusayım kürtce davetiye gondereyım...10 yasnda cocklar kürt die 50 yıl hapis yatmasınlar vede ekonomil seyler..bu kadr..

daha gecen gun ogrendıgım birşey..kürt bir sarkıcı 70lerde ölüyor ve biri mezarını yaptırıyor..yanls anlamayın o zaman pkk yok kadın pkklı degl yani...mezarını yaptıran kısıye sarkıcı kürt die 15 hapis veirliyor...bole birşey hitler almanyasında varmıdır sizce:D

bırde dıs mıhrak dıs mıhrak bırakın ya bu hıkayeleri sıktı cunku artık...

ama sizede bisi demıyorum cunku hıcbısıden haberınız yok sanıyorsunzkı hıcbısı yoktu abd kurtleri gazladı kürtlerde isyan etti..saka gibi ya...

hala cıkmıs osman pamukoglu denen 2.hitler bozuntusundan bahsediyorsunuz...allah akıl fikir versin size..ha benım ıcın sorun yok..iç savaş cıkar olur biter...herkese iyi aksamlar..

İthamların çok ağır ve eğer ispatlaman gerekiyor.Bende doğudayım askerim üstelik ama senin söylediklerini aklım almıyor.Birkaç konuda haklı olabilirsin.Ama bilmen gerekirki en büyük faşizmi siz yapıyorsunuz.Birçok kürt arkadaşım var hatta memleketimde kürt köyleride var.Ne özlüklerini yitirmişler ne de asimile olmuşlar zaten senin gibi düşünenlerin sığındığı liman bu.Size bu korkuyu aşılayanlar bugünlere sebep oldular.Ben askerdede hiçbir kürt arkadaşımla sorun yaşamadım, yaşayamazdım zaten çünkü biz aynıydık.Aynı türküleri söyleyen aynı esprilere gülen insanlardık.Sabit fikirlerle olaya bakmak çok kolaydır bende senin gibi düşünsem yada diğerleride senin gibi düşünse ortalık karışır.Ortalığın karışması ne Türklere nede Kürtlere yarar.Dış güçler hikaye diyorsun ama hatırlatırım ki pkk yada kolları asla dizen ve barış istemezler.sadece istiyormuş gibi görünürler.Geçim kaynakları kaçakçılık ve uyuşturucu olan bu örgüt ve kolları ne Kürtleri nede bir başka topluluğu düşünür.Kurulacak bir kürdistan bu örgütün sonunu getirir.Bu yüzdendir bu suyu bulandırma çabaları.Herkes işinde gücünde arkadaşım.Büyük güçler daha kolay hükmedecekleri gurupları bölgeye hakim kılma çabasında ve sizler bunun farkında değilsiniz.Yıllar yılı yediğiniz içtiğiniz ve her imkanından faydalandığınız bu güzel ülkeye sahip çıkmak yerine ırkçılık yapıp bölücülüğe yol açıyorsunuz.Ezilen Kürt yoktur dostum ezildiğine ikna edilen Kürt vardır bunu unutma.Bizi toplu halde yıkamayan(ki daha 100 yıl olmadı) o büyük güçler şimdi lokma lokma yeme aşamasındalar ve sizde bu oyuna geliyorsunuz.O zaman herkes isyan etsin arkadaş.Lazlar, çerkezler, muhacirler,ve Türkiyede yaşayan her grup isyan etsin özel hak talep etsin.Sizin nüfusunuz biraz fazla diye ayrı haklar talep etmeniz ne kadar doğru soruyorum sana?Aslında sana da kızmıyorum dostum çünkü biz kendi içimizde bu birliği sağlayamıyorsak seninde dediğin gibi iç savaş veya artık herneyse gelir ve başkalarının istediği olur.Siz korkmuyorsanız biz hiç korkmuyoruz.Biz bu aşamaya geldikten sonra artık söylenecekte fazla birşey yok...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bana gelen e-mailden bir alıntı

DTP’lilere sormak istiyorum. Aşağıda listesini sunduğumuz otuz sekiz isyanı kimler çıkartmıştı ve bu isyanları başlatırken amaçları bu ülkeyi birlikte kurtarmak, bu devleti birlikte kurmak mıydı?

Babanzade Abdurrahman Paşa isyanı (1806- Musul)
Babanzade Ahmet Paşa isyanı (1812 – Musul)
Zaza isyanı (1820)
Yezidi isyanı (1830- Hakkari)
Şerefhan isyanı (1831- Bitlis)
Bedirhan isyanı (1835- Botan)
Garzan isyanı (1839- Diyarbakır)
Ubeydullah İsyanı (1881- Hakkari)
Bedirhan Osman Paşa ve kardeşi Hüseyin Paşa isyanı (1872-Mardin-Cizre)
Bedirhan Emin Ali isyanı (1889- Erzincan)
Bedirhaniler ve Halil Rema isyanı (1912-Mardin)
Şeyh Selim Şehabettin ve Ali isyanı (1912- Bitlis)
Koşgari isyanı (1920- Koşgiri)
Nasturi isyanı (1924- Hakkâri)
Jilyan isyanı (1926- Siirt)
Şeyh Sait isyanı (1925- Bingöl-Muş-Diyarbakır)
Seit Taha ve Seit Abdullah isyanı (1925-Şemdinli)
Reşkotan ve Reman isyanı (1925- Diyarbakır)
Eruhlu Yakup Ağa ve oğulları (1926-Pervani)
Güyan isyanı (1926-Siirt)
Haco isyanı (1926- Nusaybin)
I. Ağrı isyanı (1926)
Koçuşağı isyanı (1926- Silvan)
Hakkâri-Beytüşşebab isyanı (1926)
Mutki isyanı (1927- Bitlis)
II. Ağrı isyanı
Biçar harekâtı (1927- Silvan)
Zilanlı Resul Ağa isyanı (1929- Eruh)
Zeylan isyanı (1930- Van)
Tutaklı Ali Can isyanı (1930- Tutak-Bulanık-Hınıs)
Oramar isyanı (1930- Van)
III. Ağrı harekâtı (1930)
Buban aşireti isyanı (1934- Bitlis)
Abdurrahman isyanı (1935-Siirt)
Abdulkuddüs isyanı (1935-Siirt)
Sason isyanı (1935-Siirt)
Dersim isyanı (1937-Tunceli)
PKK terörü (1984- Devam ediyor)

Güneş balçıkla sıvanmaz, beyler… Biz ayırımcı değiliz. Ancak siz ayırımcılık yapmak istiyorsanız bizim de bu gerçekleri bu ülkenin insanlarına bildirme hakkımız vardır.

umiteb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pexmanq arkadaşım,

madem bu kadar yasaklama, kısıtlama vardı da niçin hala türkçe bilmeyen kürt kökenli vatandaşımız var güneydoğuda???
ben bugüne kadar yaşadığım şehirlerde etrafımda o kadar kürtçe konuşan insan gördüm ki hiç birini ne polisin ne askerin "sen ne yapıyosun kardeşim" deyip nezarete götürdüğüne şahit olmadım.. insanlar tabi ki kendi aralarında istediği dili konuşabilir, ister ispanyolca, ister japonca, ister kürtçe bu beni ilgilendirmez, ama bu ülkenin resmi dili Türkçedir..devlet kurumlarında kullanılması gereken dil Türkçedir..
Kürte kürtçe, laza lazca, arnavuta arnavutça, macıra yugoslavca, ermeniye ermenice hizmet verecek kurumlar kuracak değiliz..

polise taş atan çocuklara verilen cezalardan bahsetmişsin, ama şuna deyinmemişsin;
benim şehrimde hiç bir çocuk polise taş atmaz, devlet malına toplu şekilde zarar vermez, belediye otobüslerini ateşe vermez.. e niye doğu illerimizde ve kürt vatandaşlarımızın yoğun şekilde yaşadığı yerleşim birimlerinde çocuklarınızı emniyet güçlerine düşman şekilde yetiştiriyorsunuz??
niye ben çocuklarımı kürt vatandaşlarımıza düşman olarak yetiştirmiyorum???

güneydoğuya ekonomik yatırımlar yapılmadığından bahsetmişsin.. ama şunu düşünme zahmetine katlanmamışsın;
türk ekonomisinde önemli yerler işgal eden kürt kökenli vatandaşlarımız niçin yatırımlarını sürekli batı illerinde yapmış?? niçin hakkaride, vanda, ağrıda, d.bakırda, tuncelide doğup bütün yatırımlarını izmirde, istanbulda, antalyada, ve diğer batı illerinde yapmış?? kendi şehrine yatırım yapmayı tercih etmeyen bu insanlar varken niye izmirli, balıkesirli, bursalı vs. bir iş adamı hakkaride yatırım yapsın??

jitemin yaptığı katliamlardan bahsetmişsin;
jitemin katlettiği iddia edilen o insanların masum insanlar olduğuna nerden kanaat getiriyosun?? tek suçları acaba kürtçe konuşmakmıydı bu insanların?? gündüz köy kahvesinde askerlerle çay içip akşam o askerlere kurşun sıkan eşkiyaların yaşadığı köyler değil di mi o bölgeler...???

Osman Pamukoğlu'nu hitler olmakla suçluyosun; benim 30,000 vatandaşımı , ülkesinin toprak bütünlüğünü korumak için mücadele eden binlerce askerini öldüren apo denen şerefsiz bir liderken bazıları için, ülke toprakları halkının güvenliği için yıllarını mücadeleyle geçiren bir adam hitler oluveriyor gözünüzde..!!!

son olarak da, "benim için sorun yok, iç savaş çıkar olur biter" demişsin, senin için sorun yoksa bizim için hiç sorun yok...!!! Biz TÜRKÜZ, biz binlerce yıldır varız, kimseden korkmadık bugüne kadar, bu milletin damarına basıldığında gerçek gücünü her zaman göstermiştir tarihte, bir kez daha göstermekten de çekinmeyecektir!!!

Allah bunun farkında olmayanlara akıl fikir versin...!!!

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
JİTEM'in veya benzerlerinin köy bastığını iddia edenler için;

Bu köyleri ben basmadım, bebekleri ben vurmadım. Köy basıp, günahsız vatandaşları, kundakdaki bebekleri kurşuna dizenler JİTEM ciler değil, PKK'lılardır. Kimsa kusura bakmasın, ben bunları yapanlara veya yapanların yandaşlarına, sempatizanlarına değil dışkı daha beteri ne varsa yedirirdim. Hem etnik gurubun mağduriyetinin edebiyatını yapacaksın hemde günahsız kürt asıllı bebekleri kurşuna dizeceksin. Bu nasıl bir adalet, bu nasıl bir insanlık.

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
.................

Son düzenleme:

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
JİTEM'in veya benzerlerinin köy bastığını iddia edenler için;

Bu köyleri ben basmadım, bebekleri ben vurmadım. Köy basıp, günahsız vatandaşları, kundakdaki bebekleri kurşuna dizenler JİTEM ciler değil, PKK'lılardır. Kimsa kusura bakmasın, ben bunları yapanlara veya yapanların yandaşlarına, sempatizanlarına değil dışkı daha beteri ne varsa yedirirdim. Hem etnik gurubun mağduriyetinin edebiyatını yapacaksın hemde günahsız kürt asıllı bebekleri kurşuna dizeceksin. Bu nasıl bir adalet, bu nasıl bir insanlık.

Bizler o kadar hayasız değiliz üstadım.Buna kimse inanmaz zaten.Türk askeri vaktinde kendine kurşun sıkan esire kendi çorbasını veren askerdir.Bırak garibana silah kaldırmayı ona her zaman yardım eder.Biz böyle bir milletiz.

umiteb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savaş abi bu resimleri keşke koymasaydın be, bunu Türk Askerinin yapmıycnı bilen biliyo zaten, bilmeyene de ne yazpsan az... kötü görüntüler... bu canilerin vahşet görüntüleriyle içimizi karartmayalım bu başlığa girdikçe..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bizler o kadar hayasız değiliz üstadım.Buna kimse inanmaz zaten.Türk askeri vaktinde kendine kurşun sıkan esire kendi çorbasını veren askerdir.Bırak garibana silah kaldırmayı ona her zaman yardım eder.Biz böyle bir milletiz.
Türk askerinin merhametini bütün dünya bilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...