LPG kapalıyken dahi yanan MOTOR İKAZ IŞIĞI

kaim_makam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba

2011 model 1.6 astra j otm. aldım 3 hafta önce. Araç 55.000 km de ve daha önce 38.000 km de landirenzo marka lpg takılmış.aracı alınca lpg de dahil tüm bakımlarını yaptırdım.

Aracı aldıktan 1 hafta sonra lpg li araçlarda meşhur olan sarı motor arıza ışığını yaktı.sonrasında makinaya bağlandı ve fakir karışım çıktı. sildirdim sonra tekrar yaktı,sildirdim yaktı ... Sonrasında benzinde kullanmaya başladım ancak 80 km sonra tekrar yandı.sildirdim,benzinde kullanmama rağmen tekrar yandı.

Aracı özel opel servisine götürdüm. 1. oksijen sensörü değiştirildi ancak 40 km sonra tekrar yandı.

Buarada ustanın aklına da başka bir çözüm gelmedi ( ilginç ) .Çünkü aracın çekişinde sorun yok,titreme yok,stop etme,marş almama yok.

-LPG de o ışığın yanmasını sıkça duyuyoruz ama benzindeyken neden yanıyor ?
-Bu şekilde deneme yanılma yoluyla mı sorun çözümüne ulaşılacak ?

-Yetkili servise götürsem,sorunu bulsalar ve bu sorunu başka yerde yaptırsam,yetkili servis bu sorunu bulma işlemi adına yüksek mevlalar ister mi ?

Saygılarımla

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Araç LPG ile çalıştığı için resmen LPG manya oluyor ve artık o lambanın da ipi sapı belli olmuyor yanıyor sönüyor. Birde üzerinde akılı olan marka aslında ışık yanmaması lazım ama işte LPG varsa şimdi biraz daha gidip gelsen adamların diyeceği gün kadar açık bu lamba yanar derler geçerler. Boşuna para harcamayın o lamba için. Sadece harcadığınız ile kalırsınız o kadar. Hazır LPG var doldur gez dolaş keyfine bak.

kaim_makam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilginizden ötürü teşekkür ederim.

ilk defa lpg li araç kullanıyorum. lpg ile yaksa sorun etmemeye alışacağım ama benzinde kullanırken de aynı şeyi yapınca acaba başka bir sorun mu var diyorum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
ilginizden ötürü teşekkür ederim.

ilk defa lpg li araç kullanıyorum. lpg ile yaksa sorun etmemeye alışacağım ama benzinde kullanırken de aynı şeyi yapınca acaba başka bir sorun mu var diyorum.

Şahsi fikrim bir araç LPG ile kullanılmaya başlayıp belli bir km olunca resmen lpg manya olup çıkıyor. Normal de benzin de olmaması gereken sorunlar LPG kapasan bile devam ediyor. O yüzden bir ayar yaptırın derim. Fazla da zaten yapılacak bir şey yok. Şimdi arkadaşlar çıkıp diyecek usta filan diye ama oda hikaye o dedikleri ustaların bir kere nesli tükendi.

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nadir abi dogru soylemis. Cozum su sekilde. Arac lpg yuzunden fakir karisima dusmus. Dolaysiyla yakit dongu haritasi bozulmus. Sen benzinde kullansan da motor o bozuk yakit haritasina gore calismaya devam edecek. Bunun icin tech 2 ile lft ve sft degerlerini sifirlat. Daha sonra araci zorlamadan 300 km benzinde kullan. Hic lpgye almadan direk lpgciye gidip ayar yaptir. Sorun cozulecek. Bosuna o2 buju bobin degistirme.

kaim_makam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkürler... Bugün Konya da g özel opel servisine gittim,oksijen sensörünü değiştirmiştiniz amma velakin bundan değilmiş,benzinde binmeme rağmen bu uyarı ışığı yanıyor ve hala bilgisayara bağlanınca fakir karışım uyarısı veriyor dedim. tamam abi, geri alalım parçayı dedi. peki dedim şimdi ne yapacağız ? abi subapların değişmesi gerekebilir dedi. iyi de araçta tekleme yok,marş basmama yok daha lpg takılalı 20.000 km olmuş olmamış, bu mudur yani çözüm dedim. Başka seçenek gelmiyormuş aklına,böyle bin abi sorun olmaz dedi.
benim de aklıma sizin dedikleriniz geldi,söyledim ustaya,böyle böyle dedim şunu bir sıfırlayalım dedim. yok abi onunla alakası yok dedi. ne diyim yani...

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fakir karışımla binmeye devam ederseniz ustanın dediği gibi subap değişimine gerek olucak muhtemelen.
akünün kutup başını sökün beş dakikalığına bide frene bi kez basın sonra takın geri. benzinle binin bi kaç gün arıza lambası yine yanarsa vakum hatlarına baktırırsınız...yanmassa lpg ayarı

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birincisi oksijen sensörünü eğer iade alıyorlarsa çok iyi. Geri verin ama sizin eski sensör duruyor mu? Eğer ki o yok da, çıkma başka sensör takalım derlerse boşverin en azından risk almamış olursunuz.

Bundan sonra da o servise bi daha uğramayın.

Sonrasında işini bilen bir LPG bayisi lazım. Sanırım Konya'dasınız. LPG kitinin Türkiye distribitörünü arayıp, sorunun çözümü için bir yere yönlendirmesini isteyin. Gerekirse şehir dışına gidin ama kasap ustaya teslim etmeyin arabayı.

Lpg montajını kontrol etsinler öncelikle. Hatalı uygulama var mı bakılsın. Sonra da tekrardan kalibrasyon-ayar yapılmasını isteyin.

Fakir karışımda binmeye devam ederseniz, uzun vadede sübaplar ilk başta hasar görür. Bu da motor kompresyon testiyle anlaşılır. O servisteki acemi ustanın dediği gibi açalım değişelim diye kafasına göre değişmekle olmaz.

İyi bir LPG servisi tek ihtiyacınız. Yoksa LPG ile sorunsuz montaj yapılabilen bilindik bir motor.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
TAm emin olmamakla beraber benim bildiğim;
Eğer araçta LPG var ise artık yakıt-hava karışım işini hem benzinde hem de LPG de LPG nin ecusu yapar. Bu yüzden siz ne kadar arızayı sildirseniz de ayar yapılmadığından arıza ışığı belli bir süre sonra yanar. Siz düğmeden benzine de alsanız afr yi lpg ecusu yapar... taki sigortasını sökene kadar..
İlk yapabileceğiniz, LPg sisteminin sigortasını sökerek benzinde bir süre binmek,
iyi bir LPG servisine gidip adam gibi ayar yaptırmak...
Aslında iyi bir LPG servisi bu sorunu görünce, kendisi ne yapacağını bilir, ama ne yazıkki her yer kasap dolu...
Bundan önceki aracım 2000 model 2.0 vectra CDX te ve şimdiki 2006 model 2.0 T vectra GTS de LPG kaynaklı hiç bir sorun yaşamadım. Yani hiç arıza ışığım LPG den yanmadı..
LPg de sorunlar oldu, enjektörler-regülatör vb şeyler bozuldu ama bunlarında bir ömrü var.
İyi bir montaj ve iyi bir ayar ile hiç bir araçta LPG kaynaklı arıza ışığı yanmaz..

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkürler... Bugün Konya da g özel opel servisine gittim,oksijen sensörünü değiştirmiştiniz amma velakin bundan değilmiş,benzinde binmeme rağmen bu uyarı ışığı yanıyor ve hala bilgisayara bağlanınca fakir karışım uyarısı veriyor dedim. tamam abi, geri alalım parçayı dedi. peki dedim şimdi ne yapacağız ? abi subapların değişmesi gerekebilir dedi. iyi de araçta tekleme yok,marş basmama yok daha lpg takılalı 20.000 km olmuş olmamış, bu mudur yani çözüm dedim. Başka seçenek gelmiyormuş aklına,böyle bin abi sorun olmaz dedi.
benim de aklıma sizin dedikleriniz geldi,söyledim ustaya,böyle böyle dedim şunu bir sıfırlayalım dedim. yok abi onunla alakası yok dedi. ne diyim yani...

Herhangi bir opel özel servisine git. 20-30 tl ver LFT ve SFT yi sıfırlat. Bilmiyorsa youtubede videoları var. Ordan bakabilirsin. Ya da İyi bir LPG ciye git. LPG enjökterleri arızalı olabilir. Enjökter arızası sonucu gazı az yada çok vermesi durumunda da araç fakir zengin karışım ayarını bozabiliyor. Benim başıma geldi.