lpg 'li OPEL memnunıyet derecesi!!

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şikayetimiz olunca canavar kesiliyoruz ama memnuniyetler aynı ölçüde yansımıyor olabilir diye bakınca bu konu başlığını buldum.

olay şudur:
Meriva OPC 1.6 turbo 180 hp (z16let) 2006 model aracımı Mart ayında almıştım üzerinde ALDESA LPG kiti mevcuttu ve ucuz bir LPG kiti olduğu için turbo 180 beygir bir araca (ÖNYARGILI olarak) pek randıman vermeyeceğini düşünüyordum.

kullandıkça gördüm ki LPG kiti normal kullanımda benzinden en ufak bir fark bile yaratmayacak kadar sorunsuz çalışıyordu ancak tek sorun DİP GAZ yaptığımda (dip gazda araç 230 nm torktan 5 sn. süre boyunca 260 nm torka çıkıyor) kısa bir süre YIĞILMA yapıp sonra tekrar toparlıyordu. Bu sorunu da yine önyargılı olarak LPG kitinin yetersizliğine bağlamıştım. Araç turbo olduğu için LPG borularının daha kalın olması gerektiğini veya özel enjektörler olması gerektiğini düşünüyordum. Hatta paraya kıysam bu kiti söktürüp yerine başka marka daha pahalı "turbo kit" denen kitlerden taktıracaktım. Böyle tam gaz yapacağım zamanlar benzine alıp kullanıyordum.

sonra ne mi oldu: araç benzinden LPG'ye geçmekte sorunlar yaşamaya başlayınca ısı sensörünü değiştirmek için Polaris LPG servisine gittim. Isı sensörünü değiştirdiler LPG geçişleri saat gibi oldu. Sonra nedense tam gazla ilgili sorunumu paylaştım (hiç umudum yoktu laf aramızda zaten bunun için de gitmemiştim servise) denemeye çıktık sorunu gösterdim sonra döndük serviste bilgisayardan ayar yaptık sonra tekrar denemeye çıktık yine aynı sorun yaşandı (zaten biliyordum olmayacağını diye çok geçirdim içimden sorun kesin Kit'in kendisindendi). Sonra tekrar servise döndük bu sefer Laptopu yanımıza aldık arabaya bağladık ayarı yolda yaptılar ve 2. denemede başardılar!!! tam olarak başka neleri ayarladı hepsini bilmiyorum ama gaz basıncını 1.2'den 1.3 civarına çıkarttığını biliyorum. sonuç harika ötesi oldu sanki benzinden bile daha iyi kopuyor araç. 7 ay boyunca bu zevkten mahrum kalmıştım sonunda önyargılarımı da yıktılar her açıdan çok memnunum maşallah demekten dilimde tüy bitti :) Aldesa LPG kiti ve Polaris LPG servisi hakkındaki memnuniyetimi buraya taşımak istedim..

baticaliskan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracımda MANTZEL projesi mevcut ve aracımda brc marka kit mevcut. Mantzel projesinden sonra bosch platin lpg buji(tek tırnak) aldım ve daha sonra yolda hareket esnasında lpg ayarlarını yeniledik.
Sonuçmu benzinde gidesim gelmio artık :)

konjektor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende 2009 1.2 opel corsa var. Yetkili serviste landirenzo lpg taktırdım. 2 ay hiçbir sorun yaşamadım gayet güzeldi. Hava soğyunca işler bozuldu. Şimdi motor soğuk iken gaz yemiyor lpg de. Benzinde herhangi bir sorun yok. LPG ye geçiyor gaza basınca araç stop ediyor.

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende 2009 1.2 opel corsa var. Yetkili serviste landirenzo lpg taktırdım. 2 ay hiçbir sorun yaşamadım gayet güzeldi. Hava soğyunca işler bozuldu. Şimdi motor soğuk iken gaz yemiyor lpg de. Benzinde herhangi bir sorun yok. LPG ye geçiyor gaza basınca araç stop ediyor.

landirenzo servise bi sorun bence. bende astra var ve aynı kiti kullanıyorum. daha hala şaşırtmadı beni. aslında şaşırttı. lpg ile 200 km hızı gördüm. 180 190 ortalama hızla seyir ettim 1.5 saat boyunca. lpg bence çok başarılı. helede arac ile uyumlu ise...

halilguven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar,

Arkadaşlar Aracımı ilk aldığımda bende bu soruyu sormuştum sizlere çok fazla ve dataylı araştırarak Lpg konusuna bir türlü alışamamıştım. Opel araçlara takılan Landirenzo marka LPG li yetkililerle defalarca görüştüm. Gaziantepdeki Olgun Lpg deyken montaj için Opel Insignia geldi. Akşama kadar adamlarla beraber oturup izledim ve mükemmel bir işçilik ile montajı tamamladılar. Daha sonra yine bir arkadaşım aynı araca Lpg uygulattığı bilgisini aldığımda aracı test için kullandım ve araç 50 Km' idi. Benim aracım Opel Astra 2009 Hb Enjoy - Elegance, ve sonuçta arkadaşımdan aldığım gazla bir anda gidip Lpg yi taktırdım :) Usta ile birlikte montaj yaptık. Bu konuda biraz titiz olduğum için başında durdum aracın konuyu çok uzatmadan ifade etmek isterim ki

Lpg yi taktıralı yaklaşık olarak 10 ay oldu, benzinde aracım 350 - 400 Yakıyorken Lpg ile o zamanda 200 yakmaya başladı. Performansı ile ilgili hiç bir sıkıntım yok belki size şaka gibi gelebilir ama şuan aracım Şehir içinde 160 ile 180 arasında yakıyor. Şehir dışında Gaziantep \ Adana \ Mersin yolunda Klima kapalı iken 110 Sabit hızla gittiğimde 140 a kadar düştü yakıt. Kesinlikle pişman değilim 4000 Km te LPG taktırdım keşke 0 Km de taktırsaydım diye pişman oldum desem inanın. Eğer taktırmak isteyen arkadaşlarım varsa bir an için bile düşünmesinler düzgün montaj ve işçilik ile Bensinzden kat kat daha güvenli diyebilirim. Ben çok titiz biriyim ve Lpg ye kesinlikle karşıydım ayrıca aracım sağının solunun delinmeside hoşuma gitmediği için yaptırmayacaktım. 350 - 400 yakan bir aracım vardı ve ben istediğim yere gidemedikten sonra ne işe yarar ki bu araç. Ölümüme kadar benimle gelmiyeceği için gittim ve taktırdım hiç bir şekilde pişman olmadın. Işıklarda Astra gördüğüm zaman hiç durma Lpg taktır diye arkadaşlara tavsiyede bulunuyorum.

Şimdi aracıma Angel Far taktırmak istiyorum ama Gaziantepde bu konuda kimsenin bilgisi olmadığı için korkuyorum bana bu konuda tavsiye verebilecek arkadaşlarım var ise bilgi verirlerse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Angel Far ile ilgili değerli yorumlarınızı bekliyorum.
http://www.opelim.net/forums/showthread.php?p=1431148#post1431148

Saygılarımla.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra G aracımda landi renzo kit var.bu forumda her fırsatta memnun oldugumu dile getiriyorum,maşallah diyeyim kendı aracıma ve randımanlı şekilde kullanan tüm opel kullanıcılarına..

daf95xf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla ben geçen hafta 32 lt(64 tl) lpg ile tam 474 km yaptım.Bana çok da makul geldi

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bence aracınız 1.2 olduğu için performans sıkıntısı olmasın diye ECU gaz ayarını biraz fazla vermişler o yüzden motor soğukken bastığınızda zengin karışım oluyor ve araç stop ediyor motor ısınınca ise canavar gibi yürüyor hatta benzinden daha iyi gidiyor olması lazım, haksız mıyım?

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben geçen hafta aracıma zavoli lpg kiti taktırdım. Birebir rakamlar üzerinden konuşayım. Aracıma 30Tl lpg aldım. 14.35 LT geldi. litre fiyatıda 2,09TL.
buna nazaran hesaplayacak olursak.

14,35 LT x 2,09 LT fiyatı / 130 KM yapılan yol

yani şehiriçi kilometrede 0,23 krş şuanki ölçümlerim.

Bakalım hafta sonu uzunyola çıkacağım Allah izin verirse.
Benzinliyken İstanbul'a gitmiştim, o zaman uzunyolda kmde 0,25 Krş yakmıştı.
Bakalım lpg ile ne kadar olacak. Bayramdan sonra paylaşırım sizlerle.