LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

metinmb407

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

Corum dan Rize ye 650 km 250 lira benzin 150 lira lpg yakiyor araba 2 yil olmadan 30 bin km oldu Lpg ruhsat masrafi 2300 coktan kara gecti. Bir kere bakim oldu 70 lira. Senede cebime kalan nerden baksan 1000-1500 lira. Aya vurursan 100 lira icin degmez diye dusunebilirsiniz toplama vurunca muazzam miktarlar ortaya cikiyor.

A7 with Tapatalk

yıldırım79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

metinmb407' Alıntı:
Corum dan Rize ye 650 km 250 lira benzin 150 lira lpg yakiyor araba 2 yil olmadan 30 bin km oldu Lpg ruhsat masrafi 2300 coktan kara gecti. Bir kere bakim oldu 70 lira. Senede cebime kalan nerden baksan 1000-1500 lira. Aya vurursan 100 lira icin degmez diye dusunebilirsiniz toplama vurunca muazzam miktarlar ortaya cikiyor.

A7 with Tapatalk

slm çok merak ediyorum acaba ne marka lpg taktırdınız bende düşünüyorum teşekkürler kazasız sürüşler

we[AGRA]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar yazdığınız veriler doğru fakat benim yazdıklarımda doğru. Biraz bakış açısıyla alakalı.

Şu da bir gerçektir matematik yorum götürmez. Benim şartlarımdaki binici için rakamlar o şekildedir. Ki ben lpg'den yana olmak adına en ucuz kiti örnek verdim ve bakım işletme masraflarını hesaba katmadım.

Bir hafta içinde lpg taktırıp taktırmamaya karar vereceğimi belirteyim. Hepimiz Opel'ciyiz :)

leondeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
RE: Cvp: LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

we[AGRA]' Alıntı:
Arkadaşlar yazdığınız veriler doğru fakat benim yazdıklarımda doğru. Biraz bakış açısıyla alakalı.

Şu da bir gerçektir matematik yorum götürmez. Benim şartlarımdaki binici için rakamlar o şekildedir. Ki ben lpg'den yana olmak adına en ucuz kiti örnek verdim ve bakım işletme masraflarını hesaba katmadım.

Bir hafta içinde lpg taktırıp taktırmamaya karar vereceğimi belirteyim. Hepimiz Opel'ciyiz :)
Sizin araç 1.4T miydi? 1.6 ise hiç düşünmeyin taktırın.
Aynı hesabı bende yaptım yukarıdaki mesajımda. Yıllık yaptığınız km nin çoğunluğu şehiriçi ise taktırmak mantıklı. Ancak şehiriçi ve şehirdışı yakın oranlardaysa ve sakin kullanıyorsanız çok bir esprisi kalmıyor gibi. Benim hesabıma göre aylık 62 tl kar ettiriyor lpg.

we[AGRA]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: RE: Cvp: LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

leondeniz' Alıntı:
we[AGRA]' Alıntı:

Sizin araç 1.4T miydi? 1.6 ise hiç düşünmeyin taktırın.
Aynı hesabı bende yaptım yukarıdaki mesajımda. Yıllık yaptığınız km nin çoğunluğu şehiriçi ise taktırmak mantıklı. Ancak şehiriçi ve şehirdışı yakın oranlardaysa ve sakin kullanıyorsanız çok bir esprisi kalmıyor gibi. Benim hesabıma göre aylık 62 tl kar ettiriyor lpg.

2013 Astra 1.4 T Sport Active Select aracım. Valla hocam sabah işe giderken sıfırladım tüketimi işten geldim hanımla gezmeye falan gittik ki pek sakin kullanan biri değilim, klima full açık bugünün ortalaması 8.1 litre. 11-12 litre yaktırmak için ya 5 km'lik yolu 1 saatte almak lazım ya da devri sürekli kesicide tutmak lazım. Benim sürekli kullandığım güzergahlar genelde rahat onu da belirteyim, dur kalk trafiğe nadiren giriyorum.

Verdiğim tabloya göre lpg taktırmak arabaya yazık etmekten başka bir şey değil. Gündüz işyerinde bazı arkadaşlara açıkladım bu konuyu adam muhabbetin en sonunda tamam da 50 tl'lik gaz alıyorum memlekete gidip geliyorum diyor :) Tamam dedim durmak yok yola devam o zaman :)

leondeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Memleketi çok yakındaysa demekki :) yoksa 50 tl lik gazla zor yani.
Valla hocam bizim araçların ağırlığı çok. Sizin araç 1400 kg civarında. Benim araç 1570 kg. Bu ağırlıklara çok yakmıyor aslında. Bu ağırlıktaki araçlar için 8 - 8.5 lt ortalama çok iyi aslında. 1000 kg lık B segment benzinli araçların bile 8.5 dan az yakmadığını düşünürseniz.
Ben şimdilik (bıçak kemiğe dayanana kadar :) ) araca kıymayıp benzinde devam etme kararı almış durumdayım.
Bilsemki lpg den sonra hiç sorun çıkarmayacak, çekişi düşmeyecek, dert açmayacak yarın taktırırım ama kazın ayağı öyle olmayacak biliyorum.

we[AGRA]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

leondeniz' Alıntı:
Memleketi çok yakındaysa demekki :) yoksa 50 tl lik gazla zor yani.
Valla hocam bizim araçların ağırlığı çok. Sizin araç 1400 kg civarında. Benim araç 1570 kg. Bu ağırlıklara çok yakmıyor aslında. Bu ağırlıktaki araçlar için 8 - 8.5 lt ortalama çok iyi aslında.  1000 kg lık B segment benzinli araçların bile 8.5 dan az yakmadığını düşünürseniz.
Ben şimdilik (bıçak kemiğe dayanana kadar :) ) araca kıymayıp benzinde devam etme kararı almış durumdayım.
Bilsemki lpg den sonra hiç sorun çıkarmayacak, çekişi düşmeyecek, dert açmayacak yarın taktırırım ama kazın ayağı öyle olmayacak biliyorum.

Aynen öyle 1.6 atmosferik motor olsa takarım Atiker'i geçerim ama malum Turbo motorlu araçlar lpg'yi pek sevmiyor. Ki atmosferik motoru lpg ile kullanan arkadaşlarımda bile sık sık arıza ışığı yanıyor usta diyor 1 depo benzinde gez sonra bir bakalım, lpg'li aracın çalışması bile benzin gibi net olmuyor. Bir hırıltı ve hantallık hissediliyor. Tuzu biberi gibi subap değişimi risikini falan göze alamam. Arabamı çok seviyorum ve 4-5 yıl binmeyi planlıyorum bunu değiştirirsem ya premium yada suv alacağım çünkü. Dediğiniz gibi adam bunu tak evladiyelik kullan asla sorun çıkmayacak ben de yarın gider lpg taktırırım.

Son olarak dediğim gibi adam gelir derki ben senede en az 20.000 km yapıyorum her gün köprü trafiğine giriyorum o zaman motorun yanacağını bilsem yine lpg taktırırım çünkü o şartlardaki tüketimde benzin gerçekten yorar. Ama sizin ve benim gibi şartlarda lpg tamamen gereksiz.

İ_U

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.6 Atmosferiklerde de aliminyum alaşım motor var 1.4 t lerdede .2 side euro 5 motor.
Ayrıca hesap mantığına önemli. Şimdi atıyorum standart bi lpg cihazı 2500 e taktiriyosunuz. Ve ayaginizin altinda neredeyse benzinin yarısını yakan bi araba oluyor.şu yaz gününde ş.içi klima açık kısa mesafede otomatik 1.4 t 12 lt lere çıkıyor. Yani benzinde 51 kuruş yakıyor fakat lpg de 28 kuruş yapar. Tabiki en iyisi benzinli fakat .bu arabaya benzinli binilmezaman bence.

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.4 T motora LPG işletip tam 100.000 Km kullanmış ve sorun yaşamamış arkadaşlarımız var forumda
İlk başta bende LPG işine karşıydım 6.000 Km kadar benzinde sabrettim ama benzinliğe gidip parça parça benzin alma işine daha çok sinir olduğumdan ve düğün yapacağımdan dolayı LPG dönüşümü yaptım şu an iyiki geçmişim diyorum.

Araba kıymetli hepimiz araçlarımızı seviyoruz lpg ye geçtim devir çevirmeyi bıraktım mis gibi kullanıyorum 70 TL ye tatile giderken 400 Km yol gitmek inanın çok keyifli gaz 400 Km sonra bitiyor hadi diyorum benzini hakettin benzinde devam edelim bi 50 Km daha :) 50 km de benzinde devam edip tekrar lpg ye geçiyorum LPG kullanan arkadaşlar uzun yolda aracınızı benzin ile ödüllendirmeyi ihmal etmeyin tüp de gitmez mi gider tabi yolun hepsini ama ara ara sıvı yakıt tüketimi aracınıza iyi gelecektir.

İşyerimde beraber çalıştığım insignia 2011 1.6 T araca sahip bir büyüğümüz var LPG dönüşümünü yapmış ben LPG taktırdım ama sürekli LPG de kullanacağım diye birşey yok diyor sakin kullanırken LPG modundayım güç hissetmek için benzine alıyorum diyor

metinmb407

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
RE: Cvp: LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

yıldırım79' Alıntı:
metinmb407' Alıntı:

A7 with Tapatalk

slm çok merak ediyorum acaba ne marka lpg taktırdınız bende düşünüyorum teşekkürler kazasız sürüşler
Tesekkurler BRC takildi Corum.Ozenclerde.

A7 with Tapatalk