LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

leondeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
RE: Cvp: LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

emir79' Alıntı:
hayırlı olsun hocam, muayeneme 2.5 yıl var şuan lpg taktırsam ruhsata işletmesem ne türlü sıkıntı gelebilir başıma sırf muayene delinecek diye lpg ye sıcak bakamıyorum, mesela kasko açısından ruhsata lpg yi işletmemenin sıkıntısı olurmu?
Lpg yi kaskoya ekletseniz bile ruhsata işletmezseniz, olası bir kaza durumunda kasko bir kuruş bile ödemiyor.
Bu nedenle bende, geçen sene muayenesine 2 yıldan fazla zaman olan aracıma lpg taktırınca hemen ruhsata işletmiştim.

emir79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

muayene yönünden sıkıntı olur mu, mesela 2 yıl sonra muayene tarihi yaklaşırken yaptırmak gibi?

efsunkar3356

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

we[AGRA]' Alıntı:
Sağolun arkadaşlar. Az önce 20 TL'lik deneme gazımla beraber eve geldim.  Öncelikle İzmir'de montaj yaptırdığım yer Atiker'in Bölge Bayii çok titiz işçilik ve güleryüzlü hizmetle karşılaştığımı belirteyim.

Taktıdrdığım kit Atiker Gold OBD II + Atiker Otomatik Subap Yağlama Kiti 1500+200=1700 TL'yi 9'a böldüler kredi kartına.
Yağlama kitinin manuel olanı da varmış ama usta tavsiye etmediği için taktırmadım o 100 TL idi.

OBD sistemi aktif edildi. 35 litrelik simit tank takıldı, bir büyük boyu muayeneden geçmez dendi ki bence de geçmez. Tank yukarı doğru şişkinlik yaptı bagaj ayırıcı bölmeyi kullanmıyordum artık o şikinliği gizlemesi için takarım. Bagaj biraz küçüldü yani.

Lpg dolum ağzını sağ arka tamponun siyah kısmına deldirdim. Dışarıdan bakınca görünmüyor ama dolum yapılırkende uğraştırmıyor.

Lpg göstergesini sol taraftaki çekmeceye değil kaput açma kolunun yanına görünür şekilde taktırdım. Sürekli gözümün önünde olmasını istedim lpg miktarını takip etmek ve benzine geçerken uğraşmamak için.

Tüketim konusunda yarın net bir bilgi verebilirim. Yarın depoyu fulleyip İzmir'den Bandırma'ya gideceğim çünkü.

Performans konusuna gelirsek arabada hırıltı, tekleme, silkeleme yok. Gayet net ve temiz çalışıyor, motorun biraz sesi değişti gibi.

Hızlanma olarak farazi konuşayım %10'luk performans kaybı var diyebilirim. Ama araçlarımızı hepimizi biliyoruz malum yine koltuğa yapıştırıyor, son sürat olarakta gelirken 180 yaptım bana mısın demedi.

Araç 5000 devirden sonra benzine geçecek şekilde ayarlandı, usta istersen iptal ederiz dedi ama bence bu çok iyi bir özellik.

Konumdan lpg ile ilgili şüphelerimi ve bakış açımı biliyorsunuz. Yani lpg'yi ben taktırdıysam herkes taktırsın. :D

Yarın 50 TL'lik gaz alıp 300 km yol yapma psikolojisi gerçekten paha biçilemez. Sonuç itibariyle memnunum ve tavsiye ederim. :)
5000 devir in üstü benzine geçme olayı çok iyi olmuş . sübab ermesinin önüne geçer.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Komando1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.6 atmosferik Prins ve yağlama kiti ile subap ettirmeden kaç km gidilir?
Bu ikili ile subap eriten birine şahit oldunuz mu?

efsunkar3356

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Komando' Alıntı:
1.6 atmosferik Prins ve yağlama kiti ile subap ettirmeden kaç km gidilir?
Bu ikili ile subap eriten birine şahit oldunuz mu?
bu senin elinde . yağlama kiti var diye arabayı yüksek devirlerde uzun süre kullanırsan gine aynı hesaba döner .

Ama arabayı yormadan kullanırsan hiç bir sıkıntı olmaz. ben taktıralı 19 ay oldu. aldığımdan beri 20.000 km yaptım. geçen gaz filtresini kontrole gittiğimde, usta bilgisayara bağladı. Daha 2 sene binersin dedi.

yağlama kiti ni de orijinal valve care kişinin kullan.

pirins de her şey beyine bağlı. her hangi bir sıkıntı olduğunda hemen duruma müdahale ediyor.

yağ mı bitti hemen lpg yi keser.

filtrenin saatimi doldu hemen lpg yi keser (1000 km kala uyarır)

o yüzden tek yapılması gereken iyi bir usta ve gazı shell den almak.

kullandığın gaz iyi olursa benzinli den farkın olmaz.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emir79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

merhaba lpg taktırma arafesindeyim atiker gold 1350 tl dendi fiyat nasıl, 1.4 turbo motora uyumlumu hızda,çekişte kısaca performansta düşme olurmu, titreme falan yaparmı arkadaşlar.

Mr.Can

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mayıs ayında 1.4 turbo aracıma 3.250 tl ye yağlamasız prins bağlattım. turbo araç için 1.350 tl nasıl oluyor.
o kadar araştırdım bu fiyata hiç denk gelmedim. kitin fiyatları mı düştü, nooldu ? :)

ama düşününce de, lpg deki amaç zaten tasarruf yapmak. en pahalı kiti almak, ne kdr zamanda tasarrufa geçirtir soru işareti...

soruna gelince, şahsen hiç bir olumsuzluk yaşamadım. artık tüm kitler oldukça uyumlu ve sıkıntısız diye biliyorum.
işçiliği tavsiye edilen bir ustaya öncelik vermeni öneririm.

emir79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mr.Can' Alıntı:
mayıs ayında 1.4 turbo aracıma 3.250 tl ye yağlamasız prins bağlattım. turbo araç için 1.350 tl nasıl oluyor.
o kadar araştırdım bu fiyata hiç denk gelmedim. kitin fiyatları mı düştü, nooldu ? :)

ama düşününce de, lpg deki amaç zaten tasarruf yapmak. en pahalı kiti almak, ne kdr zamanda tasarrufa geçirtir soru işareti...

soruna gelince, şahsen hiç bir olumsuzluk yaşamadım. artık tüm kitler oldukça uyumlu ve sıkıntısız diye biliyorum.

evet fiyat araştırmadım ama atikerin gold modeli turbolar için taktıkları modelmiş bir kaç tane cruza takmış problem yaşarsan gel ben burdayım diyor, samsunda olgun atiker bayii siz ne kadar bir fiyat almıştınız atikerin gold modeli için? ustalık yönünden benimde terreddüt ettiğim nokta orası bakalım artık ben biraz daha araştırayım.

metinmb407

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

emir79' Alıntı:
evet fiyat araştırmadım ama atikerin gold modeli turbolar için taktıkları modelmiş bir kaç tane cruza takmış problem yaşarsan gel ben burdayım diyor, samsunda olgun atiker bayii siz ne kadar bir fiyat almıştınız atikerin gold modeli için? ustalık yönünden benimde terreddüt ettiğim nokta orası bakalım artık ben biraz daha araştırayım.

Madem Samsunda sınız. Bence Çorum Özençler den fikir alın.

Mr.Can

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

emir79' Alıntı:
Mr.Can' Alıntı:

Yanlış bilgi vermeyeyim, hatırlamıyorum çünkü. ama bahsettiğin fiyatın yakınından bile geçemedim hiç :)