Motor neden yağ eksiltir?

senator 2.5

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biz genellikle küçük motorlu araçlarımızı maalesef çok zorlayarak devirli kullanıyoruz. böyle bir kullanım şekline küçük hacimli motorlarımız dayanamıyor ve silindir çeperleri hızla yıpranıyor. sonunda araçlarımız yağ yakmaya başlıyor. olay bu kadar basit. şahsi görüşüm aracınızın silindirleri problemli.

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Neden eksilttiği hakkında pek bir bilgim yok ama Opel modellerinin geneli böyle. Vectra'da da eksilme oluyor. Örneğin Lagunamda 10 bin kilometre her bakımında gram eksilme yok..

Benim araçda (İmzamdaki) hiç eksilmez..
Daha önceki Vektra C 2.2 2004 Diesel otomda eksilme olurdu ama önemsiz miktarda...

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim araçtada 7000 bınde bır 10-40 castrol kullanıyordum eh tıgra malum devırlıde kullanıyorum her yag degısımınde yaklasık 1 lıtre eksık oluyordu ufak tefek egzantık kecelerınden de damlatma olmasada kacak vardı olayı cozduk...
mobıl 10-60 yağ koyduk bu sefer bu yag ıcın keclerı onaran sısıren yag yakan araclara önerıyorlar malum 4 lıtresıde 100 tl biraz tuzlu su an aracım 4000 bın oldu bır gram eksılme yok motor sesı performansı gayet guzel yag numara olarak kalın oldugu ıcın bakalım kıs mevsımınde de sorun yapmazsa bır ıkı defa kullanıp normal 10-40 a donmeyı planlıyorum ...

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Yağı değiştireli 3.000 Km oldu, 2.500 Km'ye kadar hiç yağ eksiltmedi genelde şehir içi kullanıyorum arada 100 Km'lik yola gittim genelde saatte 95 -100 Km hızla gidiyorum. Dün Çanakkale'den İzmir'e geldim bu sefer saatte 120 - 125 Km hız yaptım. Akşam aracı park ettim sabah yağ çubuğunu çektim 5 dişten 2'si eksikti yağın, bende 400 ml yağ ekledim. Egzos ucuda soba borusu gibi kap kara olmuştu.

Araç 2003 Corsa "1.2 motor" 137.000 Km'de araç

İzmir'den dönerken arabayı zorlamadım bu sefer 90-100 arası geldim. 1 gr. eksilmemiş bu sefer nasıl iş anlamadım ben.

Birde ilk defa uzun süreli klima kullandım resmen yarı yarıya benzini içti araba. Benden tavsiye ufak motorlu arabalarda uzun yolda klima kullanmayın.

Birde yolda benzinlikte gördüm Wynn's Stop Smoke diye motor katkısı aldım. Araba yağ eksiltmediği için koyamadım haliyle. Bi işe yararmı bu katkı

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar nerdeyse bütün motorlar yağ tüketir. İlginç bir link buldum bir kişi 2008 Toyota almış bir bakmış 1000 kmde 1 litre yağ tüketiyor, sonra Kullanım Kitapçığına bakmış orda da 1000 kmde 1 litreye kadar yağ tüketebilir diyormuş! Link: www.petitionbuzz.com/petitions/toyotaoilconsumption

Benim araçta da bakım aralıklarında yağ düzeyinin yağ cubuğundan bakılarak kontrol edilmesi kesin gerekli şart cunku 1500km'de 1 litre yağ tüketiyor.