motor silk katkı maddesi

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın forum üyesi arkadaşlar,
bir süredir aracıma bor power mı yoksa motor silkmi koysam şeklinde bir karasızlık yaşıyordum.aslında temel olarak ikisininde hammaddesinin aynı olduğunu biliyorum.fakat benim anladığım kadarıyla işleyişleri farklı.
bor power; silindir yüzeyinde oluşan çatlakları veua çiziklerin boşluklarını doldurarak bir film tabakası oluşturuyor.
motor silk ise metal yüzeylere bir bilye şekşinde tutunuyor.ve sürtünmeyi azaltarak aracın daha rahay çalışmasını ve hararet yapmasını önlüyor.üstelik piston başlarındaki açıklıkların kapanmasını sağlayarak kompresyonu daha başarılı yaptırıp, yağ kaçakları varsa bunları önlüyor.
her ikisininde yakıt ekonomisi ve performans artırdığı yönünde açıklamaları var.motor silk daha uzun süre kullanılıyor.yaklaşık 150 bin km.,
benim aracımın hiçbir sorunu yok.140 bi km ye geldi.ancak olası hertürlü probleme karşı şimdiden tedbir olsun diye motor silk koymaya karar verdim.piyasada 75-85 arasında satılıyor.hepsi burada.comda çok uygun fiyata buldum.sanırım çakma yada sahte değildi.yada ne bilim farklı bir ürün değildir.bilen arkadaşlar bakarsa sevinirim.bu fiyata kaçırmak istemiyorum.teşekkürler.

http://www.hepsiburada.com/motor-si...ls.aspx?categoryid=264087&productid=otm092020

Son düzenleme:

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
her ikisinin de çalışma sistemi ve hammaddesi aynıdır. ancak bildiğim kadarıyla kabaca tarif edersek bor power daki bor kristalleri daha küçük olduğu için her yere daha fazla sirayet ederek daha çok işe yaradığı yönünde. ayrıca bor power'in başta dünyaca ünlü bağımsız kuruluş TÜW olmak üzere kendi alanında uzman olan bir çok kuruluştan sertifikası var. motor silk'i incelediğimde böyle bir şeye rastlayamadım. onun sertifikaları genelde ambalaj ödülleri üzerine. bende araştırma ve incelemelerim sonucunda hem daha ucuz hem daha faydalı olduğuna inandığım bor power aldım ve motor yağı ile filtrenin değişmesini bekliyorum.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
her ikisinin de çalışma sistemi ve hammaddesi aynıdır. ancak bildiğim kadarıyla kabaca tarif edersek bor power daki bor kristalleri daha küçük olduğu için her yere daha fazla sirayet ederek daha çok işe yaradığı yönünde. ayrıca bor power'in başta dünyaca ünlü bağımsız kuruluş TÜW olmak üzere kendi alanında uzman olan bir çok kuruluştan sertifikası var. motor silk'i incelediğimde böyle bir şeye rastlayamadım. onun sertifikaları genelde ambalaj ödülleri üzerine. bende araştırma ve incelemelerim sonucunda hem daha ucuz hem daha faydalı olduğuna inandığım bor power aldım ve motor yağı ile filtrenin değişmesini bekliyorum.

motorsilk de uluslararsı kuruluşlardan oldukca olumlu notlar almış.üstelik artık BMW, Ford gibi markalarsıfır araçlarına motorsilk uygulamaya başlamışlar.borpower oldukça iyi reklam yapıyor.bende çok kararsız kaldım fakat sanki motorsilk daha başarılı bir ürün gibi geldi bana.neden derseniz borpower yağ katkı maddesi, motor silk ise motor katkı maddesi ikisi farklı işlevler yapıyorlar.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

Ben motor silk diyorum ve kullanıyorum.

Son düzenleme:

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
ikisi de yağ katkısı değil, tamamiyle aynı ürün sadece üreticileri farklı. motor silk in BMW gibi firmalar tarafından 0 araçlarda kullanıldığı da gerçeği yansıtmıyor.

kullananlardan genelde olumlu yorumlar geliyor bu ürünlerle ilgili. bence ucuz olanı hangisiyse onu kullanın. sanırım bor power daha uygun fiyat olarak.

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu hafta sonu bende yağ değişimi yapacam mobil1 10-40 ve bor power kattıracam.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motorsilk de uluslararsı kuruluşlardan oldukca olumlu notlar almış.üstelik artık BMW, Ford gibi markalarsıfır araçlarına motorsilk uygulamaya başlamışlar.borpower oldukça iyi reklam yapıyor.bende çok kararsız kaldım fakat sanki motorsilk daha başarılı bir ürün gibi geldi bana.neden derseniz borpower yağ katkı maddesi, motor silk ise motor katkı maddesi ikisi farklı işlevler yapıyorlar.

ikisinin bileşimi de, hammaddesi de aynı ve aynı işi görüyor, ancak bor power 'in molekülleri nano ölçeklerinde motorsilkten daha küçük olduğu için daha faydalı olduğunu birçok ciddi platformlarda okudum. ayrıca ben sertifikadan bahsettim. yani test edilmiş, labaratuar ortamında faydalı olduğu kanıtlanmış ve raporlandırılmış. alın ikisinin ambalajını bakın bakalım motor silk'in nereden sertifikası var.
ayrıca dünyada tanınmış marka araçların hangisini kullandığını araştırın derim.
mercedes bor power işbirliği ile 500-600.000 km kullanılıp atılan yerine yenisi konulan ve yağ, filtre gibi elemanlerı değişmeyen kapalı motor ürettiği
ancak uluslar arası otomotiv kartellerinin baskısı sonucu şu anda kullanıma sunulmadığı bilgileri var.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlış anlaşılmaya yol açmak istemiyorum.niyetim hangisi iyidir şeklinde bir tartışma yaratmak değildir.herikisinin hammaddesininde aşağı yukarı aynı olduğunu bende biliyorum.benim amacım uygun fiyata bulduğum için sizlerle paylaşmak istedim almayı düşünenler vardır diye.ancak bazı soru işaretleri için ve Ahmet Beyin yorumları nedeniyle elde ettiğim teknik bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.kaynak:internet araştırmaları.
MOTORSİLK:

• Haziran 2006 dan itibaren İngiltere Ford ve Almanya BMW Fabrika çıkışı araçlarında MOTOR SILK kullanmaya başlamıştır.

• Yüzyılın en önemli buluşlarına verilen R&D 100 ödülünü almıştır. Bu ödül bilimin Nobel‘i diye adlandırılır. Bu buluşu ile Prof. Dr. Ali Erdemir Triboloji bilimine çağ atlatan bilim adamı olarak literatürlere geçmiştir.

• Motor Silk Boron CLS Bond metallerde sürtünme katsayısını 0.01’e düşüren bu buluşun ürünüdür.

• Ham maddesi Bor madenidir. Dünya rezervinin % 70 ini elinde bulunduran Türkiye Bor elementini ilk defa bu üründe kullanmıştır. Motor Silk Bor madeni işleterek üretilen dünyadaki ilk üründür.

• Motor Silk yağ katkısı değildir.YAĞ DEĞİŞTİRMEDEN ETKİLENMEZ. Metal katkı ürünüdür.

• Dünyada üretilen tüm yağ katkı maddelerinden 40 kat daha etkilidir . Motor Silk üstün teknolojisi sayesinde motor içinde ilk görevi kalitesiz yakıtlardan oluşan kurum ve karbon atıklarını temizler.

• Sıvı olarak Borik Asit halinde bulunan ürün metalle karşılaşınca, kimyasal reaksiyon geçirir; Borik asit halinden katı hale geçerek Boroksit’e dönüşür. Ve metal yüzeylerdeki aşınma çiziklerine dolgu yaparak metallere nüfuz eder. Boroksit’in özelliği: Dünyada bilinen en sert element elmastır, Boroksit elmastan daha sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı metallerde yüzey kalitesini ve mukavemeti çok yüksek oranda arttırır.Ürünün içerisinde bulunan 0.2 mikron küçüklükteki bor partikülleri çalışan iki metal arasında bilye görevi görerek raylı bir sistem oluşturur, işte bu sayede metallerde sürtünme katsayısını 0.01’e düşürür.

• Dünyada alanında API belgesine,EPA belgesine sertifikasına sahip tek üründür. NASA’nın onayladığı ve kullandığı teknolojidir.

• Sürtünmeyi yok ettiği için aşınmayı %98 daha aza indirir.Sürtünmeye harcanan enerjiyi tasarruf dönüştürür.

• % 10-15 yakıt tasarrufu sağlar.

• Kompresyon kaçaklarını önlediği için yağ eksiltmeleri azaltır. Egzozdan duman salınımını azaltır.

• Beygir gücünü ( 2 ile 6 ) HP arası arttırır.

• Tork değerlerini % 10-20 civarında arttırır.

• Aşınan yerlere dolgu yaptığı için motorunuzu onarır. İlk günkü haline yakın duruma getirir. Soğuk havalarda kolay ve aşınmadan çalışmasını sağlar.

• Bor madeni ısıyı 10-15 oC kadar kendi bünyesinde absorbe eder ve metallere yansıtmaz. Böylece harareti önler. Aşınmayı azalttığı ve ısıyı dengelediği için madeni yağın kirlenmesini engeller ve ömrünü uzatır.

• Ürün sıvı halde yağın içinde kalmadığı için yağ değişimlerinde yağla birlikte boşalmaz. Metallerde Boroksit olarak kalır böylece yağ değişimlerinden etkilenmez.

• Sadece bir defa kullandığınızda 150.000 km motorunuzda görevine devam eder. Bu nedenle dünyadaki en ekonomik katkı ürünüdür.

• Motor ömrünü en az iki kat uzatır.

• KULLANIMI : Yağ ve yağ filtresi yeni değiştirilmelidir.

• ÖNEMLİ NOT: Aracınız 8 lt ye kadar yağ kapasiteli bir araç ise,475 ml lik MOTOR SILK i komple yağa dökünüz.Aracınız 3 lt dahi olsa yine aynı şekilde kutuyu tam olarak boşaltmanız gerekmektedir. Her 8 lt ve katlarına kadar birer kutu katınız.

• Yeni yağ ile motorunuzu çalıştırınız. Hararet yol ısısına gelinceye kadar ısıtınız. Motor Sılk kutusunu iyice çalkalayınız. Dibe çökmüş olan (2006*) Bor partiküllerinin karışımını sağlayınız. Motoru stop ediniz ve Motor Sılk’in tamamını motora ilave ediniz.

• Motor Sılk uygulandıktan sonra motorunuzu 15 dakika rolantide çalıştırınız veya 30 km yol kat ediniz.

• Tüm sentetik ve mineral yağlarla uyumludur.

• Benzin, dizel, LPG vb. ile çalışan tüm otomobil, otobüs, kamyon, traktör ve iş makineleri ile deniz araçlarında güvenle kullanılabilir.

• Sıfır ve yeni rektefiyeli motorlarda 8000 km’den sonra kullanınız.
BORPOWER:
S 250 VE S-GOLD 250 ARASINDAKİ FARKLAR:
1-AVRUPA ve AMERİKA’da kullanılan güçlendirilmiş özel üretim üründür.
2-60.000 km ve üzeri koruma ve fayda sağlar.
4-Yüksek basınç mukavemeti MS serisine göre %50 daha fazladır.
5-Yağ eksiltme ve yanmalara karşı max. etkilidir.
6-Performans artırma etkisi daha güçlüdür.
7-İçeriğindeki Bor Elmas konsantrasyonu %30 daha fazladır.
BOR, NANOTEKNOLOJİ İLE BULUŞTU
DÜNYA “BOR POWER” KULLANIYOR
1-DÜNYANIN İLK NANOTEKNOLOJİK “BOR” İÇERİKLİ NANO YAĞLAYICISI
2-DÜNYANIN İLK NANO PARTİKÜLLÜ BOR ÜRÜNÜ
3-DÜNYANIN İLK NON TOXİC-ZEHİRSİZ YEŞİL YAPRAK İŞARETLİ ÜRÜNÜ
4-DÜNYANIN İLK SIFIR KM ARAÇLARDA DAHİ TAVSİYE EDİLEN ÜRÜNÜ
5-DÜNYANIN İLK EN SERİ ISI İLETKEN ÖZELLİKLİ ÜRÜNÜ(1200Wm/K)
6-DÜNYANIN EN SERT KORUYUCU FİLM TABAKASINI OLUŞTURAN ÜRÜN
7-DÜNYANIN İLK TİMKEN AŞINDIRMA DEĞERLERİ 0,0001 OLAN ÜRÜNÜ
8-DÜNYANIN İLK ASİT VE KOROZYON ÖNLEYİCİ YAĞLAYICISI
EKONOMİK VE MEKANİK KAZANIMLAR
“TÜV-NORD (ALMANYA)”, “BAM (ALMANYA STANDARTLAR ENSTİTÜSÜ)”,
“USA. TEXAS SWRI ENSTİTÜSÜ”, “ASTM-AMERİKA”, “BOSCH”, “SHELL” İTÜ ve diğer kurumlarda yapılan testler ve alınan belgeler,NNT AŞ.’nin Nanoteknolojik Bor üretimindeki başarısını başta Amerika,Almanya,Fransa,Avusturya,Rusya,Belçika,Hollanda,Dubai olmak üzere dünyanın 14 ülkesine sattığı ürünlerle kanıtladığı gibi,aşağıda belirtilen BOR POWER faydalarını da dünyada hiçbir yağlayıcının yapamadığı şekilde tescil etmeyi başarmıştır. Almanya’nın dünyaca ünlü akreditasyon kurumu olan TÜV test merkezinde 2007 model,sıfır km Mercedes S-320 CDI motorunda yapılan sıralamalı performans,yakıt tüketim,eksoz emisyon,zararlı gaz atılımı,yağ ısısı gibi testler sonucu ortaya çıkan neticeler konunun uzmanı Alman mühendisleri şaşırtmayı başarmış,bizleri ise gururlandırmıştır.
1-YAKIT TASARRUFU:%5-20 ARASI
2-PERFORMANS (MOTOR GÜCÜ):%5-9 ARASI
3-YAĞ ÖMRÜNÜN %100 ARTMASI
4-PARÇA ÖMRÜNÜN %100 ARTMASI
5-EKSOZ CO2(KARBONDİOKSİT) ORANININ %15 AZALMASI
6-RAHATSIZ EDEN SESLERİN AZALMASI
7-HARARETİN ÖNLENMESİ
8-YAĞ EKSİLTMENİN AZALMASI
9-KAYIP ENERJİNİN KAZANIMA DÖNÜŞMESİ
BOR POWER MS-250 Motorların ömrünü ve servis kalitesini arttırmak ,enerji kayıplarını önleyerek ekonomik ve mekanik kazanımlar sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.ENERJİ BAKANLIĞI ve ULUSAL BOR ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ile teknik iş birliği devam eden NNT A.Ş. Nanoteknoloji uzmanı profesör ve yardımcı kadrosuyla bugün itibari ile Türkiye'de kendisine ait Know-How' lar ile Nanoteknolojik Bor uç ürünleri, Nano ölçekli Bor üretebilen ilk Nanoteknoloji firmasıdır.BOR POWER markalı ürünler şu anda birçok dünya ülkesine ihraç edilmekte ve pazara girdiği her ülkede büyük beğeni ve takdir kazanmaktadır.Cumhuriyet tarihinde bir ilki başaran NNT AŞ, ülkemizi BOR POWER ürünleri ile Dünyanın gelişmiş ülkelerine Nanoteknolojik Bor satar hale getirmiştir.
Yeni değiştirilmiş yağın içerisine katılan BOR POWER, aracın 20-25 dakika rölantide çalışması ile ,motor içinde eşit şekilde homojenize olur. Ortalama 5 litre karter yağ hacimli bir motorun içerisinde ,iç yüzeylerin en ince noktalarına kadar nüfuz eder. Motor içerisindeki BOR partikülleri 6-7 saatlik bir çalışma süresinden sonra koruyucu film tabakası oluşturur. Motor yağı içerisindeki BOR kristallerinin 60% kadarı koruyucu film tabakasının oluşumuna gider , diğer 40%’lık oran ise yağ değişimine kadar yağın moleküler yapısında eşit olarak yüzerler. Mekanik ve Ekonomik tüm faydalarına bilimsel çerçeveden bakıldığında kendi uzman ve kaynaklarımızla geliştirmiş olduğumuz bu Nanoteknolojik ürün emsallerinden tamamen farklı özelliklere sahiptir.
NNT Nanoteknoloji A.Ş.'nin bulduğu ve dünyada henüz bir benzeri olmayan yöntemle elde edilen Nanoteknolojik MCDP Bor kristalleri ile, benzinli, LPG'li ve dizel taşıtların motor aşınmalarını sıfıra yakın bir düzeye indirmektedir. Motorların iç yüzeyini elmasa yakın sertlikte bir film tabakası ile fiziksel olarak kaplayarak sürtünme ve aşınma hasarlarını önlediği gibi, motorların beygir gücünde %10 düzeyinde artış sağlamaktadır. Sıvı karışım halinde motora uygulanan BOR POWER, motor hararetinin aşırı yükselmesine engel olarak performansın düşmesini önlemekte ve motor yağının ömrünü en az iki kat uzatabilmektedir. Diğer bir özellik de, yakıt tüketimini yüzde 20’ye varan oranlarda düşürmesidir. BOR POWER teknolojisinde yağın içine özel Bor atomlarının yerleşmesi ve dağılması sağlanmaktadır. Bu teknolojinin amacı, sürtünen yüzey çeperinde 6 atom kalınlığında bir koruma kalkanı oluşturmaktır. Bor, gerek elmas kadar sert olması, gerekse ısıyı mükemmel yalıtma özelliğiyle şu ana kadar üretilmiş en yüksek performanslı yağlayıcı maddelerden birini oluşturmuştur. Bunun dışında diğer yağlayıcılar ve katkı maddeleri yağlarla kimyasal tepkimeye girerken, Bor Power herhangi bir tepkime yaratmadığı için ömrü diğerlerine göre çok daha uzundur.
KULLANIMI
250 cc kutu ,5 lt yağa kadar kapasiteli motorlara 1 kutu konması yeterlidir.
S 250 almak isterseniz ; NNT Bor Power S 250 40.000 KM Motor Yağ Katkısı 092090
ŞANZIMAN KATKISI almak isterseniz ; NNT Bor Power GBX Şanzıman,Dişli Yağ Katkısı 092093
18 lt yağa kadar kapasiteli motorlar için ise ; NNT Bor Power S 600 30.000 KM Motor Yağ Katkısı 092092 İsimli ürünlere bakabilirsiniz.
Ürün 60.000 km görevini yapmaktadır.
Teknolojik her cihaz ve ürünün kullanma talimatına uyma gereği olduğu gibi, BOR POWER'ın da kullanımında uyulması gereken kurallar tüketici tarafından çok iyi incelenmeli ve kullanım talimatlarına riayet edilmelidir. Bor Power kullanıcısı,aşağıdaki ürün kullanma talimatına uyması halinde kazanımları maksimum seviyede görür ve Nanoteknolojinin hazzını yaşar.
" Aracınızın yağını ve filtresini değiştiriniz.
" Aracınızı 10 dakika çalıştırıp ,yağın ısınmasını sağlayınız. (70-80°C)
" Aracınızın motorunu stop ediniz.
" Bir kaç dakika çalkaladığınız BOR POWER'i ,motor kapağını açıp yağa boşaltınız.
" BOR POWER'ın motorda eşit dağılımını sağlamak için aracınızı 15-20 dakika çalıştırınız.
ÖNEMLİ:
a- Mekanik arızası olan motorda kullanmayınız.
b- Çaptan düşmüş,Rektefiye süresi yaklaşmış,mekanik müdahale gereken motorda daha iyi bir performans yaşamak için motor tamirinden sonra kullanınız..
c- Kullanılmış-eski yağa katmayınız.
d- Filtre ve yağı değiştirmeden kullanmayınız.
e- Motor ısısı orta hararete gelmeden uygulamayınız.
f- BOR POWER uygulanan motoru en az 20 - 25 dakika mutlaka çalıştırınız.
NOT:BOR POWER ,PİYASADAKİ BAZI MARKALAR GİBİ AMERİKAN SERMAYESİ İLE ÜRETİLMEMEKTE VE AMERİKA’DAN ÜLKEMİZE İTHAL EDİLMEMEKTEDİR. TAMAMEN TÜRK SERMAYESİ VE TEKNOLOJİSİ İLE ÜRETİLMEKTE VE ÜLKEMİZDEN TÜM DÜNYAYA SATILMAKTADIR.

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde bor powerla ilgili rakamlarim var baska bir baslik altinda yazmistim ancak burasi konu olarak daha uygun;

Bende kullandim bor poweri, Astra H 2005 1.6 Twinport 66500km, ben seste bir fayda gormedim.:( Ancak gaz pedalindan ayagimi cektigimde olusan kompresyoda, yigilmada bir azalma oldu. Ayrica rolantideyken bor power koymadan yakit tuketimi 0.255 ml/s idi. Sonrasinda tuketim 0.183 ml/s ile 0.193ml/s arasinda degisim gosteren bir degere kadar azaldi.:cool: Bu degerler motor sicakken ve her iki durumdada 10km surusten sonra yol bilgisayarinin test mod ekranindan alinmistir. Ayrica 90km sabit hizda meyilsiz duz yolda tuketim once 6.1 idi. 250 km kullanim sonrasinda ayni yerdeki deger 5.7 lt/100km olarak okudum. :eek: Benim degerlerim bunlar baska degerlendirmesi olan varmi?

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
ben kullandım hiçbir faydanısı görmedim.kesinlikle tavsiye etmemarkadaşlar.paranıza yazık olmasın