Motor yağ kapağını açınca motorun vakum ve dalgalanma yapması

Emirkhan

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Merhaba, aracımın motor yağ kapağını açınca hafif bir vakum yapıyor ve motor dalgalanıyor aynı olay yağ çubuğunu çekince de oluyor. 2 gün önce araç devir daim arızası sebebiyle su kaçırıp susuz kaldı ve aşırı hararet yaptı devir daimi değiştirdik, sonra hararet problemi vs olmadı. Conta testi yaptırdık bişey çıkmadı. Motor suyuna yağ, yağa da su karışmıyor. Durumun videosunu çektim buraya bırakıyorum:
motor vakumu ve dalgalanma

bluedreams

Kayıtlı Kullanıcı
60-Tokat
Siteyi ziyaret et
Merhaba,motor.çalışırken yağ kapağını,yada yağ çubuğunu çektiğinizde rölanti dalgalanması normal çünki kapalı ve dengelenmiş bir basınç altında çalışan motorun kapağı açarak yada yağ çubuğunu çekerek dengesini bozmuş oluyorsunuz(kabaca hava filtresi aracilgiyla alinan hava,temizleniyor,sicaklik derecesi,basinç miktari çesitli sensörlerle.ölçülüyor beyin bu degerlere göre yakit miktarini,hava miktarini ayarlayarak.rölanti dengesini ayarliyor),saygilar

• Beğen
Tepkiler: Emirkhan

Realist039

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhabalar bende bu konuyu merak ediyorum yag kapagini veya cubugunu acinca arabanin calismasinda dalgalanma oluyor bu normalmi motorun karakterimi boyle anlayamadim koskaco ülkede bunu teknik olarak açiklayacak yada corsasinda bunun olup olmadigini bilecek kimse yok galiba

Realist039

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhabalar bende bu konuyu merak ediyorum yag kapagini veya cubugunu acinca arabanin calismasinda dalgalanma oluyor bu normalmi motorun karakterimi boyle anlayamadim koskaco ülkede bunu teknik olarak açiklayacak yada corsasinda bunun olup olmadigini bilecek kimse yok galiba
Yani vakum oluyor ses degisiki oluyor basinç disariya hava atma durumu degil

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Yani vakum oluyor ses degisiki oluyor basinç disariya hava atma durumu degil

vakum derken içeriye güçlü bi şekilde hava alıyorsa muhtemelen üst külbütör kapağı diyaframı patlamıştır. külbütör kapağının değişmesi gerek

Realist039

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Evet bunu biliyorum üst kapakta bir diyafram var diyafram testlerini izledim eğer yağ gozetleme kapağını acarken vakum varsa ve kapattığında diyafram içeriye çok miktarda hava çekiyorsa ve diyaframda seste varda diyafram patlak demektir ama o diyafram da herhangi bir vakumlama yok