Nedir bu benzin göstergesinin problemi?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar durumu kısaca şöyle özetliyim;

BP nin kampanyası var biliyorsunuz veya bilmeyen arkadaşlar için 4 adet peşin 75 tl lik alışverişe 30 tl yakıt hediye. Perşembe günü kısmetse yola çıkacağım ve dedim bunu kaçırmıyım.

Yalnız çok ilginç bir durumla karşı karşıyayım. Öncelikle şunu anlatıyım. Hafta içi salı günü benzin ışığı yandı, dedim alıyım 75 tl lik. Hemen yanaştım pompaya tahminimce 8 lt falan depoda vardı, 75 tl ye de 15.5 lt falan olsa toplamda 23-24 lt yakıt olmalı. Bugüne kadar şehir içinde 50 km gezmişmiyimdir meçhul. Bu gün yine pompaya yanaştım 75 tl lik dedim elemana. Eleman doldurdu, ben de İşbankın post makinesiyle meşguldüm. Zar zor da olsa ödemeyi yaptım geldim bindim arabaya...

Tabi şüphem yok. Herzaman fiş almadan çıkmayan ben bindim bastım gaza 2 km gittim ki ne göreyim ibre hala yarıyı geçmemiş. Hatta yarının çok da az altında. Bu nedir dedim yahu. İki gündür 5 günde 150 tl lik yakıtla nasıl depo yarım depo olmaz. Yoldan döndüm tekrar gittim pompaya. Elemana fişi alabilirmiyim unutmuşum dedim. Tabi dedi baktık ki gerçekten 15.7 lt doldurmuş. Benim içimde bir ihtimal vardı, her zaman 50 tl lik alan ben yine 50 tl lik almıştır düşüncesiyle pompadaki arkadaş yanlış yapmıştır diye düşünmüştüm hatta emindim.

Sonra durumu kendisine anlattım. O da abi bazı arabaların alt kısımları daha geniş oluyor, senin de öyle olabilir. 75 tl lik daha al bak fule yaklaşır dedi. Yahu 150 tl ile yarım depo olmayan nasıl 75 tl ile full olsun. Bu nedir arkadaşlar? Böyle bir şey gerçekten varmı? Yoksa bir problem mi var.

hasanacar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Nedir bu benzin göstergesinin problemi?

birkaç kere bendede aynı oldu hatta az benzin aldığım zamanlar olmuştu bir anlam verememiştim

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

hasanacar link' Alıntı:
birkaç kere bendede aynı oldu hatta az benzin aldığım zamanlar olmuştu bir anlam verememiştim

Forumdan Mert arkadaşımızın yazdığı bir bölüm dikkatimi çekti. Aşağıdaki paragrafta +5 lt rezerv depo dan bahsediyor. Ve bu rezerv sanırım göstergeye hiç yansımıyor. İlginç. Hiç yarım depoyu görmedi araba ondan mı şaşırdı biraz acaba :) Fulle de diyemiyorum 75 - 75 almam gerekiyor yakıtı. Kafamı da kurcaladı iyice bu kez. O zaman yarım deponun altında olan yakıtım şuanda 30 lt yakın olması gerekiyor ödediğim para ve lt hesabına göre. Bugün bi 120 km yol yaptım 7 - 8 lt yaksa. Çok garip gerçekten.

Ben depo konusunu servisteki ustaya sormuştum.

Kadranda gördüğünüz benzin 51 LT buna + 5 litrede rezerv depomuz var.

Benzin kadranınız tamamiyle sona dayandığında en yakın istasyona kadar idare edebilmek için +5 LT'lik rezerv depo devreye giriyormuş.

işin özeti depolarımız 56 LT.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kaanrevan link' Alıntı:
Forumdan Mert arkadaşımızın yazdığı bir bölüm dikkatimi çekti. Aşağıdaki paragrafta +5 lt rezerv depo dan bahsediyor. Ve bu rezerv sanırım göstergeye hiç yansımıyor. İlginç. Hiç yarım depoyu görmedi araba ondan mı şaşırdı biraz acaba :) Fulle de diyemiyorum 75 - 75 almam gerekiyor yakıtı. Kafamı da kurcaladı iyice bu kez. O zaman yarım deponun altında olan yakıtım şuanda 30 lt yakın olması gerekiyor ödediğim para ve lt hesabına göre. Bugün bi 120 km yol yaptım 7 - 8 lt yaksa. ևok garip gerçekten.

Ben depo konusunu servisteki ustaya sormuştum.

Kadranda gördüğünüz benzin 51 LT buna + 5 litrede rezerv depomuz var.

Benzin kadranınız tamamiyle sona dayandığında en yakın istasyona kadar idare edebilmek için +5 LT'lik rezerv depo devreye giriyormuş.

işin özeti depolarımız 56 LT.

Bu iletime ufak bir açıklık getireyim;  :)

Esasında araçlarımızda fiziki olarak 5 llitrelik bir rezerv depo yok.
Sadece kadran ayarlaması 56 lt yerine 51 litre üzerinden yapılmış.
Yani depomuzdaki 56 lt yakıtın 51'i bittiği anda araç benzin kadranında depoyu boş gösteriyor ama depoda hala 5 lt yakıtımız kalmış oluyor.
Servislerdeki ustalarda bu konuyu kısa yoldan ''5 litrelik rezerv depo var'' diyerek açıklıyor.

Kısacası kimse ekstra olarak fiziki bir depo olduğunu düşünmesin. Gerçek olan kadranlarımızın güvenlik amaçlı 5 litre eksik göstermesidir.  :)

Not: Bu konuyu iki servise danıştım, bir tanesi 56+5 diye açıkladı, bir tanesi de 51+5 dedi. Hangisi doğru bende emin değilim ama aracımın deposunu full'lediğimde 56 lt üzerinde benzin almışlığım var.  :)

kenangokhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben arabayı ilk aldığımda boş depoya 4,65 den 275 tl yakıt almıştım 59,2 gibi birşey yapıyor oda. fabrika verisi olarak da 60 lt diye biliyorum yanlış bilmiyorsam

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende ilk aldığımda opel den aracı 61 lt almıştım agzına kadar doyurdum evlatı :) dizel - benzin hepsi aynıdır herhalde borulara kadar doldu diye düşünmüştüm ben

taxable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim aracım dizel aracımı geçen haziran ayında İzmir Arkas Otomativden aldım. Aracı teslim aldığımda ibre sıfara paraleldi. Işık yanıp sönüyordu ve devamlı yol bilgisayarı uyarı veriyordu.

Benim bir takıntım var benzini de hep aynı istasyon ve aynı pompadan alırım. (Şehirdışı yapacaksam eğer o zaman çok sıkılıyorum bu huyuma :D ) O gün de İzmir'i bilenler için Çiğli'den Güzelyalı'ya kadar gittim ve mazotumu ordan aldım. İzmir'i bilmeyenler için de 30 km civarı ve körfezi çevreleyecek bir yol gittim. Hafif de dur kalk trafik vardı.

Ben orda bi hinlik olduğunu sezmiştim. 2009 da yine sıfır aldığım H kasa aracımda hemen hemen çeyrek deponun biraz altı mazotla gelmişti Almanya'dan (Tabiki burada konmuyorsa mazot ki sanmam )

Benim mazot / km hesaplarım da hep şaşıyor bu yüzden. Ben sarı ışık yanar yanmaz hep 100 TL lik mazot alıyorum. 400 km gidiyorum sarı yanıyor. Eski H kasamla rahat 520 km gidebiliyordum. Sanırım aradaki bu fark bu 5lt lik rezerv depo veya her neyse onunla alakalı.

Deneyimlerim yararlı olduysa ne mutlu.

Selamlar.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

taxable link' Alıntı:
Benim mazot / km hesaplarım da hep şaşıyor bu yüzden. Ben sarı ışık yanar yanmaz hep 100 TL lik mazot alıyorum. 400 km gidiyorum sarı yanıyor.

- ben intihar etmek istiyorum, benim araç bu kadar gitse 100 liraya, o aracı hiç bir gün satmam, motor tarih olana kadar kullanırım herhalde :)
benim ki de mazotlu yeni kasa yani :)

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

onderak link' Alıntı:
- ben intihar etmek istiyorum, benim araç bu kadar gitse 100 liraya, o aracı hiç bir gün satmam, motor tarih olana kadar kullanırım herhalde :)
benim ki de mazotlu yeni kasa yani :)
Sizinki de okadar gidiyor olmalı . 6lt/100 km yazmışsınız imzada.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

- yok o biraz eski imza :) hafta sonları kemer antalya arası giderken yakalıyordum ben onu :)
- daha bile aşağısını yakaladığımda oluyorduda, yakalamam gereken yerde bunun üzerine baya daha bi koyun :)
- 2 aydır hiç uzun denilecek bi yola çıkmıyorum, şu ara herhalde rahat 8 lt vardır :) evim işim arası gidip geldiğimde...