opel astra f 1.6 gls motor arıza lambası sönmüyor,acill

kabadayımhd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese kazasız sürüşler dileğiyle,büyük bi sorunum var.1998 otamatik opel astra f 1.6 gls aracımın motor arıza lambası sönmüyor,bilgisayara bağlttım eksantrik mili sensörü gösterdi,bu parçayı değiştirdik ama aıza lambası sönmedi,usta kablolarıda el usulü kontrol etti kablolarda bi sıkıntı görünmediğini söyledi ve bu şekilde kullanmanın bi sakıncası olmadığını bi problem görünmediğini söyledi,araç bi sıkıntı çıkarmadı kullanımda ama içim rahat değil,ben problemi bulup lambanın sönmesi istiyorum başıma büyük bir arıza çıkarmadan,tecrübeli arkadaşlar veya ustalar yol gösterirse ve yardımcı oolursa çok memnun olurum,şimdiden teşekkürler.

kabadayımhd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada araç 7500 devre kadar rahat çıkıyor,4500 de kesme problemi yok

kabadayımhd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aküyü çıkarıp beyni resetlemek zarar verirmi acaba..veya eksantrik mil sensörünün krank mil sensörüyle beraber değişmesi gerektiğini okumuştum bi yerde böyle bişey varmı..

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
egzantrık sensoru bozulursa arac zamanlamayı krank devır sensoru ıle tutturuyor ve korumaya alarak calısıyor dıye bılıyorum ıkısı bırlıkte degısır dıye bır sey yok ıkısıde bagımsız cıhazlar..
tech 2 yoksa aku kutup basını sökmenın hıc bır sakıncası yok ancak ecunun kendını resetlemesı ıcın ecu ıcındekı pılın bıtmesı lazım sanırım bır gun beklemek gerekıyor.

kabadayımhd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gittiğim usta sensörü değiştirince tech 2 ye bağlama gereği duymadı,arızayı silmek gerekmiyomu diye sorduğumda bu modellerde arıza silinmiyo dedi çıktı işin içinden,bişeyde diyemedim,boşu boşuna sağlam parçaları değiştirmek istemiyorum,başka bi ustaya göstermek lazım heralde,böyle bin bişey olmaz demekle başından savmak istedi gibime geldi sanki,anlamadım gitti bu nasıl iş

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta opelden anlamıyor uzak durun yada ugrasmak ıstemıyor mademkı caresızlık var kendın yapmaya calıs aracını
bak normalde aracına yenı egzantrık sensoru takıldıysa hata lambasını söndümesi lazım hıc bır ıslem yapmadan (ecuda egzantrık hatası kalır ama lamba yakmaz) bence sensorun ecu baglantısına kadar tesısatı kontrol edılmelı veya dırek ecu uzerındekı gecmelı fıse bakılmalı sensorden elektrık gelıyormu bunu ancak bır elektronıkcı ölçer
aku kutup basını sokersen yıne ecu resetlenmez cunkı ecu ıcınde bır pıl var bıtene kadar beklemelısın sanırım bır gun boyunca akusuz kalmalı ama lamba yınede yanacaktır hafızası bos olsa bıle

Son düzenleme:

kabadayımhd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kabloları el usulü kontrol etti tesisattabi problem görünmüyo dedi,ama ölçüm yapmadı gördüğüm kadarıyla,acaba beyinde bi sıkıntı olabilirmi,arıza lambasını yakan.yansın sıkıntı olmaz demeleri tuhfıma gidiyor,durup durken yaazki bu meret...

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oksıjen sensoru hata verıyor desenız arac lpg lıdır ara yakabılır denır yakıttan fılan ama egsantrık ıcın durum boyle değil zaten hata lıstesınde uc hata var
P0340 eksantrik mili pozisyon enkoder sinyali büyük / küçük
P0340 eksantrik mili sensör sinyali yok
P0340 eksantrik mili sensörü sinyal aralığında değil
bunlardan bırı lambayı yakıyor

kabadayımhd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
saol kardeşim,bunu bilmiyorum çünkü bana sadece eksantrik sensörü dedi ama bunları söylemedi ve numaralarıda vermedi,eski ustayla vedalaşma zamanı geldi demektir,peki bunlarda ve tesisatta sorun yoksa geriye beyin seçeneğimi kalıyo bir tek,tabi inşaallah öyle bişey yoktur..

kabadayımhd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun çözüldü,egzantrik sensörünün bağlandığı soketten beynee giden kabloda boş şase yokmuş,şaseyi verince lamba söndü,az daha beyni değiştireklerdi bana,aynı olayda müzdarip olanlara yardımcı olur inşaallah,iyi forumlar..