Opel Astra Yakıt Tüketimi

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Uzun yolda bu istatistik normal geldi hocam bana.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ortalama hıza göre bence iyi değerler..

zamliy85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese selamlar sitede yeni üyeyim.2016 opel astra j manuel lpg li 25000 km olan bir aracım var lpg kiti landrenzo garanti bozulmasın diye takıldı:)şimdi
1.sıkıntı aracı işten eve kullanan bir insanım günlük 30 km yapıyorum ama araca lpg takıldığından beri ortalama yakıt tüketim 14 15 lt aşağı düşüremedim ortala hız 20 25 km arası yolumda hiç trafik yok.birde ramazan bayramı arefesi 2 opel astra j kasa lpg li kayınbiladerim ve ben istanbuldan kuşadasına yola çıktık ortaya çıkan sonuç çok şaşırtıcı oldu ve araçta bir arıza olduğunu kesinlikler düşünüyorum artık 19.06.2018 tarihinde aracı opele götürüyorum alacağım cevabı ve hizmeti burdan yine paylaşacağım.şimdi resimleri atıyorum ilk 3 resim benim aracın son resim kayınbiladerin yorumlar sizlerden şimdiden çok sağolun...

Ekli dosyalar

• 20180619_004630.jpg
    20180619_004630.jpg
    135.7 KB · Görüntüleme: 161
  • 20180615_083537.jpg
    20180615_083537.jpg
    167.7 KB · Görüntüleme: 169
  • 20180615_095300.jpg
    20180615_095300.jpg
    190.5 KB · Görüntüleme: 170
  • IMG-20180615-WA0010.jpg
    IMG-20180615-WA0010.jpg
    81.5 KB · Görüntüleme: 157

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Paylaştığınız değerlere göre bir sorun olduğunu söyleyebiliriz @zamliy85 Yılmaz bey LPG ile ilgili detaylı bir ayarlama yapılması gerekli gibi görünüyor. Detayları bekliyor olacağız geçmiş olsun.

rcaslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
Aranıza yeni katılarak yakıt tüketimi konusunda bilgilerinize başvurmak istedim.
Opel Astra 2015 Edition 1.6 Benzinli aracımı yeni aldım.
Yakıt tasarrufu yapmak isteğindeyim. Bunun için en uygun LPG kitini araştırıyorum.
Bana tavsiye bulunabileceğiniz LPG kiti var mıdır?
LPG sonucunda yakıt tasarrufu ne kadar oranda değişiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
Aranıza yeni katılarak yakıt tüketimi konusunda bilgilerinize başvurmak istedim.
Opel Astra 2015 Edition 1.6 Benzinli aracımı yeni aldım.
Yakıt tasarrufu yapmak isteğindeyim. Bunun için en uygun LPG kitini araştırıyorum.
Bana tavsiye bulunabileceğiniz LPG kiti var mıdır?
LPG sonucunda yakıt tasarrufu ne kadar oranda değişiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
Aramıza hoşgeldiniz yunus Emre arkadaşımız size en yakın sürede yardımcı olacaktır

zamliy85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Paylaştığınız değerlere göre bir sorun olduğunu söyleyebiliriz @zamliy85 Yılmaz bey LPG ile ilgili detaylı bir ayarlama yapılması gerekli gibi görünüyor. Detayları bekliyor olacağız geçmiş olsun.
lpg bakımı yeni yapıldı bu arada kaçak kontrol yapıldı lpg kaynaklı bir durum olmadığı söylendi ve servise götürüp bir yazılım kontrolü yapılması gerekebilir dediler.2015 edisition 1.6 lpg amca oğlunda var onda prins marka lpg takılı candan mühendislikte afl ayarı yapılmış ve yakıt dahada düşmüş bende arayıp sordum ama landrenzoya afl yazılımı yokmuş ellerinde valla aracı aldığımdan beri şu yakıt olayı yüzünden hiç ısınamadım araca.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
LPG ile ilgili genel bir bilgilendirme yapalım:

LPG dönüşümunde ürün seçimi önemli ama montaj ayrıntıları daha önemli. Aşaği yukarı çoğu LPG servisi bu noktada düzgün montaj yapabiliyor. Regülatörun konumu, radyatör seviyesine göre hizalanması, enjektör hortumlarınin uzunluğunun en fazla 15 cm olacak şekilde ayarlanması, nozul çapı seçimi vs.

Montaj sonrası ayar ise hepsinden daha önemli. Bilgisayara bağlanıp 5 dakikada yapılan otomatik kalibrasyon değil tabiki. Yolda 1-2 saat sürebilen, her türlü hız ve yük durumu için hassas olarak yapılan bir ayar, namıdiger AFR ayarı.

Montaj detaylarının kontrolü ve afr ayarıni eski yeni her LPG'li araç yaptırmali. Yaptirmazsa ne olur?

1- Arac zengin ya da fakir karışımda çalışabilir. Kimi araçlar bunun için uyarı verirken, kimileri tolerans değerler arasında olduğu için uyarı vermez, arıza yakmaz ama tolerans değerler arasında olsa bile bu durum araca zarar verir.

2- Karışım hatalarında meydana gelen performans kaybı bir yana oluşan yüksek egzoz sıcaklığı sebebiyle uzun vadede supaplarda erken bozulma, katalizörde erime, yağ ve su eksiltme, silindir contasinin erken erimesi vb problemlerin oluşması kaçınılmaz hale geliyor.

3- Aracın tüm dengesi bozulduğu için genel kondisyon bozukluğu, çözülemeyen arızalar, LPG'li araçlar böyle olur gibi saçma servis tavsiyeleri, iktisat yapmak amacıyla yaptırılan LPG dönüşümunun tam bir israfa dönüşmesi vs vs

Yakıt konusuna da gelince:

Her araç aşağı yukarı fabrika tüketim verisinden biraz çok yakar. Aracınızla alakalı fabrika verilerini ve test kuruluşların gerçek ölçümlerini internetten bulabilirsiniz.

LPG ise benzine göre % 10-20 arası fazla yakar, litre bazında tabi. Buna rağmen LPG'nin benzine kıyasen fiyatı düşük olduğu için tasarruf ettirir.

Bir LPG sistemi ortalama 10 bin km'de amorti eder ve sonrası için düşünecek olursak, yuvarlak hesapla:

Normalde 10 litre benzin tüketen bir sürücünun LPG'de 12 tükettiğini varsayalım. 10 litre benzinin 60 lira civarında bir maliyeti olacakken 12 litre LPG'nin 36 lira maliyeti olur. Sıralı sistemlerdeki cüzi benzin tüketimini de hesaba katarsak 40 lira gibi bir miktara ulaşır. Tasarruf oranı %33, net ölçümü herkes kendi şartlarına göre yapabilir.

LPG ve AFR ile ilgili sorunlarınız ve ayar yaptırmak için lpgayari.com sitesiyle iletişime geçebilirsiniz. Reklam değil tavsiyedir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Murat

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
@zamliy85

Aracın benzindeki kondisyonunu test edin. Bir süre benzinde kullanın. Performans ve tüketim durumu benzinde normalse sorun kesine yakın bir ihtimalle LPG sistemindedir.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mtunc

VIP Üye
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Bu hafta sonu Pazar günü sabah Tekirdağ Marmara Ereğlisi ne gittim..Araçta 3 kişi vardı ve bagaj boştu..Yaklaşık git-gel 230 km.yol yaptım..Araç 1 hafta kapının önünde yattığı için motor ısındıktan sonra oldukça agrasif davrandım..Hatta bazı ışıklarda 100 km hıza kaç saniyede çikarım diye dip gazla kalkış denemelerim oldu(3 kişi ile)malesef 14 sn den aşağı zor gibi :)Neyse motor ve filitreler(partikül filtresi)temizlensin vs.İlk (çok uzun olmasada)uzun yol denemem de çok fazla beni üzmedi..Bu arac ve sınıfına göre yeterli düzeyde bence..Hem konfor hem tepki hemde yakıt olarak..Sadece amortisörler gerçekten biraz sert..Belkide benim lastiklerden böyle bilemiyorum..Aracın ilk sahibinden kalma üzerinde daha önce duymadığım NFera Su1 marka 215/50/17 ve biraz eski yaz lastikleri var..Kış çıksın hemen değiştiricem..
Yakıt konusuna bir daha değenicem..Bu soğuk sayılacabilecek havada 3 kişi bagaj boş 230 km yer yer trafik Dur - Kalklar yaşadığım ve agrasif kullanıma göre bence iyi yaktı diyebilirim..
50 Tl yakıt ile 230 km yol..
Hesaplama Aracı Linki:
https://www.hesaplamaci.com/arabam-ne-kadar-yakar-hesaplama
Sonuç:

Ekli dosyayı görüntüle 206
Hala 50 TL ile 230 km yapabiliyor musunuz? Yanlış bir hesaplama gibi geldi bana.