Orjinal araç rengi muayeneden geçemedi!!

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
abi doğru söylüyorsunda öncelikle jantlarda oynama vs. yok bildiğin 4x00 4x108 iki opsiyonlu jant tavandada sonradan yapılan birşey yok orjinali neyse o hadi diyelim ki dediği doğru peki cabrio araçları ne yapacaklar? Onların tavanıda siyah tente çoğunlukla onlarda mı işletecek?Hadi işlettiler hardtop taktıklarında gövde renginde olacak ozaman nasıl olacak?

Zaten bu tür özellikler ruhsata işleniyor. Bana göre burada hatalı olan ruhsat işlemlerini yapan satıcı firma. Hatasını kabul etmek yerine yaşananlar için müşterisinin eline bir belge tutuşturmak resmen topu taca atmaktır. O belgeyi müşterisine vereceğine tescil işlemlerini yapan trafik şubesine vermesi gerekmez mi? Benim akrabam da yetkili satıcıdan "0" km araç aldı, aracın HB olduğu bile ruhsata işli. Konuya senin açından bakarsak o zaman NB modelden bir karış kadar kısa olan HB (mesela Astra G lerde) farkı da ruhsata işlenmemeli.
Çok küçük bir ihtimal ama kayıt işlemini yapan memur da hata yapmış olabilir. Mesela benim 53 senelik 4 kapılı sedan aracımı (ilk kayıt işlemlerini memur) kayıtlara "VAN" diye yazmış. Şimdi bu durumu düzeltemiyorum. Tescil şubesindeki amir de hatayı kabul ediyor ama elinde belge olmadan düzeltme işlemi yapamıyor. Bana aracın faturasını veya gümrük şahadetnamesini getir düzelteyim diyor, iyi de evrak istediği araç 53 yaşında :maden: (yani aracın dosyasında olması gereken belgeleri yıllar sonra benden istedi, aracın dosyasını istedim sağolsun alıp geldiler, dosyaya baktık 53 senelik aracın dosyasında 5-6 tane evrak vardı, bu evraklarda satış işlemlerine ait noter belgeleri ile aracın gümrük evrakları idi evraklar arasında fatura falan da yoktu)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
abi o opel türkiyeynin hatası aracın sağadaki bilgi etiketinde tek boya kodu var benim araçta siyah olmasına rağmen iki ton ve bariz fark var fakat tek renk işlenmiş iki arkadaşta beyaz aldı onlarda da durum aynı çünkü araç tescil belgesinde tek renk yazıyor

yarın öbür gün satarken aracın tavanı opak gövde kızılımsı siyah diye papaz olacağım gibi geliyor bakalım hayırlısı

nightboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten bu tür özellikler ruhsata işleniyor. Bana göre burada hatalı olan ruhsat işlemlerini yapan satıcı firma. Hatasını kabul etmek yerine yaşananlar için müşterisinin eline bir belge tutuşturmak resmen topu taca atmaktır. O belgeyi müşterisine vereceğine tescil işlemlerini yapan trafik şubesine vermesi gerekmez mi? Benim akrabam da yetkili satıcıdan "0" km araç aldı, aracın HB olduğu bile ruhsata işli. Konuya senin açından bakarsak o zaman NB modelden bir karış kadar kısa olan HB (mesela Astra G lerde) farkı da ruhsata işlenmemeli.
Çok küçük bir ihtimal ama kayıt işlemini yapan memur da hata yapmış olabilir. Mesela benim 53 senelik 4 kapılı sedan aracımı (ilk kayıt işlemlerini memur) kayıtlara "VAN" diye yazmış. Şimdi bu durumu düzeltemiyorum. Tescil şubesindeki amir de hatayı kabul ediyor ama elinde belge olmadan düzeltme işlemi yapamıyor. Bana aracın faturasını veya gümrük şahadetnamesini getir düzelteyim diyor, iyi de evrak istediği araç 53 yaşında :maden: (yani aracın dosyasında olması gereken belgeleri yıllar sonra benden istedi, aracın dosyasını istedim sağolsun alıp geldiler, dosyaya baktık 53 senelik aracın dosyasında 5-6 tane evrak vardı, bu evraklarda satış işlemlerine ait noter belgeleri ile aracın gümrük evrakları idi evraklar arasında fatura falan da yoktu)

peki ozaman opel hatalı eyvallah kabul ederim ama bu birtek benim araçta mı sorun yaşatıyor ben aynı araçtan arkadaşımda var muğladaki muayene istasyonundan geçti ordaki bakanlığa bağlı değil mi?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
peki ozaman opel hatalı eyvallah kabul ederim ama bu birtek benim araçta mı sorun yaşatıyor ben aynı araçtan arkadaşımda var muğladaki muayene istasyonundan geçti ordaki bakanlığa bağlı değil mi?

Bizde neyin adam gibi bir standartı var ki? :mad:
Polis memuru araç ruhsatına hatalı bilgi yazar düzeltmesi maddi ve manevi olarak vatandaşa yıkılır, nüfus memuru yeni doğan bebeğin ismini nüfus kütüğüne yanlış yazar vatandaş o yanlışı düzeltmek için avukat tutup mahkeme mahkeme koşturur, o da yetmez ismi Ayşe/Fatma olan bebeğin cinsiyetini yanlış yazar genç kızlar 20 yaşına gelince askere çağrılır daha neler neler. Ülkemizde hatayı devlet görevlileri yapar ama nedense faturayı daima vatandaş öder. Senin durumunda öyle. Aracın tavanı fabrikasyon olarak siyahsa bu durum o fabrikanın ürettiği aynı model ve donanımdaki bütün araçların ruhsatına işlenmelidir, işlenmemişse bunun günahı araç sahibinin değil bu işlemler için gerekli evrakları veren ve bu evraklara göre belge düzenleyen kişi ve kurumlarındır, bana göre burada denetim görevini yapan kurumların bir hatası yoktur. İstasyonlarda neyin nasıl denetleneceği bellidir, ortada hatalı/kasıtlı bir uygulama varsa bu durumu belgelemek çok kolaydır. Arkadaşının muayeneden sorunsuzca geçen aracına ait "araç muayene raporu" ve ruhsat bilgilerinin fotokopisi ile kendi aracının "araç muayene raporu" ve ruhsat bilgilerinin fotokopisi çekerek muayene istasyonlarında çifte standart uygulanıyor diyerek ulaştırma bakanlığına şikayette bulunabilirsin.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Siz hiç bir aracın iki tane tescil tarihi olduğunu gördünüz mü benim aracın hem 27.12.2010 hemde 03.01.2011 tescil tarihi var bunu yapan polis memuru ve takipçi acaba kimdi çok merak ediyorum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Siz hiç bir aracın iki tane tescil tarihi olduğunu gördünüz mü benim aracın hem 27.12.2010 hemde 03.01.2011 tescil tarihi var bunu yapan polis memuru ve takipçi acaba kimdi çok merak ediyorum

otarz bi sorun benim araçtada var... internetten vergi yatırayım diorum ruhsattaki tescil tarihini kabul etmiyor. 1 ay öncesine yazmışlar :D

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
otarz bi sorun benim araçtada var... internetten vergi yatırayım diorum ruhsattaki tescil tarihini kabul etmiyor. 1 ay öncesine yazmışlar :D

Abi benim iki tarihide kabul ediyor sistemde iki tarih var ben şimdi bunu düzeltmek istesem kesin kafan 250 300 gider:)

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi benim iki tarihide kabul ediyor sistemde iki tarih var ben şimdi bunu düzeltmek istesem kesin kafan 250 300 gider:)

bence hiç elleme ;) ben sisteme girebilmek için tarihi egm ye mail atarak öğrenmiştim :)