Özelleştirmeye EVET!!!

ELEGANCE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben yapamıyorum sen yap demek mi iyidir? Yoksa özelleştirilmesi düşünülen, devletin üzerine yük olan kurumların baştan aşağı profesyonel kişilerle yeniden yapılanıp kar'a geçmesi mi arkadaşlar? Lütfen yapmayın etmeyin.. Her hükümet ekonomiyi düzeltmek için devletin elinde ne var ne yok satabilirdi, bu çok zor bişey değil.. Özelleştirmeye karşı negatif bir düşüncem yok, ama bunun yolu var yordamı var.. daha önceki mesajımda da belirttim.. Telekom'un şu an Türkiye'den elde ettiği kar'ı bi araştırın.. Bu kar devlete gitse mi iyi olacaktı yoksa şu andaki gibi yabancılara mı?? Devlet, Telekom ve Telekom gibi diğer özelleşen önemli kuruluşları kar eder şekle sokması için uğraşacağına satıp ülkeye sıcak para sokmaya çalışıyor.. Bu sıcak para da nasıl oluyorsa Telekom'un yalnızca 1 yıllık Türkiye'den elde ettiği kar kadar oluyor..

Buraya yazan herkesin yazılarını okudum, benim gibi düşünen ve benden çok farklı düşünen arkadaşlar var.. Farklı düşünenlerin hepsinden fikir kapmaya çalışıyorum.. Ama hala yazdıklarıma karşı benim aklımı çelebilecek hiçbir fikir göremiyorum..

fikirlerimin daha yalın hali, her harfine aynen katılıyorum...

ilkerce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Barcha, düşüncelerine tamamen katılıyorum. Özelleşen kurumlar gerçek değerlerinin çok altında satılıyor. Bunun sebeplerini de üşenmeden ayrıntısıyla açıklamışsın, emeğine sağlık.

Ar19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar siyasi parti adı kullanmadan, karalama yapmadan tartışalım ki konu kilitlenmesin..

Ben kısaca şunu belirtmek istiyorum, özelleştirilmesi öve öve bitirilemeyen telekomun satış değeri yaklaşık 1 sene içerisinde Türkiye'den yani bizden kazanılan parayla ödendi.. Ciddi kararlar ve yasalarla Telekomdaki çalışanlar da diğer kurumlardaki çalışanlar da daha bilinçli hale getirilebilir.. Devlet hiçbir zaman hiçbir çalışanına doğru dürüst bir yaptırım uygulamamıştır.. 1 sene içerisinde Telekom'un yeni sahipleri bu borcu Türk Milletinden ettikleri kar ile ödüyorlarsa ben bu özelleştirmeye karşıyım.. Bunun adı peşkeş çekmektir.. Neymiş aslında telekom sadece 20 yıllık satılmışmış, bırakın arkadaşlar.. 20 sene boyunca benden kazanılan para yabancılara akacak..

YAZIK..

Katılmamak mümkün değil!
Neyse Amerika er ya da geç bizim borsamızla fareyle oynar gibi oynamaktan sıkılacak! Daha doğrusu ihtiyacı kalmayacak! O zaman sıcak para da kesilecek! Daannn! Bi devalüasyon, bi kriz! Geçmiş olsun canım Türkiyem! Bir de bakacağız ki! Aaaa! Elimizde kurum da kalmamış!

kayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi burada herkez kulaktan dolma ve karalama kampanyalarından okuduklarını veya kuyruk acısıyla yazmış..

Aranızda GERÇEKTEN 15 yıllık ekonomist veya yüksek devlet sorumlusu varsa belgelerle saldırsın... Yoksa çok komik oldugunuz bazı yazılar var...

Birisi Melih GÖKÇEK'in müthaitlerden zorla belediyeye veya spor klubüne para topladıgını ve bunu seçimler için ekmek kömür dagıtımında kullanıldıgını yazmış? Biz 90 yılından beri inşaat yapıyoruz ve en son inşaatımız 2006 da başladı ve her seferinde GÖNÜLLÜ KATILIM PAYI altında belediyeye makbuz karşılıgı m2 usülü para yatırılır... 17 yıl önce kimse kömür ekmek dagıtmıyordu ama şimdi ekmek ve kömür dagıtılıyor.

Elinde Telekomun, Tekelin,Tüpraşın getirisi götürüsü olan varsa burda bi yayınlasın, hiç kimsenın elinde bi belge yok. TARAFLI yazılarla, maillerinizde dolaşan saçma sapan bilgilerle burada kuyruk acısıyla yazıyorsunuz.

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında biz Türk Halkı hakikaten SAFIZ...

Biz burada Özelleştirilen şirketlerin kar edip etmediğine bakalım,
Özelleştirme sırasında ve sonrasında O ŞİRKETLERE AİT arsalara ve gayrimenkullere "YAĞMA" kimsenin gözüne batmasın...

O Zarar ediyor denerek satılan teşebbüslerin GAYRİMENKUL'leri neden gündeme gelmiyor hiç düşündünüz mü arkadaşlar?

Mesela birtanesi,
Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksinin yanındaki GAYRİMENKUL. Trilyon verseniz alamazsınız...

Sizce şimdi kimin?

Bu özelleştirmelerin altından neler çıkacak neler.
Ama ömrümüz yeterse, ZAMANLA göreceğiz...

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazılanları da tek tek okudum...

Bir arkadaşımız Balıkesir-Seka Kağıt fabrikasındaki makinaların müzeye konulduğunu yazmış...

Balıkesir-Seka Kağıt fabrikasının özelleştirmesi ile ilgili az-çok Bilgiye sahibim.

Balıkesir-Seka kağıt fabrikası "Yeni Şafak" Gazetesi sahibi ALBAYRAK'lara satıldı. Sayın başbakanımızın dünürüne... Kaç paraya?
1Milyon 100bin dolara. Şöyle bir bakın, İstanbulda boğaza karşı bir villa ile aynı fiyat. Neymiş fabrika zarar ediyor...

Peki bu fabrikaya ait gayrimenkuller neler biliyor muyuz?
Balıkesir'e 10 kilometre uzaklıkta. Tam 1,877 dönüm arazi!!!
İçinde 201 lojman, fabrikalar, depolar, hangarlar, sosyal tesisler ve MÜZELİK MAKİNALAR...

Uzman raporlarında Fabrikanın değeri 51 Milyon Dolar. Gayrimenkullerle beraber...

Neymiş?
MAKİNELER MÜZELİKMİŞ...

Bizim köyde buna "HEDEF ŞAŞIRTMA" diyorlarki şu anda bu ÇOK GÜZEL yapılıyor...

Artı olarak, balıkesir-seka kağıt fabrikası ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMİŞ bulunmakta, işlemiyor... oranın işçileri işsiz... Çünkü alım amacı işletmek değildi, Gayrimenkullerdi...

Biz devam edelim şimdi arkadaşlar,
Hangi firma kar ediyor hangi firma zarar ediyor?

Ufak Bir DipNot:
Tüpraş yılda 300MİLYON! dolar kar ediyordu ve yıllık cirosu 13Milyar dolardı ilk özelleştirilmesinden bahsettiklerinde...

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinde Telekomun, Tekelin,Tüpraşın getirisi götürüsü olan varsa burda bi yayınlasın, hiç kimsenın elinde bi belge yok. TARAFLI yazılarla, maillerinizde dolaşan saçma sapan bilgilerle burada kuyruk acısıyla yazıyorsunuz.

Mesela Bir Belge...
Tüm Çıplaklığıyla:
untitledpb2.png

MANİSA’da Et ve Tavuk Kombinası vardı.

Kentin içinde, organize sanayi bölgesinde altın değerinde 87 bin metrekare arazisi, kapalı yerlerinde büyük ve küçükbaş hayvan kesimi yapılıyordu.. Hem kırmızı, hem de beyaz et işleyen bir tesis. Yaklaşık 3 bin metrekarelik soğuk hava depolarına sahipti. Kombinanın makine parkı yeni idi.

AKP iktidarı günün birinde bu tesisi de kapatıp satmaya karar verdi ve Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla Özelleştirme İdaresi’ne devretti. Satın alan firma sorun yaşamasın diye, işçiler çıkarıldı.

Kararın altında Kurul başkan ve üyeleri olan Recep Tayyip Erdoğan, Ali Babacan, Kemal Unakıtan, Binali Yıldırım ve Ali Coşkun’un imzaları var.

Şimdi olayın sonrasını izleyelim, ürperelim.

Kombinayı arazisi, binaları, makineleri, depoları ve her şeyi ile Diyarbakır’dan May Et isimli bir firma aldı. Toplam 1 milyon 260 bin dolar ödeyecekti! Üç yıl taksitle!

Yapılan değerlendirmede, sadece tesisin makine parkının değerinin 2 milyon dolar olduğu belirlendi. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki arazisi falan hariç!

Firma ayrıca, sözleşme gereği olarak bu tesise üç yıl içerisinde 2 milyon dolar yatırım yapacak, en az 50 kişi çalıştıracaktı. Bu hususlar tapuya da konuldu. Firma bunların hiçbirini yapmadığı gibi, tesisi alır almaz bütün makine parkını ve her şeyi sökerek götürdü.

Sonra?.. Sonrasında bu tesisi ve araziyi Klimasan isimli bir firmaya satıverdi! Hükümetin kendisine sağladığı kolaylıklar nedeniyle kombinayı ilk taksit olarak peşin ödediği 523 bin dolara satın alan May Et, bu satışla birlikte bir anda 2 milyon 800 bin dolar para kazanmış oldu...

Çünkü Başbakan başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu alıcı firmanın talebiyle, bir yıl sonra 2005/70 sayılı kararıyla sözleşmeyi değiştirmişti.

Bu karar Resmi Gazete’de yayınlanmadı.

Kurul satış ve devir işlemine izin verdi ve May Et firması ceza ödemekten kurtarılmış oldu. Büyük para kazandı, hem de bütün malları götürdü.

Üstelik halka hizmet veren kombina kapandı, işçiler çıkarıldı.

Bu karar Resmi Gazete’de yayınlanmadı!

Şimdi bir düşünün. Devlet adına bir satış yapılıyor. Sonra, satışı yapan aynı Özelleştirme Yüksek Kurulu birdenbire sözleşmeyi değiştiriyor, cezaları kaldırıyor! Böylece, yandaş bir firmanın durduk yerde büyük paralar kazanmasını sağlıyor.

Alıntı...

Dediğim gibi,

Biz türk toplumu hala o firma kar ediyor mu etmiyor mu onu düşünelim.
Birileri de yolunu bulsun...

bunlar Kamuoyunun bildikleri, kimbilir bilinmeyen neler var neler...

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
KA®ANLIK;287308' Alıntı:
yazılanları da tek tek okudum...

Bir arkadaşımız Balıkesir-Seka Kağıt fabrikasındaki makinaların müzeye konulduğunu yazmış...

Balıkesir-Seka Kağıt fabrikasının özelleştirmesi ile ilgili az-çok Bilgiye sahibim.

Balıkesir-Seka kağıt fabrikası "Yeni Şafak" Gazetesi sahibi ALBAYRAK'lara satıldı. Sayın başbakanımızın dünürüne... Kaç paraya?
1Milyon 100bin dolara. Şöyle bir bakın, İstanbulda boğaza karşı bir villa ile aynı fiyat. Neymiş fabrika zarar ediyor...

Şimdi bu ihaleye 3 milyon dolar teklif eden olduda 1 milyon 100 bin dolara dünürünemi verilmiş...Yada bu ihale dünürüne özelmi açılmış...Devletin işlettiği zamanda sattığı zamanda zarar ettiği ortada..Ama ihaleler herkese açık..Parayı bastıran alıyor...

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işte işin aslı öyle değil:(:(...
hatır satıyor artık bu malları...
hatıra özelleştirme oldu...

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Samet benim milyar dolar param olsa bu ülkenin özelleştirilmeye açılmış bir kurumunu alamazmıyım ?