Takayım mı Takmayayım mı??

delikadir24

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Takayım mı Takmayayım mı??

Bende cevap yazayım ozmn  ;D

1.4 T manuel ile "90 nın altına inmeden" "120 nin üzerine çıkmadan" 6 lt nin üzerinde yakamazsın !

ben ş.i 700 km yapıyorum zaten :) (Kırmızı ışık - yokuş yok memlekette)

֖nce bi araba uzun yolda nasıl kullanılır onu öğrenmek lazım ! (Yokuş aşağı gaza basan tiplerden bahsediyorum  walll )

Ankaradan bayiden aracımı sıfır aldım memlekete getirdim. 0 km aracımın eve geldiğimde ortalama tüketimi 5,7 lt gösteriyordu. En az 4-5 kerede 160 üstüne çıktım ve baya gittim ...

a.s. kullanıcıları için lafım yok ama manuellerin bu değeri çok rahat yakalaması lazım...(debriyaj farkı  cooll)

murat26mm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Iyi geceler arkadaslar onceki aracim 1.4 t astra idi yaklasik 1000 km de prins taktirdim.bir muddet son satmak zorunda kaldim arkadasima sattim suan 14000 km de cok sukur sorunsuz biniyor tekrar bende aldigim aracima taktiracam 1.4 t sport ayrica bu subap yakma olayi iscilik ve hor kullanmadan kaynaklanir kaynaklanirsa bi avukatta insignia vardi lpg li 180 bg 20000 km de taktirmis sordugumda 70 bin km olmustu simdi kim bilir kac km olmustur.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gradient link' Alıntı:
Emre otomatikler yakıyor ya...

Abi altımdaki 1.6t otomatik biliyorsun. Ben uzun yol ORTALAMA denilince istanbuldan çıkarken sıfırladığım sayacın kastamonuya geldiğimde gösterdiği rakamı anlarım. Bu da otobanda 130 140 bazen 190 diğer yerlerde 100 ile 120 arasında yaptığım hızdır. Kaldıki gerede den karabük e kadar bildiğin memleketimin duble yolu karabükten kastamonuya kadar virajlı inişli çıkışlı dağ güzergahı. Burada benim tüketimim hiç kasmadan ortalama da 7.8 lt.  Birşeyi ifade ederken iki kere düşünüp yazmak lazım. Herkes her aklına geleni aklına geldiği şekilde döktürmeye kalkarsa işimiz var.

Otomatik araçlarımızın normalden nispeten fazla yaktığını hepimiz söylüyoruz bilindiği üzere. Ama çıkıp da 1.4 ya da 1.6 farketmez UZUN YOL da yani şehir dışı sürüşte ORTALAMA değer olarak 13 lt lerden bahsedildiğinde kimse kusura bakmasın bu külli zırvalıktır. Kendi altındaki aracı göklere çıkarabilmek, kendi egosunu tatmin etmek için başkalarının araçlarını b.ka sokmak ve benzinli araba kullananlarla alttan alttan giydirip cahillik, akılsızlık gibi geyikler yapmak da düpedüz terbiyesizlik, hadsizliktir. Buradaki herkes en az malum arkadaş kadar akla ve fikre sahip. Herkes kendi hayat tarzının getirdiği seçimlerine göre araç alıyor. Aptallığından yada cahilliğinden değil. Bu yaklaşım benim açımdan mercedes e binen adama o da ayaklarını yerden kesiyor bu da. İki katı para vermek beyinsizlik demekten farksız. Ben bu olaya bu açıdan bakarım. 

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

şurada sapla samanı ayırt etmek lazım. Uzun yolda 7-8 litre ile 12-13 litre arasında dağlar kadar fark var. Burası bu arabanın en çok izlenen, fikir edinilen yeri olduğuna göre absürt faraziyelerle yanlış kanılar oluşturmanın anlamı da yok. 

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

eketen link' Alıntı:
Şurada sapla samanı ayırt etmek lazım. Uzun yolda 7-8 litre ile 12-13 litre arasında dağlar kadar fark var. Burası bu arabanın en çok izlenen, fikir edinilen yeri olduğuna göre absürt faraziyelerle yanlış kanılar oluşturmanın anlamı da yok.

- eger beni kast ediyorsan, ust mesajimda yanlis anladigini anlatmistim sana topragim. Bende karabukluyum bu arada yanlisim yok sanirim :)

- esas burda bu senin verdigin tepkinin verilmesine neden olacak bi konu varsa, oda 1.4T'ye dizelden 1 litre fazla yakiyor diyip, milletin aldiktan sonra pisman olmasina neden olacak yorumlari yazanlar ( 1 depoyla 1000 km gidiyorum dienler )

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gradient link' Alıntı:
Mert ben zaten şehiriçini kastetmiştim. Uzun yolda İzmir Denizli arası 110 120 otobanda da 150-160 arası ortalama 7,5 8 Lt idi benim eski 1,4 t AS'te.
Bu arada C 180 sehir ici 11-12 litre yakıyor. Sehirdisi 110 sabit hızla 5,5  6 litreye kadar düşüyor.

Emre ben zaten o mesajımdan sonra saat 8 gibi Mert'e cevap verdim. Benim söylediklerim şehiriçi içindi. Yazdıklarına tamamen katılıyorum.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=443.0
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=4546.0
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=1927.0

bunlar unutuluyor heralde 7 lt altı yakmaz 1000 km görmez diyenler için söylüyorum 1.4t hiç zorlamadan cc kullanmadan geçen sene istanbul-bodrum arası 7 lt yakmıştı otobanlarda 170 le 2 şerit yollarda 130 la gitmiştim çok rahat 7 lt yakmıştı daha kısa mesafede çesme giderken daha yavaş 120 ile cc 6.2 civarı yakmıştı yanlış hatırlamıyorsam bu sene yazında istanbul da yunanistan ın en batısındaki corfu adasına giderken 1000 km lik yolda 11 lt de yaktırdım ortalama hız 200 üstüydü tabi ne basarsan onu yakar araç ama 1.4t uzun yolda çok az yakan bir araç 80-90 la 5 lt lerde yakıyor yukardaki linkleri inceleyebilirsiniz.
ayrıca yeri geldimi 120 yi geçmem araba akılla kullanılır falan deyip yeri geldimi 120 ile yol bitmez falan demesin kimse komik oluyorlar.

recepakcay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Konu böyle yavaştan yavaştan benzinli dizel tartışmasına doğru gidiyor, umarım sonunda kimse kırılmaz, ben bir dizel kullanıcısı olarak senede 10000 km. yi geçmiyosam kesinlike 1,4 T alırdım. Çünkü bu sadece Opel için geçerli değil son teknoloji özellikle Turbo beslemeli benzinli motorların çoğu az yakıyor. Şehiriçi 8-9 lt gerçekten iyi rakamlar.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

recepakcay link' Alıntı:
Konu böyle yavaştan yavaştan benzinli dizel tartışmasına doğru gidiyor, umarım sonunda kimse kırılmaz, ben bir dizel kullanıcısı olarak senede 10000 km. yi geçmiyosam kesinlike 1,4 T alırdım. Çünkü bu sadece Opel için geçerli değil son teknoloji özellikle Turbo beslemeli benzinli motorların çoğu az yakıyor. Şehiriçi 8-9 lt gerçekten iyi rakamlar.
aynen benim içinde sınır 15000 km üstüne çıkınca benzinli almam tabi bu km yi şehir içinde yapmıyorsam uzun yolda tolere edebilirim

delikadir24

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

onderak link' Alıntı:
- eger beni kast ediyorsan, ust mesajimda yanlis anladigini anlatmistim sana topragim. Bende karabukluyum bu arada yanlisim yok sanirim :)

- esas burda bu senin verdigin tepkinin verilmesine neden olacak bi konu varsa, oda 1.4T'ye dizelden 1 litre fazla yakiyor diyip, milletin aldiktan sonra pisman olmasina neden olacak yorumlari yazanlar ( 1 depoyla 1000 km gidiyorum dienler )

yaw birader ben yaptım dedim. Ben yazdım yorumu !!!

Yalancımı diyosun bana ! Yaptım dostum denedim yaptım bu kadar basit. Ha sen dizelle yapamıyosan o senin sorunun kendi yorumundur. Ben dedimki denedim basmadım yavaş gittim 1000 yaptı. Nie esgertiyon daha anlamadım !

Adam resimleride atmış onlara bak bari.
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=4546.0
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=1927.0

Buda hilelidir tabi  general_hehe

Başkasına dil uzatma ! Yorumunu yazar geçersin. Bende senin 1000 km yapamamana inanmıyorum. Atıp tutuyomuyum !

Ayıp...