Tavsİyenİze İhtİyacim var

black_b

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Foruma yeni üye oldum arkadaşlar; yakın zamanda aldığımın aracımda bazı sorunlar var;

1. Motor ve Şanzıman yağ Kaçakları
2. Direksiyon Körüğü Yırtık
3. Alt Taban Sacı Değişmiş
4. Km düşürülmüş (Tahminen 30.000 Civarı)
5.Elektrik tesisatında sorunlar var (Motor Arıza Işığı Yanıyor, Km sayacı, hız göstergesi ve benzin göstergesi çalışmıyor)
6.Rölanti 0,5 te stop etme durumu var.

Yukarıda yazılanları aracı alana kadar bilmiyordum ki km düşürme ve alt taban sacı değişimini bilseydim almazdım..

Aracı almış bulundum ve hala baktığımda araç içime siniyor..
Aklımda 3 şey var..

1. Savcılığa şikayet dilekçesi verip zararımın teminini talep etmek (Ki dilekçe hazır)
2. Galericinin birine verip takasta kullanmak (Şahısa satmak istemiyorum.)
3. Bakımlarını yapıp araca binmek

İyi Bir opel ustası aracın tesisatında yapılacak çok iş olduğunu söyledi ama sadece ana hatlarıyla bakılırsa kışlık bakımı ile beraber tahminen 700-800 TL masrafı olur dedi. Şunu da ekledi bu araç toplanır ama yarın öbür gün satacağında alt taban sacı değiştiği için yaptığın masraf boşa gider dedi. Bu arada bi kaç farklı ustaya gösterdim aracın altını ve net konuşamadılar; kimisi giydirme yapılmış olabilir dedi, kimi ekleme olabilir dedi.

Merak ettiğim şu ki, siz piyasa değerinin 2-3 bin TL altında bir araç alacak olsanız bu alt tabanı sorun eder miydiniz? (Ben ustaların kötü yorumlarını duymasam etmezdim.) ve yerimde olsaydınız yukarıda saydığım 3 seçenekten hangisini seçerdiniz?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sevgili kardeşim öncelikle aramıza hoş geldiniz, aracınız da hayırlı olsun. Bizim bir takım sanayiciler/galeri sahipleri/diğer araç satıcıları bir alemdir. Kendileri sattıkları araç için yapılan onarımları aracın yaşına vererek normal olarak görürler, ama eş değer bir aracı almaya kalktıklarında araca hurda muamelesi yaparlar. O nedenle ben bir takım söylemleri dikkate almam. Bir aracın kaportası iyi durumdayken alt taban sacının bir bölümü neden değişir? Bana göre büyük ihtimalle aracın altını bir yere vurmuştur. Ön takım, alt aksam sağlıklı durumdaysa ben bu durumu kendime dert etmem. Madem aracı beğeniyorsunuz, içinize de sinmiş o zaman belirlenen bütün bakımları garantili bir şekilde 700-800 TL'ye yapılacaksa ben yaptırın derim.
Kilometre değişimini ispat edebilirseniz dava açma hakkınız var. Bana göre kimse 30.000 km silme için başını derde sokmaz. Ya km. daha fazla düşürülmüştür ya da arızalı olan gösterge saati komple çıkma bir parça ile değiştirilmiştir (diğer yandan km saatinin çalışmadığını da göz önüne alın, eksik gösterme bu sebepten dolayı da olabilir).
Bir araç piyasa değerinin altında satışa sunulmuşsa mutlaka bir eksiği var demektir. Ben de biraz hırpalanmış bir aracı hesaplı almıştım, ufak ufak aracı topladım, bir baktım ki harcama tutarım temiz bir aracın emsal fiyatı bulmuş, bu işteki tek karım harcamaları zaman içine yaymam oldu ;)

black_b

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba, öncelikle cevabınız için tşk ederim, km durumunu 2 şekilde ispat etme şansım var, 1.si sahibinden sitesi müşteri hizmetleri konuyu savcılığa intikal ettirmem durumunda galerici şahsın yayından kaldırdığı ilanı benimle paylaşabileceğini belirtti ki orda km 194.000 (şu an ki göstergede de o şekilde km saati çalışmadığından) , 5664 e mesaj attığımda aracın 229.000 km de 2015 2.ay da muayaneye girdiğini öğrendim, yani km saati hem bozuk hem de km saati düşürülmüş..

Usta motoru sıfır hatasız toplamak istersem 2000-3000 tl den bahsetti, kabaca tesisatı elden geçiririse 700-800 civarı dedi. Velhasıl ben arabaya binmek istedikçe birileri beni soğutuyor maalesef:(

Aracı aldığım gün İstanbul-Ankara-Eskişehir 800 km civarı yol yaptı, ne bir hararet ne herhangi bi sıkıntı yok araçta..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bakımlı bir Vectra B tadından yenmez. Parası, sunduğu performans, donanım, konfor, güvenlik gibi hususlar dikkate alındığında kendisine ödenen paranın hakkını veren araçlar sıralamasında üst sıralarda yer alır. Ben 10 sene kadar bindim, beni hiç üzmedi diyebilirim, güneş yanığından dolayı boya sorunu yaşamasaydım satmazdım.
Aracın onarımı hususunda titiz davranmanızı öneririm. Bu aracın dilinden anlamayan bir ustaya denk gelirseniz paranıza yazık olur derim. Mümkünse özel bir serviste kaliteli malzemelerle onarım yaptırmanızı öneririm.

black_b

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş Bey ilginiz ve bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Önerilerinizi dikkate alacağım..

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç içinize sindiyse ve 3-5 sene binmeyi düşünüyorsanız yaptırın bence. 2. el olarak alınan bir araçda 700-800 tl çok büyük bir masraf sayılmaz. mahkeme olayı, satış vs. daha çok kafanızı yoracaktır.

şunu anlamak lazım. galeriden , piyasadan daha ucuza araba alma şansımız yok. şayet böyle bir durum varsa şüpe ile yaklaşmak lazım. mantıken bunlar araç alıp-satan insanlar neden aracın kaymağını bize yedirsinler.

black_b

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün itibari ile Eskişehir Başsavcılığına İstanbul başsavcılığına iletilmek üzere şikayet dilekçemi verdim; araç iadesi ya da ilanda belirtilmeyen masraflar, değişenler, alttan alınan hasar, km ile oynama dan ötürü +5000 TL talep ettim.. Galerici verdiği ilanda yukarıda yazdığım kusurları belirtmemişti, ispatı içinse sahibinden.com sitesi ile görüştüm; savcılığa resmi şikayetimi gördükleri anda satıcının bütün pasif ilanlarını paylaşabileceklerini bildirdiler.

Sonucu artık burdan tekrar yazarım; herkes biraz hakkını savunmayı bilse bu adamlar bu kadar rahat dolandırıcılık yapamazlar; on-on beş gün sonra bu satıcıya gidecek tebligatın adamı huzursuz etmesi bile emeğime değer bence..

Belki bir daha ki sefere 2 kez düşünür birini dolandırmak isterse..

Bana gelince ilk kez bu tür birşeyle karşılaştım, uzun uzun anlatmaya gerek yok ama türlü aksilikler neticesinde araçtan emin olamadan aldım, bakalım sonuç ne olacak..

black_b

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada masraf en kaba haliyle o kadar; usta tahmini 3000 tl masrafı var dedi A'dan Zye yapılmak istenirse..

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle hayırlı olsun içne siniyorsa ve masraf edecek bütcen var ise yaptır bin derim..Ancak yaptıracak olursan özellikle elk tesisatını bilene yaptır yoksa her sey bosa gider..Dava acman ii olmus ama galerici aracı ise o yırtar

black_b

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim fırat bey, araç içime siniyor, sadece alttan biraz gacur gucur ses geliyo tümsekten geçerken, ona biraz kafam takıldı aracın taban sacının değişmesinden dolayı ve km saati, benzin ibresi (hep boş ışığı yanıyor), hız ibresi çalışmıyor.. Araç galericinin üzerine değildi, yanına vekaleti olan biri geldi (anladığım kadarı ile manisada olan sahibi nin verdiği vekalet ile) ama ilanı veren galerici, parayı hesabına gönderdiğim kişi yine galerici ve belgelerle mevcut..

Asıl rahatsız olduğum nokta inanın bu adamların bu kadar rahat bi şekilde üç kağıtçılık yapmaları.. belki biraz korkar da bi dahaki sefere düşünür insanların alın terini hiç etmeden. bu adamlar bu parayı çoluğuna çocuğuna nasıl yediriyor, gece nasıl başını yastığa koyuyor anlamış değilim..

Bu arada araç bende kalırsa daha önce bu forumd tavsiye edilen bir özel servis var, tesisatı ve diğer bakımları onlara yaptırıcam..