Trigger değiştikten sonra prosedür ?

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
Herkese kazasız belasız günler dilerim arkadaşlar. Serviste takım olarak değiştiğim Trigger'in ayarı nedeniyle sorun yaşıyorum. Bunu danışmak istedim. İlkbaharda Opel Servisinde Trigger setini değiştirdim. Yaz ayına geldiğimizde yine forumumuzda "Arabam dizel gibi sesli çalışıyor" başlığını açmıştım hatırlayanlar olursa.

-Servise bu sorun için gittiğimde motoru dinleyen arkadaş Trigger gevşemiş dedi ve garanti kapsamında gergi kasnağını değişti önce.

-Aradan 1 hafta geçmişti ki tekrar ses çıkmaya başladı. Normalde sürüş ve rolanti sırasında civciv sesi gibi TİZ bir ssi çıkması gerekirken tır tır tır şeklinde dizel motor sesi gelmeye devam etti.Özellikle motor ısınınca oluyor bu. Soğukken sorun yok. Bayramda polisler kontrol için durdurduğunda bu araç dizel mi diye sormuşlardı, o derece! Servise götürdüm tekrar ve "Abi gergi ayarını yaptık" dediler, eyvallah dedim. Motor yine tınmıyor bile. Son arayan müşteri temsilcisine şimdiye kadar hiç sorunum yoktu ama dört oldu geliyorum, bi parça değiştidik, aracım ayar tutmuyor diye içerledim.

-Son gidişimdeki ayarlarından sonra bu sefer özellikle düşük devirlerde gaza ayağımı sabit bassam bile araçta titreme olmaya başladı. Gazı kendi kendine ver çek ver çek yaparak çok hızlı bir şekilde, tekleme hissini uyandırıyor. Bu 3-5 saniye oluyor ama aceminin kalkışı gibi birşey oluyor. Bu da sanırım gergiden. Son seferinde çıktı bu çünkü :( Ses devam ediyor, artı olarak düşük devirlerde titreme var. Değiştirdiğime bin pişmanım...Şimdi de aracın bu hali başıam iş çıkaracak diye korkuyorum. Trigger şakaya gelmez. Elazığdayım Malatya servisine gidecek duruma geldim diyebilirim. Bizim ustalar Malatyaya giden yöre halkıan kızarlar ama yorum sizin.

(!) Bu şekilde gergi için 4 kere servise gittim. Parça serviste set olarak değiştirildi. Merak ettiğim şu:

1) Bu işin bir tekniği var mı ? Servisteki arkadaşlar genç, acaba bir el mahareti gerekiyor da bu nedenle mi yapamıyorlar ? Bildiğim kadarıyla çizgilerle, çentiklerle bir ayarı var bunun.

2) Trigger seti değiştiğinde bir komşumdan belli kilometre sonra bir ayar yapılması gerektiğini duydum. Bu sente ayarı dediğimiz şey mi ? Bizim ustaların gerdirme dedikleri hadise yani ? Trigger değiştikten sorna prosedür nedir bunu merak ediyorum mümkünse anlatır mısınız arkadaşlar, ne yapmamız lazım.

Değiştirmeden önce hiç böyle birşey yoktu. Servis değiştirin dedi, değiştirdik, şimdi huzursuzum. Yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkür eder, kazasız günler dilerim.

metar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende yeni değiştirdim yaklaşık 1000 km oldu ama herhangi bi sıkıntım yok geçmiş olsun

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
triger değiştikten sonra yapılacak herhangi bişey yok.
senin arabanda muhtemelen ya triger kayışı üretim hatalı olabilir yada gergi bilyası sıkma vidası yalam olmuş olabilir.
tek yapacağın şey aynı yere gidip triger setini ce gergi bilyasını yenisi ile değiştirmek. hemde beş kuruş vermeden...

bi not: tüketici haklarına göre aynı arızayı 4 veya 5 kez veren cihaz yenisi ile değiştirilmek zorundadır. herhalde araba içinde aynı şey söz konusu olmalı.

caglar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese kazasız belasız günler dilerim arkadaşlar. Serviste takım olarak değiştiğim Trigger'in ayarı nedeniyle sorun yaşıyorum. Bunu danışmak istedim. İlkbaharda Opel Servisinde Trigger setini değiştirdim. Yaz ayına geldiğimizde yine forumumuzda "Arabam dizel gibi sesli çalışıyor" başlığını açmıştım hatırlayanlar olursa.

-Servise bu sorun için gittiğimde motoru dinleyen arkadaş Trigger gevşemiş dedi ve garanti kapsamında gergi kasnağını değişti önce.

-Aradan 1 hafta geçmişti ki tekrar ses çıkmaya başladı. Normalde sürüş ve rolanti sırasında civciv sesi gibi TİZ bir ssi çıkması gerekirken tır tır tır şeklinde dizel motor sesi gelmeye devam etti.Özellikle motor ısınınca oluyor bu. Soğukken sorun yok. Bayramda polisler kontrol için durdurduğunda bu araç dizel mi diye sormuşlardı, o derece! Servise götürdüm tekrar ve "Abi gergi ayarını yaptık" dediler, eyvallah dedim. Motor yine tınmıyor bile. Son arayan müşteri temsilcisine şimdiye kadar hiç sorunum yoktu ama dört oldu geliyorum, bi parça değiştidik, aracım ayar tutmuyor diye içerledim.

-Son gidişimdeki ayarlarından sonra bu sefer özellikle düşük devirlerde gaza ayağımı sabit bassam bile araçta titreme olmaya başladı. Gazı kendi kendine ver çek ver çek yaparak çok hızlı bir şekilde, tekleme hissini uyandırıyor. Bu 3-5 saniye oluyor ama aceminin kalkışı gibi birşey oluyor. Bu da sanırım gergiden. Son seferinde çıktı bu çünkü :( Ses devam ediyor, artı olarak düşük devirlerde titreme var. Değiştirdiğime bin pişmanım...Şimdi de aracın bu hali başıam iş çıkaracak diye korkuyorum. Trigger şakaya gelmez. Elazığdayım Malatya servisine gidecek duruma geldim diyebilirim. Bizim ustalar Malatyaya giden yöre halkıan kızarlar ama yorum sizin.

(!) Bu şekilde gergi için 4 kere servise gittim. Parça serviste set olarak değiştirildi. Merak ettiğim şu:

1) Bu işin bir tekniği var mı ? Servisteki arkadaşlar genç, acaba bir el mahareti gerekiyor da bu nedenle mi yapamıyorlar ? Bildiğim kadarıyla çizgilerle, çentiklerle bir ayarı var bunun.

2) Trigger seti değiştiğinde bir komşumdan belli kilometre sonra bir ayar yapılması gerektiğini duydum. Bu sente ayarı dediğimiz şey mi ? Bizim ustaların gerdirme dedikleri hadise yani ? Trigger değiştikten sorna prosedür nedir bunu merak ediyorum mümkünse anlatır mısınız arkadaşlar, ne yapmamız lazım.

Değiştirmeden önce hiç böyle birşey yoktu. Servis değiştirin dedi, değiştirdik, şimdi huzursuzum. Yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkür eder, kazasız günler dilerim.

Kardeş seni çok iyi anlıyorum.Maalesef burda servis te dahil opelden anlayan usta bulmak çok zor.Servis ayrı şey söylüyo özel servis ayrı.Bende Malatya ya gitme işini düşünmeye başladım.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
karalarda ustalık yok ben hız sabitleyici taktırmak istedim motoru komple değiştirmek lazım dediler:Dbence bundan sonraki servis işlerinizde özel servise gidin.bu arada malatya konusunda haklısın bende elazığlıyım

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
trigerin bir ayarı var gerginlik ayarı elle basınca 1-1.5 cm esnemelidir ondan yapabilir

vectra1.6

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hemşerim ben birkere karalara gittim, baktım ilgi yok, ustalar ise yine öyle, bilgisayara bağlıyorlar, bu parça arızalı değişecek diyorlar. ben gittiğimde bana arızalı dedikleri parçayı hala kullanıyorum. hepsi genç usta tecrübe yok vs. vs. özel servise git. bende de seninkine benzer bir sorun var idi adamlar trigeri değiştirirken sente ayarını yapamamışlar. onun için bayağı uğraştım. sanayide yeni tanıştığım ve dükkanının önünde hiç araba eksik olmayan eyüp usta halletti istersen yerini tarif edebilirim. geçmiş olsun. saygılar.

GMGermany

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
trigerin bir ayarı var gerginlik ayarı elle basınca 1-1.5 cm esnemelidir ondan yapabilir

Maalesef dogru degil:

Triger Seti degisiminde Triger kayisinin gerginlik ayarini otomatik yapan gergi bilyasi var. Ama sorun kaysin takildigi zaman "ana" ayarini dogru yapmak gerekir.
Gergi bilyasi sola dogru sikilmasi gerekir saga dogru degil. Cogu servisler bu hatayi yapiyor, herhalde bilmediginden.
Simdiye kadar meslek hayatimda belki Haftada ortalama 3 tane taksam ufak bir hesap: 3 Kayis *52 Hafta *10 sene =1560 triger seti degisimi eder.
Ha malzeme arizasi var ise olabilir yoksa- Takilirken mutlaka bir hata yapilmistir.

Ekli dosyalar

• CT975.JPG
    CT975.JPG
    21.7 KB · Görüntüleme: 67

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
Arkadaşlar öncelikle ricam OPEL ile YATIP KALKAN(ihtisası opel olan) BİR USTA VARSA ELAZIĞDA TANIDIĞINIZ LÜTFEN BANA BİR ADRES(Usta,yeri,servis adı,...ne olursa) VERİN

Çok faydalı şeyler yazmışsınız. Araç tecrübesi olan arkadaşlarım da Elazığlı hemşerilerim de benim için önemli şeyler belirtmişler. Ben o kadar sık gidiyorum ki servise, neredeyse ahbap oldum. Ama inanın bu sorun tadımı kaçırıyor.

Ayrıca motorun böyle ikide bir usta eline düşmesi zoruma gidiyor. Yani sıfır ve serviste komple değişmiş parçalar, hem sonra koca General Motors'da parçanın kusuru gibi birşey bile garip geliyor bana. Bazen parçalar direkt yurtdışından geliyor, ona rağmen sorun sorun sorun...

Sanırım hem Özel Servisleri hem de Malatya servisini deneyeceğim. Çare kalmadı. Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. Usta adresleri konusunda yardımlarınızı bekliyorum mümkünse.

Not: Bu arada vallahi bu satırları okutmak lazım birilerine. Televizyonda hatırlarsanız sabah saatlerinde Elazığ-Malatya arasındaki Sanayinin kıyasını yapıyorlardı bir programda. Elazığlı ustalar hep başka yerlere(yakın illere) giden hemşerilerimizden şikayetçiydi. Yani,... birşey var ki yazıyoruz. Memleketimin aşığıyım ama bu sanayideki ellere,işsizliğe,tembelliğe bir çözüm bulunmalı.

Son düzenleme:

alperen51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merbaba bende 2000 astra var 2 ay önce bende trigeri değiştirdim yaklaşık 600 km yaptım benim aracımda dizel motor gibi çalışıyor ustaya sordum geçer dedi yeni olduğundan yapıyor dedi şimdi ustaya birdaha götürmeye korkuyorum ben niğdedeyim arkadaşlar hep kayseriye götürüyor bendemi öyle yapmalıyım bir akıl verirseniz sevinirim teşekkürler