Türk tasarımcının büyük başarısı

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yine güzel bir haber :good:

12763919.jpg

OTOMOTİV dünyasında Türk tasarımcılar atağa kalktı. Murat Güler, Ford'da yeni Focus, Mondeo'nun ardından tüm dünya için Lincon modellerini tasarlamaya başlarken, Murat Günak, Peugeot, Mercedes ve VW'den sonra bu kez Fransız Heuliez ile dikkat çeken tasarımlar yapıyor. Mazda'da yeni modellerde Hasip Girgin ağırlığını artırırken, Ahmet Çağrı Selçuklu ise New York'ta taksi ihalesinde finale kalan Karsan'ın V1 kodlu aracını tasarladı. Türk tasarımcılar cephesinde bu isimler son dönemde öne çıkarken, bir başka başarı haberi de İtalya'dan geldi.

İŞTE TÜRK AKREBİ / FOTO GALERİ

Peugeot'dan burs kazandı
Emre Hüsmen'i belki hatırlarsınız. 2005 yılında Fransız Peugeot'nun düzenlediği uluslararası tasarım yarışmasında 800 proje arasında ilk 10 finalist arasına kalmıştı. Bu başarısıyla Peugeot Türkiye'den Kanada'da tasarım eğitimi için burs kazanan Hüsmen, bir taraftan eğitimini sürdürürken diğer taraftan otomobil çizimleri yapmaya devam ediyordu. Hüsmen, Kanada'da 2 yıl eğitimin ardından Avrupa'nın en önemli tasarım okulu olan İtalya Torino'daki Instituto Europe di Design'e (IED) başvurmuş ve kabul edilmişti. Son 3 yıldır bu okulda eğitim alan Hüsmen, master teziyle büyük bir başarıya imza attı.
Pininfarina ve Maserati desteği
Başarılı genç Türk tasarıcmı Emre Hüsmen, geliştirdiği ScorpION konsepti ile kariyerine etkili bir başlangıç yaptı. Hüsmen'in geliştirdiği ScorpION isimli projenin süreci, İtalya'nın ünlü tasarım okulu IED'de 7 master öğrencisinin kendi projelerini hazırlamalarıyla başladı ve süreçte her öğrenci kendi konseptinin 1:4 modelini yaptı. Aralık ayında projeler Fiat'ın tasarım başkanı Lorenzo Ramaciotti'ye sunuldu ve Emre Hüsmen'in projesi 1'inci seçilerek Cenevre Otomobil Fuarı'nda 1:1 model olarak sergilenmeye hak kazandı. Proje Pininfarina'da Baş Tasarımcısı olan Luca Borgogno ve Maserati tasarımcısı Luigi Giampaolo yönetiminde gerçekleşti.
Akrep'ten esinlendi
Tamamen Li-ion pilli, elektrikli bir otomobil olan ScorpION'un dört tekerinde elektrik motorları yer alıyor. Hüsmen konseptin tasarımında 'akrep'ten esinlemiş. Otomobilin genel hatlarında bu esinlenme net olarak görülürken özellikle arka bölümde tıpkı akrep kuyruğunu andıran hatlar mevcut.

Arka üst kısımda bulunan anten de tıpkı bir akrebin iğnesini andırıyor. Böylece ismiyle, logosuyla ve görünümüyle tam bir bütünlük içinde olan bir konsept ortaya çıkmış.
Pirelli sponsor oldu
Konseptin sponsorları ise Pirelli, Cecomp ve OZ Racing. Hüsmen'in projesi 1 Mart'ta basın günüyle kapılarını açacak Uluslarası Cenevre Otomobil fuarında sergilenecek. IED'nin standında yer alacak aracın tanıtımı için Emre Hüsmen'de fuarda yer alacak. Emre Hüsmen, projeyle ilgili olarak, "Fiat'ın benim projemi birinci seçmesi beni çok gururlandırdı. Şu an Torino'da projenin son detayları üstünde çalışıyoruz. Fuarda bizzat aracı kendim tanıtacağım" yorumunu yaptı.

alıntıdır: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17119515.asp?gid=373

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ülkede ne cevherler var,varda destek yok,arge yok hal böyle olunca başarılarda gün ışığına çıkmıyor .Zaman içinde değerlerin kıymeti anlaşılır ve layık oldukları yerlere yükseltilirse ülkenin profilide değişir. Aselsanın intihar süsü verilen mühendislerinin, ıspartada düşen uçaktaki bilim adamlarının akibetleri hala karanlık.:(

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ülkede ne cevherler var,varda destek yok,arge yok hal böyle olunca başarılarda gün ışığına çıkmıyor .Zaman içinde değerlerin kıymeti anlaşılır ve layık oldukları yerlere yükseltilirse ülkenin profilide değişir. Aselsanın intihar süsü verilen mühendislerinin, ıspartada düşen uçaktaki bilim adamlarının akibetleri hala karanlık.:(

Konu tamamen parasal ve şanssal bir olay bu çocuğu ismen duydum.elinde imkan evinde bilgisayar vardı.benimde böyle bir hayalim vardı ulaşmaya çok çalıştım onun yaşındayken.ama imkan olarak elimde sadece bir rotring kalem bir silgi ve bir cetvel vardı.çizim yaparkende yatağın kenarına yere oturur yatağın üzerinde çizerdim.o zamanlar bilgisayar almak imkansızdı.babam bir emekli memur kendi ihtiyaçlarımızı zor karşılıyorduk.Aklınıza gelecek bütün otomobil firmalarına yazdım o zamanlar.Pininfarina,idea,fioravanti,audi,mercedes,bmw.... liste uzayıp gidiyor.hepsi çizimlerimin gayet güzel olduğunu eğitim almam halinde çok daha iyi yerlere geleceğimi ve otomobil firmelarında iş bulabileceğimi söylediler ve okul şart dediler.ama değil okula gidecek 100000 € yu otobüse binecek parayı bulamıyordum bazen.Murat Günakla konuşmuştum sene 2000 bana dediği şey mercedeste 2000 tane tasarımcı var bide sen olma dedi.Ondan sonra fachocshule pforzheim,royal collage of art,Instituto Europe di Design,coventry university...hepsinden başvuru formu geldi ama hiç elimden tutan burs verelim diyen olmadı.bende duydum marmara ve msü de endüstri ürünleri tasarımı bölümü varmış.sınavlarına girdim.kendi gözlerimle torpili gördüm...velhasılı kelam ya paran olacak ya yurtdışında yaşıyor olacaksın yada baban otomobil firmasında çalışıyor olacak (Murat Güler in babası ford almanya da marangozdu)...Ahhhh ahhh ben böyle dünyanın şanssızlığın haksızlığın şarap çanağına tüküreyim....:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Son düzenleme:

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yaşamış olduklarınızın, sıkıntılarını çekenlerin çok olduğu tahmin ediyorum. Bu konuda ne söylesek hafif kalır.:(

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Koç, Türk akrebinin tasarımcısı Hüsmen’i Tofaş’ta işe aldı

KOÇ Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, genç Türk tasarımcı Emre Hüsmen’e verdiği destek sözünü tuttu.

Fiat’ın spor otomobil markası Abarth için tasarladığı Scorpion (Akrep) isimli konsept araçla Cenevre Fuarı’nda büyük ilgi gören Türk tasarımcı Emre Hüsmen, Tofaş’ın tasarım ekibine dahil oldu. Cenevre Fuarı’nda Türk akrebini inceleyenler arasında Rahmi Koç ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç da vardı. Rahmi Koç, genç tasarımcıya o tur sırasında destek sözü vermişti. Hürriyet’te yer alan bu haberin ardından Rahmi Koç sözünü tuttu ve yetenekli genç tasarımcıyı Tofaş’ın bünyesine dahil ettirdi.

alıntıdır: hurriyet: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17631100.asp?gid=381

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
genelde böyle sözler hep havadda kalır trde ne yaparsan hep insanlar seni hayalci görürler ve bazıları eleştirilerle bazılarıda dalga geçerek önünü baltalamaya çalışırlar Rahmi Koçuda tebrik etmek lazım keşke bütün iş adamları bu şekilde olsa

Son düzenleme:

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde fena tasarımlarım var mesela eşşek ten feyz aldığım bir yarış arabası, attan esinlendiğim harem minübüsü birde armut tan ilham aldığım kaykay tasarladım. 2 albüm yaptım yayınlamadım.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde fena tasarımlarım var mesela eşşek ten feyz aldığım bir yarış arabası, attan esinlendiğim harem minübüsü birde armut tan ilham aldığım kaykay tasarladım. 2 albüm yaptım yayınlamadım.
haha :D öldüm gülmekten :D eşşekten feyz aldığım yarış arabası :D

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et

:kop::kop::kop::kop: