TÜVTÜRK'ün araç muayene sistemi hakkında

aduken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
camımda tas vurması sonucu olusan çatlak car bozuk para kadar bi yer yayılmamıs geçer mi muayeneden

ağır kusur sayarlar. bendede çatlak vardı ama çok milimetrik bişeydi, görmediler. senin çatlağın geçmesi zor, önümdeki adamın farında ufak çatlak var diye geçirmemişler, yeni far camı taktırmıştı.

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
bugün bende tecrübe sahibi oldum, benim gittiğimde 10 numarayı alıyorlardı ve ben 28 numarayı çektim ve toplam 1,30 saat falan sürdü işlemler. sıra bana geldiğinde arabayı teslim aldılar ve ilk önce aracın ilk çalışmasını ve gaza tepkisine bakar gibi gaz verdi, sonra ön cama silecek suyunu sıktı ve sileceklerin çalışmasına baktı, ondan sonra fren sistemini kontrol için şu yerde dönen (ismi her neyse :D ) şeye önce ön tekerleri sonra arka tekerleri girdirerek frenleri kontrol etti, sinyaller,park,fren lambalarını falan kontrol ettiler, sonra aracın altında bişey yaptılar ama çözemedim sanırım sızdırmaya falan baktılar, ondan sonra motor numarası ve şasi numarasını kontrol ettiler, yangın tüpü, 2 adet üçgen reflektör (2 adet şartmış ben bitane daha alıp gittim) bunları kontrol ettiler, lastik dişlerini kontrol ettiler, en son olarakda uzun kısa farları kontrol ettiler. (sisleri açmadılar bile)
sonuç olarak
-kısa hüzmeli sağ sol far ayarsız sapma %5
-akü bağlantısı artı kutup başı üzerinde koruma kapağı yok
hafif kusur olarak toplam 15 dk da muayeneden geçti.
ön cam hariç tüm camlarda 2 numara film vardı ve bu kusur olarak yazılmadı bile :S
neyse bunuda sağ salim atlattım, umarım yazdıklarım faydalı olur sizlere

azizwxaziz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu muayene yüzünden bir sürü araç trafikte vizesiz geziyo bende dahil. bence böylesi daha tehlikeli.türkiye bu tür yeniliklere açık değil.türkiyede yolmu varda sen araç muayenesinde alt takıma bakıyosun.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bu muayene yüzünden bir sürü araç trafikte vizesiz geziyo bende dahil. bence böylesi daha tehlikeli.türkiye bu tür yeniliklere açık değil.türkiyede yolmu varda sen araç muayenesinde alt takıma bakıyosun.
Herşey bir yana ama ülkemizi de bu kadar küçük görmemeliyiz. Yolu çok bozuk olan yerler olduğu gibi çok iyi olan yerler de var. Ülkede yol yok alt takıma bakmayın demek, ülkede kriz var, zaten millette de para yok bankalara ne gerek var demekle eşdeğer oluyor. Muayeneye giden araçların herhangi bir eksiği yok ise zaten sorun çıkmıyor. Muayeneden çekinen arkadaşların değindiği konuları bir incelersek genelde ortaya çıkan unsurlar; cam filmi, zenon far, standart dışı jant/teker kullanımı başta geliyor. Aracınızda abartılı eklentiler yoksa muayeneden çekinmeyin, gönül rahatlığı ile işlem yaptırabilirsiniz.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
LPG'li araç sahibi arkadaşların dikkatine; LPG dolum yerindeki siyah plastik kapak yoksa bu durum ağır kusura giriyor. Kapaksız muayene gitmeyin. + LPG çıkartmalarının ön ve arka cama yapıştırılmaması: hafif kusur olarak değerlendiriliyor.

goshawk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim anlamadığım:
1) hafif kusurda kimi geçiyor kimine git yaptır gel diyorlarmış ?
2) 3-5 kusuru olan araçlara toptan listeyi verip git hepsini yaptır yerine 3-5 kez gönderilen araçlar oluyormuş..

bence bunlar keyfiyet müslümana gavur işkencesi değilmi...ve oturturulmaya çalışılan sistemin boşluklarından birilerinin ego tatmini değilmi..

pekiii bu keyfiyet uygulamalarını şikayet makamları neresi ..eh mahkemeye versen en az 2 yıl sürer yani bu adamların ukalalıklarına boyun eğmek zorunda mı kalacaz ?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim anlamadığım:
1) hafif kusurda kimi geçiyor kimine git yaptır gel diyorlarmış ?
2) 3-5 kusuru olan araçlara toptan listeyi verip git hepsini yaptır yerine 3-5 kez gönderilen araçlar oluyormuş..

bence bunlar keyfiyet müslümana gavur işkencesi değilmi...ve oturturulmaya çalışılan sistemin boşluklarından birilerinin ego tatmini değilmi..

pekiii bu keyfiyet uygulamalarını şikayet makamları neresi ..eh mahkemeye versen en az 2 yıl sürer yani bu adamların ukalalıklarına boyun eğmek zorunda mı kalacaz ?
Yapılan tüm işlemler bilgisayara aktarılıyor. Tesbit edilen hafif kusurların bir dahaki muayenede yaptırılmadığı anlaşılırsa yaptırılması istenecekmiş. Yakın zamanda bir kaç defa değişik yerlerdeki TÜV'e araç muayenesi için gittim. Hafif kusurlu sayılan araçların muayenesinin yapılmadığına şahit olmadım. Söylenenlerin çoğu abartılı. Herşey yeni teknoloji ürünü makinalarla yapılıyor, araçlarına güvenenler gönül rahatlığı ile gidebilirler. Muayeneye gidecekler gitmeden evvel mutlaka far+sis farı ayarlarını yaptırsınlar. Ençok far ayarlarında sorun çıkıyor. Personeli iyi niyetli+bilgili olarak gördüm. Gittiğim yerlerdeki personel mümkün mertebe yardımcı olup bilgilendirme yapıyorlardı. Keyfi uygulamalar için şikayet mercii mutlaka vardır. Bu istasyonların denetimleri ile görevli Karayolları veya Ulaştırma Bakanlığı şikayetlerinizi mutlaka değerlendirecektir.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar kafasında soru işareti olanlar istanbul için TÜVTÜRK ÇAĞRI MERKEZİ 0212 444 80 08 numaralı telefondan tüm detayları öğrenebilirler ( ben öğrendim hiç iç açıcı şeyler değil) :D 5 km mesafede 5000 cukur dolduran bir istanbullu olarak bırakın muayeneyi, aracımı bu şartlarda yürür halde tutabildiğim için bana madalya vermesi gerekenler !!! herşeyimiz özellikle asfaltlarımız avrupa standartlarında olduğundan, araclarımızın da o standarda ulaşması baabında çok ama çok özverili çalışıyorlar tebrik etmek lazım hadi araçları o standarda yani güvenli hale getirdin,minibüscüleri,taksicileri,kamyoncuları,
trafik magandalarını da saygılı hale getirin de göreyim sizi neyse neredeyse küfredeceğim ama etmem lanet olsun içimdeki siyasi sevgisine :D
ayrıca www.tuvturk.com.tr adresinden de bilgi sahibi olunabilir.

azy74

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aracılara yaptırmanızı tavsiye etmem önceki aracımın muayenesini aracı ya yaptırdım. ama sahte çıktı ve dolandırıcı zanlısı olarak emniyete alındım akşama kadar bekledim sonra ifade verip çıktım