TÜVTÜRK'ün araç muayene sistemi hakkında

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş bey yıllardır kaza oranları 8 üzerinden verilir.. kalan 2 otomatik yola verilir.. bu zihniyete daha ne denir.
ben profosyonel bir sürücünün ( 1934 doğumlu şimdi rahmetli 1954 den bu yana kamyon otobüs kullanmış 1980 de ağır vasıtayı bırakmış ) profosyenel araç kullanmış oğluyum..1981 de kara yollarından ehliyet aldığımda ne şartlarla aldığımı Allah biliyor ( o dönemlerde nasıl ehliyet verildiğini çok kişi hatırlar) eşime ehliyet verilirken sınavı yapan öğretmene '' eğer bu hatuna geçer not verirsen senin hakkında suç duyurunda bulunacam demiştim'' aldığım çevap ( tam düşündüğünüz gibi) nasılsa öğrenir..evet öğreniyorlar kaza ölü yaralı bilancolarında okuyoruz...ben işimi sağlama bağladım yeni yeni kullandırmaya başladım (5 yıl oldu ehliyet alallı) sonuç kovalaklık .. şeytan olmadan adam çarpmaya kalmak..saygısızlık .. kuralları çiğnemeyi onur saymak..örnekler çoğaltılır ..bu tip kişiler çok fazla değiller ama tat kaçırıp mide bulandırıyorlar
Aynen dediğiniz gibi Hüseyin Bey. Benim eşimde 7-8 sene kadar önce ehliyet aldı. Ankara'da sınavın yapıldığı yer evimize çok yakındı. Benim hiç umudum olmadığı için sınava kendisi gitti, ehliyeti aldı geldi. Evvelki seneye kadar kimlik olarak kullandı. Vites konusundan tam bi haber. O nedenle kalktık kendisine bir tane otomatik araç aldık. Şimdi halinden memnun, deh deyip gidiyor, çüş diyor duruyor. Henüz hafif acemiliği devam etse de en iyi tarafı kendinisinin usta bir şoför olmadığını biliyor, kahramanlık yapıp rast gele araç kullanmıyor, zorunlu olmadıkça yanında ben yokken araç kullanmamaya özen gösteriyor. Ne yazıkki bazı acemi şoför arkadaşlar hem kekeme hem geveze. Araba kullanmak zevkli bir şey olabilir ama acemi birinin altında araba silahtan daha tehlikelidir.

corsa_72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki arkadaşlar açık hava filtresi ile ilgili herhangibi bir sorun yaşanıyormu gitmeden işi sağlama alıp orjinalini takmak daha iyimi olur

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
peki arkadaşlar açık hava filtresi ile ilgili herhangibi bir sorun yaşanıyormu gitmeden işi sağlama alıp orjinalini takmak daha iyimi olur
Fazla ses yapmıyorsa sorun olacağını zannetmiyorum. O kadar da katı değiller. Sen işi garantiye al, orjinalini de bagaja koy.

corsa_72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fazla ses yapmıyorsa sorun olacağını zannetmiyorum. O kadar da katı değiller. Sen işi garantiye al, orjinalini de bagaja koy.

ses yapmıyor ama yazılanları okuduktan sonra bu kadar detaya baktıklarına göre sorun çıkarırlar diye düşündüm en iyisi herhalde orjinalini takmak gibime geliyor

e.sarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen bende yaptırdım muanemi...Ancak işin cıvkı çıkmaya başladı bile.Aracımı sokmadım bile muane istasyonunun kapısından!!!Bu iyi birşeymi hayır tabikide.Araçlar kontrol ediliyor vs vs vs herşey can güvenliği için ancak işin cıvkını çıkarmışlar.Bir istasyon filme hafif kusur sayarken diğeri muaneden geçirmiyor ki buda tartışılır.Ben zaten aracıma güveniyorum bakım konusun da.frenleri,farları,ekipmanları vs vs vs ama cam filmim var yayım var faturalı belgeli geçmiyo arkadaşlar geçmiyo heryerde cam filmi yay geçmiyor.Zaten işimiz bu verdim elemana ruhsatı gitti yaptırdı geldi.Hatta eleman geldiğinde elinde en az 10 tane de rusat vardı muane yapılacak siz düşünün gerisini artık.Bu kadar titizlik uğraş gene hüsran eski tas eski hamam olmaya başladı bile....İlk bu uygulama başladığında tamam dedim artık işi sağlama aldılar ama gene başaramadılar.Çoğu ruhsatta izmite gidiyordu orada yakalananlar olmuş sanırım onun haricin de özelleşen yerlerde de arabayı sokmadan muane yapanı görmüş olduk sistem kafadan kopuk.Bizde bu sistemin içindeyiz kimimiz çok güzel uyguluma kimisi çok kötü diyor herkes kendince haklı bence.Ben aracımı sokmadan muane yaptırdım kim nerden bilicek hangi polis buna bakıcak nerden anlayacak şimdi kaldıki kontrol yapsa yangın tüpü ecza çantası ne bilim stop yanıyomu sinyal yanıyomu die hepsi şıkır şıkır çalışıyo ve mevcut.Polis şimdi bana muanen var ama istasyona gidipte yaptırdın dimi diemi sorucak yok öle birşey.Uzun lafın kısası sistem kırıldı bile....Polislerle olan diyaloglarımı bir anlatsam roman olur belkide bütün gerçekler su üstüne çıkar.yada gizli kameraya alsam uğur dündarın programına çıkar manşetler halinde gazetelerde haberler çıkar.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Geçen bende yaptırdım muanemi...Ancak işin cıvkı çıkmaya başladı bile.Aracımı sokmadım bile muane istasyonunun kapısından!!!Bu iyi birşeymi hayır tabikide.Araçlar kontrol ediliyor vs vs vs herşey can güvenliği için ancak işin cıvkını çıkarmışlar.Bir istasyon filme hafif kusur sayarken diğeri muaneden geçirmiyor ki buda tartışılır.Ben zaten aracıma güveniyorum bakım konusun da.frenleri,farları,ekipmanları vs vs vs ama cam filmim var yayım var faturalı belgeli geçmiyo arkadaşlar geçmiyo heryerde cam filmi yay geçmiyor.Zaten işimiz bu verdim elemana ruhsatı gitti yaptırdı geldi.Hatta eleman geldiğinde elinde en az 10 tane de rusat vardı muane yapılacak siz düşünün gerisini artık.Bu kadar titizlik uğraş gene hüsran eski tas eski hamam olmaya başladı bile....İlk bu uygulama başladığında tamam dedim artık işi sağlama aldılar ama gene başaramadılar.Çoğu ruhsatta izmite gidiyordu orada yakalananlar olmuş sanırım onun haricin de özelleşen yerlerde de arabayı sokmadan muane yapanı görmüş olduk sistem kafadan kopuk.Bizde bu sistemin içindeyiz kimimiz çok güzel uyguluma kimisi çok kötü diyor herkes kendince haklı bence.Ben aracımı sokmadan muane yaptırdım kim nerden bilicek hangi polis buna bakıcak nerden anlayacak şimdi kaldıki kontrol yapsa yangın tüpü ecza çantası ne bilim stop yanıyomu sinyal yanıyomu die hepsi şıkır şıkır çalışıyo ve mevcut.Polis şimdi bana muanen var ama istasyona gidipte yaptırdın dimi diemi sorucak yok öle birşey.Uzun lafın kısası sistem kırıldı bile....Polislerle olan diyaloglarımı bir anlatsam roman olur belkide bütün gerçekler su üstüne çıkar.yada gizli kameraya alsam uğur dündarın programına çıkar manşetler halinde gazetelerde haberler çıkar.
Aracı görmeden muayene yapan istasyonu açıklayın, hakkında suç duyurusu yapalım. Sistemin laçka olmasını engellemenin en kolay yolu bu.

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımı yeni muayene yaptırdım. Şimdiye kadar duyduğum ıvır zıvır kontrolü ile ilgili "bilgi"lerin %99'u yalan yanlış çıktı.

Bence muayene sistemi gerçekten amacına uygun ve makul bir konrtol haline gelmiş.

Özelleştirme sayesinde artık müşteriliğe terfi etmişiz. Çalışanlar çok saygılılardı.

Eline en ufak yetki geçince kendini kral zanneden, kraldan çok kralcı, vaziyetten vazife çıkaran tiplerle artık uğraşmak zorunda değilsiniz.

Ben aldığım hizmetin kalitesine bakarım.

Ivız zıvır yerler muayeneden geçmeye mani değil. Hafif kusurlu olarak MUAYENE ONAYLANIYOR.

Ağır kusurlar elbette iyi kontrol edilmeli.

Arabanızın yürüyeni, şasesi sağlamsa, farlarınız standartlara uygunsa, fren ve lastikleriniz uygun ise, sinyal vs. düzgün çalışıyor, aracınızda bulunması gereken reflektör, çekme halatı, yangın tüpü, ilkyardım çantası(bazı eksiklerle geçiyor) gibi ekipmanlar mevcutsa muayeneden geçmemeniz gibi bir olasılık yok.

Hafif kusurlarınız varsa size bilgi olarak veriyorlar.

Kaportada çizin varmış, falanmış, filanmış kimsenin baktığı yok öyle lüzumsuz yerlere.

Ne efsaneler duymuştuk halbuki ve korkup duruyorduk.

Bizim milletin huyudur zaten.

Bence yeni muayene sistemi mükemmel. Müşteri olmak mükemmel.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hafif kusurlarınız varsa size bilgi olarak veriyorlar.
Kaportada çizik varmış, falanmış, filanmış kimsenin baktığı yok öyle lüzumsuz yerlere.
Ne efsaneler duymuştuk halbuki ve korkup duruyorduk.
Bizim milletin huyudur zaten.
Bence yeni muayene sistemi mükemmel. Müşteri olmak mükemmel.
Aynı fikirleri paylaşmak ne güzel. Arabasına "benim malım değil mi kimse karışamaz hatta bu konuda ne devleti ne de kanunları dikkate almam" zihniyetine hakim olanların uydurduğu hikayelerin yalan olduğunu her zaman yazdım. Adam gibi muamele görmek istiyorsak önce kendimiz adam olacağız.