TÜVTÜRK'ün araç muayene sistemi hakkında

prens2381

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün görev yerim olan Mardin Merkezdeki TüvTürk'ü aradım ve cam filmi ile xenonlar hakkında bilgi aldım. cam filmi bütün devlet makam araçlarında hemen hemen bulnuyor dedim. onlar geçemeyecekmi dedim. bana verilen cevap bu konuda şöyle:
''Araçta cam filmi var ise bu araç hafif kusur olarak değerlendirilip muayeneden geçiyor''
ve bir diğer konu olanda xenonlar hakkında da şöyle dendi:
Xenon takılı farların üzerinde silecek ve temizleme suyu çıkışları varsa mutlaka çalışıyor olması lazım. Ama bu silecek ve su hususu araçta bulunmuyorsa aranmıyor ve yine muayeneden sorunsuzca geçiyor
Cam filmleri geçmiyormuş daha önce ancak bazı illerin valileri kendi makam araçlarında bulunan cam filmleri yüzünden itiraz etmişler ve bakanlıkça bu husus değiştirilerek hafif kusur olarak geçmeye başlamış. bu bana gelen bir duyum. bilgilerinize sunulur :D

Son düzenleme:

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Polisler bu cam filmlerini hangi yönetmelik veya yasaya göre söktürüyorlar.

Herkes haddini bilsin. Araç trafik güvenliğine uygun olmasa muayeneden geçmez. Polis muayene yapacak teknik bir eleman mı imiş ki cam filmini söktürüyor.

Bunun keyfi bir uygulama olduğunu ceza yazamayışından ama eski alışkanlık ve derebeylik anlayışının uzantısı olarak o filmleri söktürmesinden anlayabilirsiniz.

Eğer gerçekten cam filmi ceza gerektirse, o filmi söktürmez, o arabayı çeker, cezayı yazar.

Ama tutar dalı olmadığından cezayı kesemiyor bakın.

Gizlilik ve mahremiyet demokrasinin en önde gelen şartlarındandır. Ve şüphe olmaksızın kimse benim mahremiyetimi ihlal edemez. Polis ve asker ve bir başkası dahil.

Arabamın içi benim mahremimdir. Bir şüphesi varsa polis gider arama iznini alır, yasalar çerçevesinde arama iznini ve kimliğini ibraz edip arama yapar.

Yoksa cam filmi varmış, polis içeriyi göremezmiş, bu bir bahane olamaz. Polis yasalar üzerinde hiçbir yetki ile benim mahremiyetimi ihlal edemez. Benim arabamın içine ne hakla bakacakmış. Yasaların ona çizdiği sınırlar içinde hareket edebilir ancak.

Cam filmini hiçbir surette bahane edemez polis. Polisin heryeri görmek gibi bir yetkisi ve sorumluluğu yoktur zaten. Ancak arama yetkisi olan yerleri görebilir.

Bu cam filmi mevzusunda "efendim, polis arabada suçlu varsa görmek için cam filmi yasak" deniyor. Bunun için bunları yazdım.

Zaten polisler tüm arananları gözünden hele bir arabanın içinden tanıyacak değil de.

Demek benim arabamın içini görebilmek için polis benim arabama bakacakmış. Arabanızın içini inceleyen birisine ne yaparsınız. Hele aileniz de arabanın içindeyse. Yahu polis ne hakla bakıyor. O zaman evimde de aranan bir şahsı saklayabilirim. Ev duvarlarını da saydam yapalım isterse polis amcalar. Eğer o kadar görmek istiyorsa arama iznini çıkarır, yasalar içinde arar arabamı, evimi, iş yerimi. Onun da bir dayanağı, haklı bir şüphesi olmalı.

Polis haddini ve yetkisini bilsin.
bu söylediklerinizin hiçbirine katılmıyorum keşke polis imkan olsa da her gün uygulama yapabilse ,kapkaçcılar,torbacılar,it kopuk,hırsız uğursuz özellikle istanbul da yaşayan bilir evden cıkarken akşam dönemeyebilir istanbul sakinleri
çünki kimin ne olduğu belli değil polis ona verilen yetkiye göre her türlü aramayı da yapar,gerekirse arama emri olmadan meshut curumde girer evinizi,işyeriniz didik didik arar kimse de birşey diyemez...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bu söylediklerinizin hiçbirine katılmıyorum keşke polis imkan olsa da her gün uygulama yapabilse ,kapkaçcılar,torbacılar,it kopuk,hırsız uğursuz özellikle istanbul da yaşayan bilir evden cıkarken akşam dönemeyebilir istanbul sakinleri
çünki kimin ne olduğu belli değil polis ona verilen yetkiye göre her türlü aramayı da yapar,gerekirse arama emri olmadan meshut curumde girer evinizi,işyeriniz didik didik arar kimse de birşey diyemez...
+ aynı fikirdeyim.

prens2381

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu söylediklerinizin hiçbirine katılmıyorum keşke polis imkan olsa da her gün uygulama yapabilse ,kapkaçcılar,torbacılar,it kopuk,hırsız uğursuz özellikle istanbul da yaşayan bilir evden cıkarken akşam dönemeyebilir istanbul sakinleri çünki kimin ne olduğu belli değil polis ona verilen yetkiye göre her türlü aramayı da yapar,gerekirse arama emri olmadan meshut curumde girer evinizi,işyeriniz didik didik arar kimse de birşey diyemez...
Arkadaşım meshut curum diyorsun ama yukarıda arkadaşın bahsittiği olayda arabasına o an için suç işleyen birinin kaçarak binip binmediğini güvenlik güçleri görmemiş, aranan şahıslardan her hangi birinin o arabayı sürdüğünü yada yolcu olarak oturup oturmadığı hakkında yine güvenlik güçlerinin elinde kesin bir bilgi yok yada eğer makul bir şüphesi varsa bu hususlarda, aracın etrafını sarsın, tedbirini alsın ve savcılıktan mahkeme onaylı arama kararı talep etsin. Cam filmini neden söküyor. Kapı diye bir yer var, açsın kapıyı yada camı içine baksın. Güvenlik güçlerinin kapıyı yada camı açın içeri bakacağız demesine hiç bir vatandaşımız itiraz etmez ve bunun bizim güvenliğimiz için olduğunu anlar ve seve seve camı yada kapıyı açar. hırsızın, sapığın, uğursuzun, kapkaççıların,itin, kopuğun yakalanmasını herkes ister ancak bir kanun var. ve tüm güvenlik güçleride bu kanuna uygun hareket etmelidir. CMK, TCK ve İdare Hukuku....vb. gibi kanunlar boş yere çıkarılmıyor. herkes görevini bilecek ve görevinin gereğini yetkisi dahilinde yapacak. Benim aracımda bir suçlunun bulunduğu şüphesi oluşursa dahi aracımın cam filmini sökecek güvenlik gücüne müdahale eder söktürmem, sömektede ısrar ederse cep telefonumla kamera kaydını alır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunurum. Haa şuda var ki eğer cam filmi suç ise trafik hususunda; öyleyse her trafik hatasının yada suçunun kanunen bir para cezası yaptırımı olduğu gibi cam filmininde cezası ne ise bana yada cam filmi olan arkadaşa yazar. yazsada bu kadar diyaloğa girilmez ve ben ceza yedim diyip konu kapatılır. Ama cam filmi sökmem yada aracın bir tarafıyla keyfi olarak güvenlik gücünün uğraşması suç teşkil eder ve bende gerekli adli mercilere durumu bildiririm.
Bu yazdıklarım ile ilgilide hiç kimse sakın ola bu Türk güvenlik güçlerini sevmiyor diye bu şekilde konuşuyor demesin..! Hatta farkındaysanız direk polis arkadaşlarımın adını vermiyerek güvenlik güçleri şeklinde konuşuyorum. Şunuda bilin ki bende Güvenlik Personeliyim..! Türk milleti olarak kanununu bilmek ve öğrenmek her Türk vatandaşının hakkıdır. Saygılarımla..!;)

Son düzenleme:

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşım meshut curum diyorsun ama yukarıda arkadaşın bahsittiği olayda arabasına o an için suç işleyen birinin kaçarak binip binmediğini güvenlik güçleri görmemiş, aranan şahıslardan her hangi birinin o arabayı sürdüğünü yada yolcu olarak oturup oturmadığı hakkında yine güvenlik güçlerinin elinde kesin bir bilgi yok yada eğer makul bir şüphesi varsa bu hususlarda, aracın etrafını sarsın, tedbirini alsın ve savcılıktan mahkeme onaylı arama kararı talep etsin. Cam filmini neden söküyor. Kapı diye bir yer var, açsın kapıyı yada camı içine baksın. Güvenlik güçlerinin kapıyı yada camı açın içeri bakacağız demesine hiç bir vatandaşımız itiraz etmez ve bunun bizim güvenliğimiz için olduğunu anlar ve seve seve camı yada kapıyı açar. hırsızın, sapığın, uğursuzun, kapkaççıların,itin, kopuğun yakalanmasını herkes ister ancak bir kanun var. ve tüm güvenlik güçleride bu kanuna uygun hareket etmelidir. CMK, TCK ve İdare Hukuku....vb. gibi kanunlar boş yere çıkarılmıyor. herkes görevini bilecek ve görevinin gereğini yetkisi dahilinde yapacak. Benim aracımda bir suçlunun bulunduğu şüphesi oluşursa dahi aracımın cam filmini sökecek güvenlik gücüne müdahale eder söktürmem, sömektede ısrar ederse cep telefonumla kamera kaydını alır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunurum. Haa şuda var ki eğer cam filmi suç ise trafik hususunda; öyleyse her trafik hatasının yada suçunun kanunen bir para cezası olduğu gibi cam filmininde cezası ne ise bana yada cam filmi olan arkadaşa yazar. yazsada bu kadar diyaloğa girilmez ve ben ceza yedim diyi konu kapatılır. Ama cam filmi sökmem yada aracın bir tarafıyla keyfi olarak güvenlik gücünün uğraşması suç teşkil eder ve bende gerekli adli mercilere durumu bildiririm.
Bu yazdıklarım ile ilgilide hiç kimse sakın ola bu Türk güvenlik güçlerini sevmiyor diye bu şekilde konuşuyor demesin..! Hatta farkındaysanız direk polis arkadaşlarımın adını vermiyerek güvenlik güçleri şeklinde konuşuyorum. Şunuda bilin ki bende Güvenlik Personeliyim..! Türk milleti olarak kanununu bilmek ve öğrenmek her Türk vatandaşının hakkıdır. Saygılarımla..!;)
bız bu fılmle alakalı baska baslıklarda da cok tartısmıs,fıkır alısverısı yapmıstık cam fılmı yasak dıye bılıyorum sadece karayollarındakı kural geregı degıl guvenlık guclerının can guvenlıgını saglamak maksatlı bunun fazla da tartısılacak bır yanı yok aslında, adamlar uygulama yaparken basta bulunan secıcı unsurun aracları yavaslatarak gelen aractakı kısılerı gorup suphelenırse durdurması aksı durumda aracı durdurmadan vakıt kaybı ve tarfık sıkısıklıgı olmasın dıye yollaması maksatlı...
konu bu neyse en azından ben jandarma askeri iken uygulama boyleydı biz en basıtınden yol emniyet devriyesini uyguladığımızda savcıdan ızın falan almadan şüphelendiğimiz her aracı ve şahsı gelişmiş aramaya bile tabi tutuyorduk gereklı gordugumuzde, dağ basında her arac ıcın arama ıznı alacak halımız yoktu cunkı ve mantıklısı da bu sımdı ab uyum yasası dıye sacma sapan seyler dayatmaya calısıyorlar 30 yıldır terorle mucadele yapan bir ulkede ab uyumu falan sökmez kanunu degıstıgını de sanmıyorum aksı durumda uygulamada her aracın durdurulup tek tek aranması,şahısların gbt lerıne bakılması,uygulamanın cınsıne gore aramaların yapılması gerekırdı buna takdır edersınız kı vakıt de personel de yetmez ustelık bu sadece uygulama ıcın gecerlı degıl nokta nobetlerınde,ya da kritik yerlerde duran kolluk kuvvetlerı yavas yavas gecen bır aracın ıcını gormemelı mı sızce ıcerdekı elemanın ne maksatlı oldugunu en azından görmemelı mı siyah fılm araclarımıza yakısıyor dıye... üstelık cam fılmını ruhsata ısletebılmenız için gunes ısıgına karsı vucudunuzda hassas bir unsurun,kusurun,hastalığın olduğunu doktor raporuyla ıspat etmenız gerek sadece bu gıbı durumlarda ızın verılıyor dıye bılıyorum
yoksa fılm yasak cezamı verır gecerım mantıgı yurumez o zaman alkol yasak cezamı verır gecerım,hız yasak cezamı oderım,kırmızı da gecerım cezamı oderım,egzost yasak cezamı oderım bu mantıkla ulkede otorıte saglanmaz zengınler o zaman neler yapmaz nasılsa paraları cok... neyse biz zaten fikirlerimizi paylaşıyoruz olmalı mı olmamalı mı gerekcelerı ıle mantıgımızın yattıgı sekılde acıklıyoruz yoksa fılm yapanları kınamak,eleştirmek maksatlı değil ben de her an yaptırabılırım cok acık renk olmak kaydıyla :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aslında uygulamalarda hiçbir güvenlik görevlisi bir başkasının malına zarar veremez. Zaten böyle bir yetkisi de yok. Ama uygulamalardaki eksiklikler, kanuni boşluklar özellikle ülkemizde yanlış yorumlanıyor. Gariban, konudan uzak vatandaş da bunlara ya itiraz edemiyor, ya da karşısında muhatap bulamıyor. Özellikle trafik cezalarında bunun önüne geçmek çok kolay. Yeni bir kanun çıkartırsın. Bu cezalar merkezi bir yerde toplandığına göre, ceza makbuzlarına cezanın ne için yazıldığı (ceza maddesinin haricinde) açık bir şekilde kısaca yazılmalı. Mesela park cezası, telefonla görüşme gibi. Polis hatalı bir sürücü ile karşılaştığında merkezle görüşerek sürücünün daha evvelki ceza durumunu sorgulayabilir. (şu an yapılan yetersiz bir uygulama) Bakmış ki film, ayarsız far gibi durumlardan daha evvel cezası var, yazılan cezalar sonucu eksiklikler de giderilmemiş, kurallara uymamakta inat ediyor diye aracı trafikten men edersin olur biter. Ama bu durumda da görevlilere çorba parası teklif edilmeyecek, memuriyet etiketi, görev etiketi kullanılmayacak. O zaman sorunlar daha kolay çözülür. Yoksa sen yaz cezayı ben işime bakmaya devam edeyim anlayışı yanlış. Babam anlatırdı. Taaa 1964-1967 yıllarında İtalya'da gece aracının farı yanmıyorsa okkalı bir ceza yermişsin+bagajında yedek ampulün yoksa ceza katlanır ve eksiklikler giderilene kadar da araç trafikten men edilirmiş.

prens2381

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işte benimde anlatmak istediğim bu; eğer cezayı yazacaksa yazar, ikinciye gerekirse arabayı bağlasın. ama kimse kendi eliyle cam filmlerini sökemez. Türkiyede o kadar çok aranan şahıs kaydı bulunuyorki hepsini ezberleyerek arabanın içindeki şahsa bakıp bu aranıyor diyemeyiz. O yüzden vakit kaybıda olsa becburen araçlar durdurulur ve GBT kontrolü yapılır. Cengiz abi yaşın 38 ve normal şartlara göre sen yaklaşık 15-18 yıl evvel askerliği yapmışsın :D yani o zamanlar bu CMK yoktu ve CMUK vardı. Ama şimdiki kanunda ister doğuda olsun isterde batıda sen bir adamı durdurupta üstünü yada aracını aramaya çalışsan hemen arama kararını soruyor. Allahtan sen şuan askerliği yapmamışsın çünkü çok şikayet edilir ve savcılıktan çıkamazdın valla :D Özellikle terörist unsurlar bu konuda o kadar zekice davranmaya çalışıyorki, illa üstünün aranmasını yada aracının aranamasını istiyor ki şikayet edip bir devlet memuruna zarar verebilsin. neyse konu saptı, cam filminden çıktı, biraz daha uzatırsak sanırım IMFye kadar gider bu husus :D Anlayacağınız ceza yazsınlar, yetmezse bağlasınlar. ama keyfi muamele olarak cam filmini sökmesinler. Haa bu arada cengiz abi bende de cam filmi yok ama bende taktırmayı düşünüyorum :D belkide sıkıntım ondandır ve bu kadar yazışmam :D saygılar..!

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işte benimde anlatmak istediğim bu; eğer cezayı yazacaksa yazar, ikinciye gerekirse arabayı bağlasın. ama kimse kendi eliyle cam filmlerini sökemez. Türkiyede o kadar çok aranan şahıs kaydı bulunuyorki hepsini ezberleyerek arabanın içindeki şahsa bakıp bu aranıyor diyemeyiz. O yüzden vakit kaybıda olsa becburen araçlar durdurulur ve GBT kontrolü yapılır. Cengiz abi yaşın 38 ve normal şartlara göre sen yaklaşık 15-18 yıl evvel askerliği yapmışsın :D yani o zamanlar bu CMK yoktu ve CMUK vardı. Ama şimdiki kanunda ister doğuda olsun isterde batıda sen bir adamı durdurupta üstünü yada aracını aramaya çalışsan hemen arama kararını soruyor. Allahtan sen şuan askerliği yapmamışsın çünkü çok şikayet edilir ve savcılıktan çıkamazdın valla :D Özellikle terörist unsurlar bu konuda o kadar zekice davranmaya çalışıyorki, illa üstünün aranmasını yada aracının aranamasını istiyor ki şikayet edip bir devlet memuruna zarar verebilsin. neyse konu saptı, cam filminden çıktı, biraz daha uzatırsak sanırım IMFye kadar gider bu husus :D Anlayacağınız ceza yazsınlar, yetmezse bağlasınlar. ama keyfi muamele olarak cam filmini sökmesinler. Haa bu arada cengiz abi bende de cam filmi yok ama bende taktırmayı düşünüyorum :D belkide sıkıntım ondandır ve bu kadar yazışmam :D saygılar..!
:D sağol cok moral verdın yasımla alakalı ,hakıkaten cmuk vardı ve yenı duzenlenmıstı :D