yakıt tasarrufu yalanına ceza

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Araç Sahipleri Dikkat!
Kurul, benzin ve dizel yakıtlarda tasarruf sağladığı iddia edilen yakıt tasarruf cihazlarına da ceza verdi. İnternette satılan “Bormax” ve “Motor Silk” adlı ürünlerin reklamlarında yer alan “Enerji tasarrufu sağlar, mekanik aşınmayı önler. Benzin ve dizel yakıtlarda yakıt tasarrufu sağlar ve aşınmaya karşı korur” gibi ifadelere karşılık kararda “iddiaları ve firmaya ait Reklamlarda yer alan iddiaların herhangi bir bilimsel raporla desteklenmediğinin anlaşıldı.

Öte yandan, iddiaları karşılamak için yapılan testlerin reklamda kullanılan iddiaları ispatlayıcı nitelikte olmaması nedeniyle, söz konusu reklamların tüketiciler açısından yanıltıcı ve aldatıcı olduğu tespit edildi” denilerek reklamları durdurma cezası verdi.

Kaynak:http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/elektrik-ve-yakit-tasarrufu-yalanina-ceza/84418

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Budur. Bilgi için teşekkürler Savaş abi. Fahiş vergiyi al, vatandaşı her türlü öp, bari millete öptürme !!! O kadar bakanlığı vs ne yapıyor? piyasada 3 kuruşluk malı 5-10 kuruşa satıyorlar yalan yanlış bilgilerle. İnş bu iyi bir başlangıç olur.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
e şimdi birde yakıt borusu üzerine takılanlar var...nasıl bastırıyorlar belli değil,yok teknik heyet,yok üniversite,yok bilirkişi onaylı....
ilk depoda amorti edecek...ya bir reklamı 25 dakika sürüyor..radyo dinletmiyolar adama...hiç beklemediğim radyolar bile onların reklamını yapıyor..ve okadar emin konuşuyolarki bir mıkantıs nasıl %25 tasarruf edecek ??
millete kösüyolar işte...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben her zaman bu tür ürünlerin faydalı olmadığını, verilen rakamların abartılı olduğunu savundum, formdaki bazı arkadaşlar ısrarla faydası olduğunu iddia ettiler. Bizim bazı vatandaşlarımız kendilerini mucit sanıyor, henüz arabanın "A" sını bilmiyorlar ama canları sağolsun bu tür ürünleri şıp diye icad ediveriyorlar :).

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Heh sonunda... :) Bir de düşünmek gerek; o reklamların saniyesi parayla, o kadar araştırma yapıldıysa niye öyle büyük paralar reklama verilsin değil mi?

Mıknatıslar da elbette işe yaramıyor. Yakıt molekülleri polar değil ki, manyetik alan olsa ne olmasa ne...

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu ürünlerden birini arkadaşımın teki 210 binde aracına uyguladı.Yakıt tasarrufu sağlamadı.Ama 3000 km boyunca gayet memnundu.Motorda sesler azaldı motorun çekişi arttı diyordu.Bir gün geldi motor eski haline döndü bi daha almam dedi.kaç km yaptın?3000 oldu dedi.Hani 60.000 km idi dedim?Ben ne bilim besbelli kilometrem çok diye oldu diye düşündü.Tabi bu işin aslını bilmediğimiz için yorum da yapamadık.Ama sanayi ustalarına sorsan işe yarıyor diyorlardı.ASlında test raporlarına da yer verilseymiş haberde iyi olurmuş.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Memlekette denetim yok ki... gel bakalım bu ürün hakkında böyle böyle demektesin kanıtla bakalım diyecek bir kurum var mı? seçtiklerimizin derdi başka...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu ürünler yıllardır piyasada satılıyor, reklamları yapılıyor (bal reklamları gibi). Vatandaşın uzun yıllar kazıklanmasına seyirci kalan yetkililerin birden bire tedbir alması bana çok manidar geldi, şimdiye kadar akılları neredeymiş, yoksa kendileri yeni bir ürünü piyasaya mı sürecekler :)

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Heh sonunda... :) Bir de düşünmek gerek; o reklamların saniyesi parayla, o kadar araştırma yapıldıysa niye öyle büyük paralar reklama verilsin değil mi?

Mıknatıslar da elbette işe yaramıyor. Yakıt molekülleri polar değil ki, manyetik alan olsa ne olmasa ne...
al sana bilgi işte :)

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bor power da durum nedir?