Yakıt Tüketimindeki Anormallik (Sn. Gökhan_55)

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yakıt Tüketimindeki Anormallik (Sn. Gökhan_55)

Yardımcı olmak isterdim ama maalesef sadece benzin göstergesi yanınca da değil, pırpır etmeye başlayınca 30 tl.lık benzin aldığımdan ortalamayı takip edemiyorum.Ancak daha evvel bahsettiğim günlük 1o km.lik yolu (ki motor ısınmadan kontağı kapatmış oluyorum her zaman) ortalama 9.2 lt/100 km.ile katediyorum.

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

Evet soğuk motor demek fazla tüketim demek,heleki şu an ki havalar 0 dereceleri gösteriyosa

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn. exelans'ın açıklaması gayet mantıklı geliyor. Teşekkürler güzel bir açıklama olmuş

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yorum yapan herkese teşekkürler....

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

exelans link' Alıntı:
Ya bir de bizim insanımızda bir anormallik var hem iyi kaçsın güçlü olsun turbo olsun sonrada az yaksın istiyoruz biri olunca öbürü olmuyor maalesef az yaksın diyen dizel alcak kardeşim ben gaza basınca beni utandırmasın diyen de turboya bincek bugüne kadar hiç sıkıntı yaşatmadı gidişattta dizeline de bindim yok şu kadar yükle şu kadar kişi ile şöyle yaptım falan sözleri beni pek sarmadı kullandığım için arada çok büyük fark var motorlar açısından hatta bu aracın 1.4 olduğundan bile şüpheleniyorum bazen, böyle bir güdüş yok, hele o turbonun dolması 1-2 sn alıyorya sonra hem turbo hem hava filtresi sesi aracın resmen önü kalkıp arkası aşağı iniyor. Gücümün yettiği yere kadar binerim:) satınca yine düşük beygirli bir araç alabileceğimi sanmıorum buna alıştık artık:) Son olarak o anlık yakıt göstergesini açıyordum arada sonra bi ara ben de km hesabı yaptım vs vs bence boşa dert sıkıntı bakınca yakmıyormu sanki yada hesaplayınca bu aracın ortalaması 9.0 lt hesaba gerek yok ama geçen bursaya gitmiştim. mesela git gel gez vs 750 km çeyrek depo benzin kaldı arabada hesaplar alt üst oldu, nerdeyse 6.0 lt yakmış ortalamada hani hesap tamamen kullanıma bağlı arda dik bir rampada biraz basın değler 30 lara kadar çıkıyor. yokuş aşağı al vitese değerler 0.00 lara iniyor. dayanamayıp basıyoz bu makinada yakıyor.:):)
benzin 1 liraya inince bende böyle yapacağım :)

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

avukatakın link' Alıntı:
[quote author=exelans link=topic=756.msg12930#msg12930 date=1299494147]
Ya bir de bizim insanımızda bir anormallik var hem iyi kaçsın güçlü olsun turbo olsun sonrada az yaksın istiyoruz biri olunca öbürü olmuyor maalesef az yaksın diyen dizel alcak kardeşim ben gaza basınca beni utandırmasın diyen de turboya bincek bugüne kadar hiç sıkıntı yaşatmadı gidişattta dizeline de bindim yok şu kadar yükle şu kadar kişi ile şöyle yaptım falan sözleri beni pek sarmadı kullandığım için arada çok büyük fark var motorlar açısından hatta bu aracın 1.4 olduğundan bile şüpheleniyorum bazen, böyle bir güdüş yok, hele o turbonun dolması 1-2 sn alıyorya sonra hem turbo hem hava filtresi sesi aracın resmen önü kalkıp arkası aşağı iniyor. Gücümün yettiği yere kadar binerim:) satınca yine düşük beygirli bir araç alabileceğimi sanmıorum buna alıştık artık:) Son olarak o anlık yakıt göstergesini açıyordum arada sonra bi ara ben de km hesabı yaptım vs vs bence boşa dert sıkıntı bakınca yakmıyormu sanki yada hesaplayınca bu aracın ortalaması 9.0 lt hesaba gerek yok ama geçen bursaya gitmiştim. mesela git gel gez vs 750 km çeyrek depo benzin kaldı arabada hesaplar alt üst oldu, nerdeyse 6.0 lt yakmış ortalamada hani hesap tamamen kullanıma bağlı arda dik bir rampada biraz basın değler 30 lara kadar çıkıyor. yokuş aşağı al vitese değerler 0.00 lara iniyor. dayanamayıp basıyoz bu makinada yakıyor.:):)
benzin 1 liraya inince bende böyle yapacağım :)

[/quote]

Biz o espriyi yaptık başımıza neler geldi biliyosun :)

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben benzinin pompa çıkış fiyatından bahsediyorum :)    ama ciddiyim  benzin 1 tl olunca  5000  motor bir araba alabilirim.  ama o güne kadar  yaşsın dizel ekonomisi :)

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

O gunleri ne sen nede torunun görür :)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugün aracın ort yakıt tüketimi göstergesini sıfırladım ve 10-15 sn içinde direk 8lt den başladı sora sürekli artmaya başladı 1dk içinde arabadan indim 8.5 a kadar yükselmişti normal mi acaba daha önce sıfırlayan biri yardımcı olabilir mi acaba?(araç 1 dk içinde hiç hareket etmedi anlık tüketim 0.8-0.9 civarı gösteriyordu)

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

astraowner link' Alıntı:
bugün aracın ort yakıt tüketimi göstergesini sıfırladım ve 10-15 sn içinde direk 8lt den başladı sora sürekli artmaya başladı 1dk içinde arabadan indim 8.5 a kadar yükselmişti normal mi acaba daha önce sıfırlayan biri yardımcı olabilir mi acaba?(araç 1 dk içinde hiç hareket etmedi anlık tüketim 0.8-0.9 civarı gösteriyordu)

Gayet normal. 10lt de yaksanız 5 lt de sıfırlarsanız eğer 8.0 değerinden sonra azalır artar ve ortalama değeri verir. Rölantide de 0.7 - 1lt arasında değer gösterir.

Fakat ortalama değerin birimi lt/100km'dir, anlık tüketimin birimi lt/sa'tir :)

Ortalama tüketim değerinde ise 100km birimi olmasına rağmen otomotiv derslerinde bu hesabın son 40-60km içinde hesaplanan değerler olduğu anlatılırmış :)