Yaz lastiklerine geçerken : Tavsiyeler

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Arkadaşlar birde şöyle bir durum yok mu? Frenleme olayın da benim bildiğim yanılıyor da olabilirim. İlk önce en tekerler tutar ve sonra arka tekerler devreye girer öyle olmasa da tam tersi olduğun da araç yol da savrulur. Birde önler eski lastik ise bu araç nasıl duracak?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar birde şöyle bir durum yok mu? Frenleme olayın da benim bildiğim yanılıyor da olabilirim. İlk önce en tekerler tutar ve sonra arka tekerler devreye girer öyle olmasa da tam tersi olduğun da araç yol da savrulur. Birde önler eski lastik ise bu araç nasıl duracak?

önlere eskileri takmaktaki mantık ön tarafın daha ağır olup yol tutuşa faydalı olması. arkaya yeniyi hem ağırlık azlığından hemde viraj kabiliyetinin artmasını istemekten takıyorlar...
bu tercihi bence kullanıcı yapmalı. ben frenin iyi tutmasını isterim öncelikle. viraj kabiliyeti olmasada olur bende ona göre kullanırım virajlarda...

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi insanlar niye macera arıyor kendine anlamıyorum... "dur bakayım şu viraja bir 120 ile gireyim nolacak" diyosunuz galiba? :D Şahsen ben hiç böyle maceralara kalkışmıyorum...
İnandığım ve uyguladığım bişey var benim; GÖZÜNÜN GÖRMEDİĞİ YERE YAVAŞ GİRECEN AGA!

Aşağı fotoğraftaki gibi olmak istemiyosak lütfen virajlara yavaş girelim arkadaşlar :D

imggetphpma2.jpg

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende yeni lastikleri öne takma taraftarıyım. biraz argo kaçacak galiba ama aracın kıçını toplamak daha kolay. malum virajlara biraz sert girdiğimizde bir çok araç kıçtan hafif bırakıyor kendini ve bi şekilde topluyoruz ancak aynı olay önde oldumu Allah korusun toparlaması o kadar kolay olmaz.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ön ve arka lastikler arasında belirgin bir aşınma farkı olacak duruma izin verilmemeli. Her 10 bin km'de bir ön-arka rotasyon ve balans kontrolü yapılmalı.

Ola ki, herhangi bir sebepten sadece 2 lastik alınırsa, lastiklerin durumuna göre bakılır. Eldeki eskiler öne takıldığında çok fazla kızaklama yapıyorsa, yeniler öne takılabilir. Ancak arkaların bu durumda daha oynak olacağı hep akılda tutulmalı.

Kompak sınıfın ağırlık merkezi, motorun da önde olmasıyla genelde öne yakındır. Zorlandığında çoğunlukla arkadan kayarlar. Ani salınımlarda ön taraf ağırlığın etkisiyle yere nispeten daha sağlam basarken, hafif olan arka taraf kopmaya daha meyyaldir. O nedenle arka aksa daha yeni tekeler takılır diye bir görüş var.

Geçen sene bu durumu iki haliyle de bizzat test ettim. Tek lastiğin tamir olamayacak şekilde delinmesi nedeniyle 2 tane yeni lastik almak zorunda kaldım (micheline primacy 3). Yeniler öne, eski goodyear nct5'ler arkaya takıldı. Birkaç hafta böyle kullandım ve pek bir sorun yaşamadım.
Sonra hem bu mesele aklıma geldi, hem de yaza doğru diğer 2 lastiği de değiştiğimde aralarında çok fazla aşınma farkı olmasın diye yeni olan Primacy 3'leri arkaya, NCT5'leri öne taktım. Kışlıkları takana kadar 2-3 ay böyle kullandım. Frenlemede kızaklama, yokuşta patinaja düşme en çok yaşadığım şeyler oldu.

rezulteo lastik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.rezulteo-lastik.com.tr
Biz lastik uzmanı olarak, araç ister önden ister arkadan çekişli olsun yeni lastiklerin mutlaka arkaya takılmasını tavsiye ediyoruz. Bunun ilk ve en önemli neden can güvenliğiniz. Bilindiği gibi yeni lastiklerin yol tutuşu eskilerinkinden her zaman daha iyidir. Ayrıca da aracınızın arkasını kontrol etmek, her zaman için önünü kontrol etmekten daha zordur (aracınızın çekişi nereden olursa olsun)
Örnek verecek olursak, yağmurlu havada ıslak bir zeminde aracınızı kullanıyorsunuz ve yeni lastiklerinizi öne takmışsınız. Ani bir frenleme yaptığınızda, aracınızın önü buna karşılık verecektir ancak arkada bulunan, frenleme performansı azalan eski lastiklerin cevap verme olasığı daha düşüktür.

Bu durum malesef şu şekilde sonuçlanabilir :

Arkanın kontrol kaybı > yol tutuş kaybı > aracın kontrol kaybı > yoldan çıkma vs.

Buna ek olarak , butterfly_effect çok güzel bir noktaya değinmiş. Lastiklerinizin aşınmasını dengelemek ve lastiklerinizin anormal aşınmalara maruz kalmasını önlemek için her 5bin-10bin km. arası ön-arka rotasyon ve balans yaptımayı unutmayın. Böylelikle lastiklerinizden sürekli, en yüksek verimi alabilirsiniz.

rezulteo lastik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
o değilde bu konuyu açan arkadaş bir lastik firması değilmiydi? :) gerçi reklam yapmamış yararlı bir konuda bilgilendirme yapmış ama ne bileyim sorayım dedim :))
bide opelim.net e özel bir indirim yapsada 4 lastik alacam faydası olsa :)

:) elimizde olsa da yapsak ama lastik satıcısı değiliz, lastik satın alma rehberiyiz.

Buyurun üye arşivinde kendimizi tanıtmıştım http://www.opelim.net/forums/uye-arsivi/103822-yeni-uye-rezulteo-lastik.html

:)

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet bende sonradan farkettim ;) o zaman size sorayim kisisel tavsiyenizi alayim 225/40/18 yazlik yani kuru performansi (viraji freni ve kalkis performansi) yuksek islak performansi onemli degil lastik tavsiyeniz nedir? bir turlu karar veremedim...

rezulteo lastik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
evet bende sonradan farkettim ;) o zaman size sorayim kisisel tavsiyenizi alayim 225/40/18 yazlik yani kuru performansi (viraji freni ve kalkis performansi) yuksek islak performansi onemli degil lastik tavsiyeniz nedir? bir turlu karar veremedim...

Aracınızın marka + modeli + motor tipi ve üretim yılı nedir?
"kuru performansi (viraji freni ve kalkis performansi) yuksek islak performansi onemli degil" yazmışsınız, önemli mi olacaktı? Bir de genel olarak şehiriçi mi kullanıyorsunuz, aracı kullandığınız yol tipi nedir? Eh son bir soru, ne kadar bütçe ayırabilirsiniz 4 lastiğe?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınızın marka + modeli + motor tipi ve üretim yılı nedir?
"kuru performansi (viraji freni ve kalkis performansi) yuksek islak performansi onemli degil" yazmışsınız, önemli mi olacaktı? Bir de genel olarak şehiriçi mi kullanıyorsunuz, aracı kullandığınız yol tipi nedir? Eh son bir soru, ne kadar bütçe ayırabilirsiniz 4 lastiğe?

2007 astra h gtc 1.6 turbo aracım.azıcıkda yazılımlı.şehiriçi kullanıyorum bu ara antalyadayım.yağmurda yavaş sakin kullanırım. ama ışıklarda arasıra kalkışta gazladığımda yere tutunsun istiyorum. patinaja düşmesinden bıktım :D virajlarda hızlı girdiğimde salmasın sağa sola :) bütçe lastik başına max 350 TL