Yeni opellerde süspansiyon eskiler gibi sert mi?

Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.devservis.com
arkadaslar hyundai ve honda'larda genellikle macpherson tipi amortisor sistemi kullanildigindan (genellikle jiplerde kullanilan sistem..bi teker bosta kalmasin, yere bassin diye) cok konforludur fakat yol gurultusunu biraz fazla alir iceri..ve yol tutusu cok kotudur, arac onden kayma egilimi gosterir cunku sase rigid degil esnek olur amortisor baglantilari yuzunden..spor yay koysaniz bile multi-link (cok noktadan bagimli suspansiyon) kadar asla verim alamazsiniz..opel'lerde ise konfor biraz daha dusuktur fakat yol tutusu iyidir cunku onde bagimsiz salincak kullanilir, arkada ise dingil..multilink suspansiyonlu araclarda ise (nissan primera, ford focus gibi) konfor ve yol tutus en ust duzeydedir ve yol gurultusunu iceri almaz..
araci alirken tercihlerinizi buna gore yapilmali bence..
mesela sakin kullaniyor iseniz ve konfora onem veriyorsaniz macpherson yada salincakli sistem ama eger performansa onem veriyosaniz yani hem yol tutus hemde konfor = multilink..ikisinin ortasida on salincak arka dingildir (opel'lerdeki genel sistem)..
tabi suspansiyon sistemleri bununla sinirli degildir..asagidaki link'te bi cok varyasyonu gorebilirsiniz;

http://www.carbibles.com/suspension_bible.html

kafa karistirici oldu ama guzel oldu :D

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kışın gerçekten eziyet ön takım resmen dağılmış gibi oluyo ama virajlardaki faydası çok büyük en önemli yanıda bu

mhakkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ooo ona laf yok mercedesi kullandığım zman ki şu bir aydır ben kullanıyorum ztn onun süspansiyonu varmı yokmu belli değil sadece uçarak böleee yapğ gibi gidiyor :D :D tank la gidiyomuş gibi hem sağlam hem güvenli hemde sarsıntısız bi sürüş veriyo bence opelinde eksiği bu ztn

o zaman pederi arabaya el koy.. yeter o çok binmiştir:)

A

aykal

Bilgi Girilmemiş
o zaman pederi arabaya el koy.. yeter o çok binmiştir:)

yk yav araba daha yeni 2008 model ztn de 1 hafta kullandı adam sonra mecburen ben aldım debriyaj kullanamıyorum ayağımla ilgili bi sorun vardı ztn o sorun büyüdü pazartesi günü bacağımdan ameliyat oldum en az 2-3 ay daha debriyaj vs. kullanamamıyacağım için mercedes bende ama babam ztn öle arabayla pek işi yok motoru var onu kullanıyor yada şirketin arabası var benim vectrayıda annem aldı kendi arabasını sattı mersocuyum bu aralar :D :D :D

LAZRAİL61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence opel hem yumuşak hem de virajlara duyarlı bir süspansiyon sistemi geliştirmeli arkadaşlar.baksana 2004 vectra bile sertse benim arabanın ki normal o zaman.tüm opeller HARD HARD HARD