Araç Muayne Meselesi

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
xflash' Alıntı:
mrb arkadaşlar...
bu muayene ile ilgile çok merak ettiğim bir soru var...
benim aracın muayene süresi 2003 yılında dolmuş.yani 3 yıldır muayeneye girmedi acaba muayene harcı ödeyeceğim zaman bu üç yılın faiziyle birlikte mi ödeyeceğim, yoksa sadece bu senenin muayene ücretini mi yatıracağım kafama çok takıldı...bir de zorunlu trafik poliçemde 202 yılından beri yapılmadı sanırım bunu bu sene için tekrar yaptıracağım orada cezai bir durum yok sanırım...
son olarak ben kocaelideyim ama araç niğde plakalı bir sorun olur mu muayenede ve kocaeli de nerede muayene yapıyorlar biliyorsanız beni bilgilendirebilir misiniz?...
şimdiden çok teşekkürler arkadaşlar...
Öncelikle kardeş çoook büyük geçmiş olsun. Şimdi diyeceksin neden geçmiş olsun diyorum??. Yukarıda saydıklarından muayne için herhangi bir ceza yok, vergilerini ödediysen onda da sorun çıkmaz. Amaaaa trafik sigortası olayı inanılmaz sakat. Trafik sigortası zorunlu olduğunda benim bildiğim baya yüklü bir faizi var. Kesin olmamakla birlikte 129 YTL lik trafik sigortasını şu anda sen 1 yıllık cezalı yaptırmak istediğinde 230 YTL civarı ödüyorsun.

Gelelim muayne olayına. Önce gidiyorsun eski bekirpaşa belediyesinin oraya. (Acısu vergi dairesi geçici olarak oraya taşınmış durumda.) Ordan başka ile ait plaka üzerinden temiz kağıdı almak istiyorum diyorsun. seni 1 veya 2. kata yönlendiriyorlar. Ordan temiz kağıdını alıyorsun. (Bu arada tüm vergilerini ve trafik cezalarını ödediğini varsayıyorum). Sonra aşağıya vezneye iniyorsun. Vezneden muayne ücretini yatırıyorsun: (96 YTL). ardından çıkıyorsun arabaya atlıyorsun Real in otoparkının ordan D-100 yan yola iniyorsun. Orda artıma tesisi var biliyorsundur. d-100 e çıkmadan hemen 100 metre önce araç muayne istasyonu yazar. Ordan sağa gir görürsün. Elektrik tahsilat veznesinin tam arka tarafında kalıyor. Karayolları şantiyesinden hemen sonra.
Ordan direkt sıraya giriyorsun. yanında söndürme çekme halatı ilk yardım çantası falan olmasına dikkat et. Havalr karlı olduğunda zincir de istiyorlarmış. Sinyallerine falan bak gitmeden önce. Bir temassızlık yüzünden boşuna sıraya girme.

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mdellal' Alıntı:
Araban hangi ilin Trafik Şubesi'ne kayıtlıysa muayenesini de sadece orda yaptırabiliyosun diye biliyorum ama hatalıysam lütfen düzeltin ... :)
Yaptırılabiliyor. Ancak temiz kağıdı vergi dairesinde farklı bir yerden alınıyor. Eğer pladan farklı bir ilde muayne yapılacaksa muayneden 1-2 gün önce gidip herhangi bir vergi dairesinden temiz kağıdı alınıp muayne ücreti ödenmesi ve makbuzu alınması muayne istasyonunda inanılmaz süre kısaltır.

xflash

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla arkadaşlar çok teşekkür ederim hemen yanıtladınız beni rahatlattınız...
özellikle muayene faiza olmaması beni mutllu etti ancak trafik poliçesinden dilimiz yanacak gibi sanki çünkü 11.2002 de poliçe bitmiş ve o tarihten beri de yaptırmadım...
aracımda lpg var....
egzos plu ile sızdırmazlık raporu nerden alınır acaba :)
biliyorum çok yordum ama yardımlarınız için teşekkürler.. en kısa zamanda yaptırayım da kurtulayım...

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egzos muaynesi aynı yerde yapılıyor. İlk gidiğinde sol bölümdeki küçük kulübenin önünde bir kadın bekliyor. Elinde hortumu ekksozlara sokup sokup duruyo :))
Sızdırmazlığı izmitte nerde yapıyorlar bilemiyorum.

alpago

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muayyer.com
Muayenenin ay yada yıl gecikmesi önemli değil. Eğer yakalanmadıysanız sorun yok. Gecikme cezası da. Geçen ay muayene yaptırdım 96,70 YTL harç ödüyorsunuz. Gelirler.gov.tr adresinden aracınızın vergi borcu olup olmadığına ve ödenmemiş cezası bulunup bulunmadığına bir bakın. Plaka, tescil tarihi ve vergi kimlik numarası bilgileri gerekiyor. Maliyeden borcunun olmadığına dair bir yazıyı almanız ve bu evrakla muayene istasyonuna gitmeniz gerekiyor. İşlem 10 dakika kadar sürer tabi sırada geçen süreler hariç.
Sıfır km Binek otolarda 3 yıl ticari otolarda ise yıllık muayene gerekiyor. Corsa van otolar ticari sınıfa girdiği için her yıl muayene olacak. Binek otoların muayene süresi 2 yılda bir. Gitmişken egzost muayenesini de halledin o da 2 yılda bir.

torsion

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dostlar merhaba,benim de bir sorunum var ekzos muaynesini geçirmişiz. ne kadar ceza yiyeceğiz? bu işi hemencecik (cezazı varsa birlikte) o seyyar ford transitlere bağlatıp halledebilir miyim?

selamlar

torsion

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neonal' Alıntı:
Isparta'da olay şöyle işliyor:
Mailyeden temiz kağıdını alıyorsun, sonra istasyona gidiyorsun, adam kaputu açtırıyo, motor ve şasi numaralarını kontrol ediyo, sonra seni gönderiyo. Bu kadar. Dumur oldum yahu insan hiç olmazsa farları falan açtırır, frene bastırır.

abi muayenehane değil ki vergihane zaten:mad:

neonal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Isparta'da olay şöyle işliyor:
Mailyeden temiz kağıdını alıyorsun, sonra istasyona gidiyorsun, adam kaputu açtırıyo, motor ve şasi numaralarını kontrol ediyo, sonra seni gönderiyo. Bu kadar. Dumur oldum yahu insan hiç olmazsa farları falan açtırır, frene bastırır.

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Belki de yeni nesil araçlar olduğu için önemsemiyolardır ... :confused:

kadircesme

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
üstadlar 2008 combo city 22.05.2008 cıkıslı ben simdi muayeneye 22.05.2009 da mı yaptıracagım bilgi verirseniz sevinirim..