Aracın stop etmesi...

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Arkadaşlar,

1995 Opel Astra F Caravan otomatik vites aracımda her zaman olmasa da ilk çalıştırmada stop etme sorunum var.

İlk pazartesi günü öğlen saatlerinde evden çıkarken araç durduğu yerde ve vites P konumundayken 3 defa yaptı.

İlk 2 seferinde LPG'ye geçmemişti; ancak 3. sefer LPG'ye geçmişti. Servisi aradım rölanti ayarlayıcısı olabilir dedi. Akşam gittim ayarlayıcıya temizlik yapıldı. Araç rahatladı, motorun sesi bile bariz azaldı.

Bugüne kadar, yani cuma gününe kadar da bir problem yaşamadım. Yaklaşık 2 saat önce eve gelirken yine yaptı. İlkinde yine LPG'ye geçmemişti, fakat 2. seferde LPG'ye geçmiş, hareket etmek için vitesi D'ye aldığımda yaptı.

Tekrar çalıştırdığımda ise bir problem çıkmadan eve geldim.

Ne yapacağımı nereye gideceğimi bilmiyorum.

Servise gittim olmadı. Araç dururken bazen aracın dış tarafından koku geldiği için belki LPG'dendir, LPG'yi takan Usta'ya gideyim dedim, o da sabah erken gelmen gerek motor sıcakken bakamayız, akşama kadar da sürebilir dedi.

Babam ve ben LPG yakıtından da şüpheleniyoruz. Ancak stop etmeler LPG'ye geçmeden de olduğu için ondan da emin değiliz.

Görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
gaz kelebeğini ve rölanti ayarlayıcıyı temizletip yeniden deneyin, tekrar yaparsa aracı bir müddet benzinde kullanın ,benzinde yapmaz ise lpg kalibrasyonunuzu yenilettirin, lpg filitrenizi değiştirin, gerekirse lpg enjektörlerini temizlettirin.....

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
gaz kelebeğini ve rölanti ayarlayıcıyı temizletip yeniden deneyin, tekrar yaparsa aracı bir müddet benzinde kullanın ,benzinde yapmaz ise lpg kalibrasyonunuzu yenilettirin, lpg filitrenizi değiştirin, gerekirse lpg enjektörlerini temizlettirin.....

Hocam ilk seferinde LPG'ye geçmeden benzinde yapıyor. Bu durumdayken de problem LPG'den olabilir mi?

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Bir de şu beyaz çerçeve içine aldığım hortumun adı ne?

Pazartesi günü servise götürdüğümde o bölgede de temizlik yapıldı ve o hortumun uçlarında patlak olduğu görüldü. Şimdilik elden geçirip idareten taktık; internette sipariş vereceğim ancak tam adını bilmediğimden bulamadım.

resim007u.jpg

METEO&GARAJ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Slm atesleme bobını ve soketlerı kontrol ettır senınkı elektrık arızası gazla benzınle alakası yok bu arabaların en buyuk dusmanı soketlerdekı oksıtlenme :)

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Hocam ilk seferinde LPG'ye geçmeden benzinde yapıyor. Bu durumdayken de problem LPG'den olabilir mi?

bu durumda lpg ile alakası yoktur..

Bir de şu beyaz çerçeve içine aldığım hortumun adı ne?

Pazartesi günü servise götürdüğümde o bölgede de temizlik yapıldı ve o hortumun uçlarında patlak olduğu görüldü. Şimdilik elden geçirip idareten taktık; internette sipariş vereceğim ancak tam adını bilmediğimden bulamadım.

resim007u.jpg
o hortum hava filitre hortumu, bir ucu hava filitresine bir ucu da gaz kelebeğine bağlıdır, tavsiyem gaz kelebeğini söktürüp temizletmeniz, eğer hava filitre hotrumunda ya da gaz kelebeği ve emme manifolduna giren vakum hortumlarında kaçak varsa bundanda yapar, hava filtre hortumunu bantla sarıp deneyin, vakum hortumlarını kontrol edin....

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O yırtık hava filitresi hortumdan yapabilir yanlış hava sebep olabilir, artı rolantide yapar, ateşleme sorunu olabilir, motor sıcaklığı sensoru da olabilir, Arıza ışığı yanıyormu? EGR e de bak derim ..

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Hepsini not ediyorum arkadaşlar.

Hava filtre hortumunu idareten bantla saracağını söylemişti Usta; büyük ihtimalle yapmıştır. Belki yetersiz olmuştur, o da olabilir.

Araba stop ettiğinde kontağı açtığımızda yanan ışıklar yanıyor. Ayrıca sürekli veya tek başına yanan arıza lambası yok.

Aracım Astra F'in 8V versiyonundan, yani EGR valf yok.

Son düzenleme:

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Yaklaşık 1 saat önce Carrefour'dan çıkarken arabayı çalıştırdım.

Hafif sarsıntılı çalıştı, sonra da kendi kendine gaz verdi, devir 2500-3000'e kadar çıktı ve hemen sonra da düzeldi.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeni rolanti ayarlayıcısı istiyor araban :)
ya iyice tekrar temizleyecek deneyeceksin yada yenisini alacaksın