Aracınız Ne kadar yakıyor?

palermo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araba 1.3 corsa cdti easytronic, valla ne yaptıysam yaptım bi 5,0 ın altına düşemedim.. uzun yolda sakin sakin kullandım 5.4 , şehir içi gazlamadım 6,4 :( .. anlamadım niye böyle yapıyo :confused: .. bir ay sonra servis zamanı geliyo , belki servisten sonra değişir

murat68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Astra 1.6 2003 Model Arabam Var Sirali Sistem Lpg Taktirdim 135 Ytl Yakiyot Klima Lie 150 Ytl Yakiyor Cok Memnunum

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
murat68' Alıntı:
Opel Astra 1.6 2003 Model Arabam Var Sirali Sistem Lpg Taktirdim 135 Ytl Yakiyot Klima Lie 150 Ytl Yakiyor Cok Memnunum
1-Lpg kaç lira?
2-Ş.içi mi dışı mı bu değer?
3-Kitin markası nedir?

maxwell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım 2005 Corsa 1.2 manuel;
1.Şehir dışı ortalama 90km/s sabit hızla 5lt/100km(275 km yol yaptım,düz yol,5. vites 3000 devir) :good:
2.Şehir içi 7.7lt/100km (10 litre benzinle 130 km,sıkışık trafik,rampalar,değişken devirler max 3500 devir) :(

Sonuç olarak, fabrika verilerinde tükeyim gerçekleştiriyorum.:)
Uzun yolda araç gerçekten çok cimri,:good:
ama şehir içi bu cimrilikle orantılı değil.:confused:

burak_1987

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Corsac 1.3 cdti 5 lt (devirli kullanımda 5.5lt) litre yakıyo. şehir içinde normal galiba. şehir dışında ise 4.5-4.6 lt oluyo.

bozcurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt masrafını azaltmanın yolları

Aracın değer kaybının yanı sıra, cebinizden çıkacak en büyük para benzin harcamalarıdır. Bu konuda dikkat edeceğiniz birkaç nokta tasarruf yapmanızı sağlayabilir.
-Aracınızın kullanım kılavuzunda yazan benzin sarfiyatı verileri, gerçek hayattakinden farklı olabilir. Örneğin Avrupa Birliğine üye ülkelerden birinden aldığınız bir otomobilin yakıt sarfiyatı verileri İstanbul trafiği ortalamasının altında olabilir.

-Aracınızı çok yavaşta kaldırmak iyi bir tasarruf yöntemi değildir ve bu diğer sürücüleri rahatsız edecektir. Normal bir şekilde kalkıp hızlanın ve mümkün olan en üst vitese atın.

-Aracın motor devrini dakikada 2000 ila 3000 arasında tutun, 50-60 kilometre hıza ulaşınca 5. viteste seyredin.

-Bir dakikadan uzun bekleyeceğiniz zaman motoru durdurun.

-Her zaman kullandığınız yolların alternatifine bakın. Eğer biraz daha uzun ama daha az dur kalk yapacağınız bir yol bulursanız, tasarruf edebilirsiniz.
-Camları ve açılır tavanı kapalı tutun. Lastiklerinizin olması gereken basınçta olmasına kesinlikle dikkat edin. Hava direnci ve sürtünmeyi arttıran düşük lastik basıncı benzin sarfiyatını arttır.

-Müzik sistemindeki amfi, buğu önleyici ve klima benzin sarfiyatını arttırır.

-Kurumlu ve yağı eski bir motor benzin sarfiyatını arttırır.

-Lastik basıncınızın doğru olduğundan emin olun, düşük lastik baıncı sarfiyatı arttırır.

-Arabanızın hava filtresini düzenli değişimine dikkat edin; zor nefes alan bir araba benzini daha çok yakar.

-Orjinalinin dışında buji kullanmayın.

-Sert hızlanmalardan kaçının, sabit bir tempo ile sürün, mümkünse hız sabitleyici kullanın.

NOT: alıntıdır