motor yağı bilgisi olanlar yardım

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
bazı yagların ustunde yazar tum benzınlı ve dızel dıye
2 zamanlı motor yagları ayrıdır genelde

Enolaguy

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı olay bende de oldu, bende orijinal Opel yağı koydum ve araba yağ yakmaya başladı. Arkadaşım arkadan duman attığımı söyleyince bende aynadan dikkat ettim gaza yüklenir yüklenmez mavi duman atıyordu ve otomobilin yağı 1500 KM içinde alt çizgiye indi ve bilgisayar ikaz vermeye başladı. Opelin orijinal yağını koymuştum daha önce mobil 10W40 ile yakmıyordu biraz araştırınca opelin orijinal gri renkli kutudaki yağının artık gebze de castrol tarafından kutulandığını eskiden ise opelin orijinal yağının beyaz kutuda mobil tarafından doldurulmakta olduğunu öğrendim. Kısacası eskiden yağlar mobilken şimdi castrol olmuş.... Usta yağ çubuğunu çekti ve yağı beğenmedi elde kayıcı özelliği yok bu tuhaf bir yağ değiştir bunu dedi. Bende önce mobil koyayım dedim ama yağ yaktığı için kızıp gidip ilk benzincide ucuz olsun diye Opet koydum ama O ne !!
Yağ değişir değişmez yağ yakma kesildi gaza basınca aynadan mavi duman çıkmadı opet ile 2000 km yaptım yağda eksilme sıfır
işin özü arkadaşta castrol koymuş sorun yaşamış diğer bir arkadaş opel yağı koymuş o da sorun yaşamış ama zaten opel yağı da castrol tarafından dolduruluyor. Arkadaş castrolü değiştirmiş sorun kesilmiş bende değiştirdim yağ yakma kesildi. Yağ yakan arkadaşlar varsa birde castrol yada orijinal opel hariç bir başka yağı denesinler derim.

Son düzenleme:

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ yakan araçlara biraz daha kalın yağ konduğunda kesiliyor yağ yakmaları diye biliyorum ben onunla ilgili bi fark olabilir
ama iki farklı 10 40 lar markaya göre farklı kalınlık gösterir mi onu bilemem
benim de önceleri bi yağ koydum eksiltmedi bi yağ koydum hiç kalmadı gibi sıkıntılarım vardı, neticede motor yenilemeye kadar geldik ;)

cevatgüngör

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben orjinal g m nin yagını kullanıyorum çok memnunum
birde içerisine türklerin başyapıtı bor madeninden yapılan motor yagı katkısı koyuyorum şeytan kulağına kurşun motor saat gibi

bekirs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şu motorsillk mi? ben de şimdilik merak etmekle yetiniyorum. ilerde belki denerim.nasıl artısı eksisi nedir?

cevatgüngör

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor sesi kesildi gibi bişey hem soğuk havalardada normalden biraz fazla vuruntu olur motorda tabi ısınana kadar onuda yok ediyor hatta yakıt sarfiyatına bile yardımcı oluyor

cevatgüngör

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eksisi nedir bilmiyorum ama hiçbir eksi olaya rastlayamadım
en son yağ değişiminde 8000 lik g m orjinal yağ koydum yaklaşık 5,5 lt falan koyuldu çünki yağ filtresinide değiştirdim sonra üzerine bor katkısı koydum
acayip bişey yaw bal gibi dökülmesi için 15 dk bekledik :)