Motor yağı ile ilgili önemli bir kaç sorum olacak. Yardım...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Yani şimdi bi 200 km ile motora ne kadar zarar verebilir? Şimdi hemen değişsem önceki benim 10w 40 koymuş ne marka koyduğunu da bildiğim yok 8000 bin km bindim onunla. Kapkara olmuştu yağ. Şimdi buna biraz binsem selim hocam sonra 5w 40 castrol edge düşünüyorum uygunmudur? Yoksa fiyat zaten aynı mobil 1 mi alsam internetten?

Bi de bu 10w 40. 10w 40 ların hepsi yarı sentetik midir? Yoksa tam sentetic olanları da varmıdır?

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Yeri gelmişken bende sorayım castrol magnatec 10/40 kullanıyordum mobil 1 in 0-40 Tam sentetiğine geçiş yaptım doğru yapmış mıyım acaba?

Mobil 1 de magnatec e kıyasla yağ eksiltme olur mu?
10binde 200-350 gr eksiliyordu magnatecte

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sayin mahmut kardesim.. 10 w40 kullaniyordum simdi 0w40 a gectim diyorsun.. aracin icin uygun bir yag... ama ince oldugu icin yag yakma durumu ortaya cikacaktir....ama motor sessizligi ve yakit azalmasi dikkatini cekecektir...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Yani şimdi bi 200 km ile motora ne kadar zarar verebilir? Şimdi hemen değişsem önceki benim 10w 40 koymuş ne marka koyduğunu da bildiğim yok 8000 bin km bindim onunla. Kapkara olmuştu yağ. Şimdi buna biraz binsem selim hocam sonra 5w 40 castrol edge düşünüyorum uygunmudur? Yoksa fiyat zaten aynı mobil 1 mi alsam internetten?

Bi de bu 10w 40. 10w 40 ların hepsi yarı sentetik midir? Yoksa tam sentetic olanları da varmıdır?

Selim abi ben de soru sormuştum ama bilgin varsa...

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
sayin mahmut kardesim.. 10 w40 kullaniyordum simdi 0w40 a gectim diyorsun.. aracin icin uygun bir yag... ama ince oldugu icin yag yakma durumu ortaya cikacaktir....ama motor sessizligi ve yakit azalmasi dikkatini cekecektir...

Tamam Selim bey,
Bilgilendirmen için çok teşekkür ediyorum.
Varsın biraz fazla yaksın, yakıttan ve motor ömründen amorti ederim ben onu.

Saygılar...

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dogu sonucta 100km de 0,5 gibi bir yakit tasarufu arti motor asinmasi hele kisa mesafelerde sifir gibi asinma olacaktir..

opc line

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeri gelmişken bende sorayım castrol magnatec 10/40 kullanıyordum mobil 1 in 0-40 Tam sentetiğine geçiş yaptım doğru yapmış mıyım acaba?

Mobil 1 de magnatec e kıyasla yağ eksiltme olur mu?
10binde 200-350 gr eksiliyordu magnatecte

yag eksiltme ilk etapta yapar yani birkac bin km biraz ekleme yapin ayni yagdan daha sonra normale biner dogru bir secim yapmissiniz..

opc line

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dizel icinde mobil 1 5w_30 öneriyorum ben opel yetkili servisinde tavsiyesiyle bu yagi kullaniyorum..

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
10w 40 olsun mobil olsun en iyisi..

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün bakıma girdim. VEKA isimli bir yağ koydu usta. Sıfır protonlara veya diğer araçlara bundan koyduklarını falan söyledi. Neyse bi de katkı kattı daha iyi olur diye. OTOX marka...

Soru1: 10w 40 yazıyordu üzerinde, yarı sentetik olarak belirtilmişti ve araca önerilen yağ değerlerinden birisi bu değer. Fakat sorum şu her 10w 40 yağların hepsi mi yarı sentetik. Önceki de 10w 40dı... O da mı acaba yarı sentetikdi yoksa 10w 40 ların bazıları mı yarı sentetik?

Soru2: Acaba içime sinmeyen bu yağı hemen değiştireyim mi? Bir sıkıntı yaşamadım son derece iyi durum. Fakat gaza anlık yüklendiğimde mesela 1 sn falan siyah duman atıyor egzosdan. Daha önce de varmıydı onu bilmiyorum. Yağ da yeni. 200 km anca gittim bu yağ ile hemen siyah duman atması normal mi? Anlık atıyor ama. Gaza devam edince yok öyle bişey... Sadece 1sn dilimde. Dizel araçlarda normal olduğu yazıyor bazı yerlerde durum nedir?

ben de castrol 10-40 yarı sentetik kullanıyorum. ismini duymadıımız bir yag kulanmışsız, ancak sonuçda buda motor yagı. bence hemen değiştirmeyin, diger yagları 10000 de değişiyorsak bunu 5000 de değiştirin. sorun olacağını sanmam.