Motor yağı ile ilgili önemli bir kaç sorum olacak. Yardım...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün bakıma girdim. VEKA isimli bir yağ koydu usta. Sıfır protonlara veya diğer araçlara bundan koyduklarını falan söyledi. Neyse bi de katkı kattı daha iyi olur diye. OTOX marka...

Soru1: 10w 40 yazıyordu üzerinde, yarı sentetik olarak belirtilmişti ve araca önerilen yağ değerlerinden birisi bu değer. Fakat sorum şu her 10w 40 yağların hepsi mi yarı sentetik. Önceki de 10w 40dı... O da mı acaba yarı sentetikdi yoksa 10w 40 ların bazıları mı yarı sentetik?

Soru2: Acaba içime sinmeyen bu yağı hemen değiştireyim mi? Bir sıkıntı yaşamadım son derece iyi durum. Fakat gaza anlık yüklendiğimde mesela 1 sn falan siyah duman atıyor egzosdan. Daha önce de varmıydı onu bilmiyorum. Yağ da yeni. 200 km anca gittim bu yağ ile hemen siyah duman atması normal mi? Anlık atıyor ama. Gaza devam edince yok öyle bişey... Sadece 1sn dilimde. Dizel araçlarda normal olduğu yazıyor bazı yerlerde durum nedir?

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Hocam keşke koymadan yapsaydın bunu biz ne dersek diyelim senin içine bir kere kurt düşmüş mecburen değişeceksin.

Halbuki mesaj sayına bakılırsa en az benim kadar :D deneyimli bir üyeye benziyorsun o kadar tartışılıyor forumda hangi yağ iyi diye.

Şahsi kanaatim değiştir
Mobil 1 Tam sentetik koydur.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bu yağ ile 200 km gittik. Bi sıkıntı yok. Fakat yağı değişmeden garaja alırlarkende baktım bu duman olayı vardı. Yağı değiştik eve geldik 200 km sonra baktım yine aynı. Anlık çıkıyor. Ama diğer konularda bir sıkıntı yok. Nasıl yapsam acaba?

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya kardesim nerden buluyorsunuz bu veka midir nedir yaglari....hic taninmamis markalari..hem 1w40 sentetik veya yari sentetik yag yoktur nerden uyduruyor ustan..sentetik 5w veya 0w dir..10w normal yag...lakin yag opel icin uygunmu o da var...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
bi benden duymuşsundur. Başka duyan kullanan yok sanırım. Olay oluyormuş bu yağ sonra herkez bunu arıyormuş falan bulamıyorlarmış koymak isteseler de. :D

Hocam acea standardı diyorlar. Bu firma türk firması kendisi yapmıyordur büyük ihtimal bu yağı başkasına yaptırıyordur. :D Ama kime yaptırıyor onu bilmem lazım. :D Soracağım yarın arıyıp. Atak taşıt diye bir firma. Olmadı değişirim. Bir sıkıntı yok gibi şimdilik ama bakalım. Ustanın işine karışmayalım dedik olmadı. Karışacağım bi dahakine. Olmaz böyle :D

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eminim senden baskasi duymamistir :)
türk firmasi derken arka sokak teneklerde üretim olmasin :)
hani ne bileyim kocaaaa petrol ofisi bile yapamazken :)

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
he koca petrol ofisi yapamamışsa bu da başka bi yerde ürettiriyordur o zaman. :D PO nie yapamıyo ? Kime yaptırıyormuş sorması ayıp?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tabii birde cesaret meselesi bak burda senle gurur duydum ve o cesaretine sasmadim desem yalan olur..herkez de olmaz o cesaret..yani nebileyim bugün motor sökmek azbuz is degil yani :)

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Doğru diyorsun ben de kendimle gurur duydum şimdi. Ama bunlara gerçekten kızdım şimdi. Herifler site yapmışlar ama yağı bilen yok bişey yok reklam yok. Googleda aratıyorsun yok yok. :D Gerçi bizde de bi gerçek var herkez isim yapmış klasikleşmiş yağları kullanıyor ki ben de bundan sonra öyle yaparım. Reklam yapsa ne olacak ki. İşlerini iyi yapmıyorlar herifler. Misal veriyorum biri iyi yapıyor ama yapmayanların karizması onu yerden yere vuruyor. Nedendir bu bilinmez. En iyi yağ diyoruz mobil castrol ama millet motul diyor amsoil diyor. Bunları söylesen bilmeyen birine haberi olmaz...

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yag isi yillar alan tecrübelere dayaniyor..sirf rafineri ile bitmiyor,onu elektrolit yöntemlerle moleküllerini ayristirip aditivlerle tekrar bir araya getirme gibi karmasik islemlerden geciyor..yani bundan 30 sene önceki yaglar gibi degil 5000km de degistir..ve yeni motorlarda bundan 30 sene önceki yaglar degil yoksa yag markasina kalmiyor bu is...onun icin bu motor yagi hassas istir..hatta bugün cogu 0w30 birdahaki sefere 10 w40 yagi koyuyor..bugün avrupa da bilinirki motora kalin yag koyan ki 10w40 sentetige gecer ama sentetik yag kullanan birdahakine 10w40 a gecmemez motor icin saglikli degil...yani bu burda anlatilacak kadar kisa bir konu degil..yag motorun hayatidir...demek istedigim bu idi...