Aracınız Ne kadar yakıyor?

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa Kitapçikta 50 - 60 Kilometre Hizda 4 . Viteste Gitmek Yüzde 30 Gibi çok Büyük Oranda Yakit Sarfiyatini Düşürüyormuş.

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
maxwell' Alıntı:
:good: :good:
3000 devir 90km hız corsa 1.2 manuel için optimum hız.Bu devirde ve hızda 5. viteste 90km hızda en ekonomik ve performanslı kullanım.
Aracımız eğer yokuşda devir saati düşmeye başlıyorsa bu motorun zorlandığı anlamına gelir.Bu durumda vitesi 3000 devirde tutabilmek bir küçültmemiz gerekir.:good:
Yokuş aşağı giderken boşa almak güvenlik ve sarfiyat açısından mantıklı değil.:(

Çok dogru bir tespit.Çok defa gözlemledim.devri 3000 e getirince hız 90 km/h oluyor.(5.vitesdeyken) Corsa 1.2 nin optimum kullanımı bu bence.bu sekilde sabit hızla yol alınırsa, kitapçıkdaki tüketim değerlerine kolayca ulaşılır.Hem ekonomik, hem güvenli, hem de kanunlara uygun :)

maxwell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pzeronero' Alıntı:
Çok dogru bir tespit.Çok defa gözlemledim.devri 3000 e getirince hız 90 km/h oluyor.(5.vitesdeyken) Corsa 1.2 nin optimum kullanımı bu bence.bu sekilde sabit hızla yol alınırsa, kitapçıkdaki tüketim değerlerine kolayca ulaşılır.Hem ekonomik, hem güvenli, hem de kanunlara uygun :)

:good: :good: :good:
Aynen katılıyorum.Uzun yolda kitapçıkdaki tüketim değerlerine bizzat ulaştım.275 km'lik yolu 3 saatte aldım.Bu da ortalama 275/3=91.66 km/s hız demektir.Hızlanmalarımda sadece max 100km yaptım sollamak için,diğer durumda 90km/s sabit hız.Yani bu optimum hız,mesafe,yakıt tüketimi demek.Harcadığım benzin ise fabrika verilerine çok yakın(fabrika verisi:4.6 lt/100 km) 5lt/100km.:D :D :D

ALBATROS_09

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakit muhabbetine girince bi tuhaf oluyorum yaw...GT olunca pek yakıta bakamıyosun koyuver gitsin cinsinden....

reklama gerek yok

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne kadar ck gaz kullanırsanıs okadar cok yakıt yakarsınız bn 90 100 km hızla gaza basmadan arabyı kendi halıne bırakıyorum 5 vitasde ankara akpinar arası 150 km yolu gidis gelis 300 km ceyrek depo mazotla gidip geliyorum orda kullanmassam tabi yakıt tsarrufunun en onemli noktası buradır zaten bi 2. si durmanız gerekiyorsa ısıktı arab ck yawas da olsa hareket halınde olsun erken basın frene 10 km hısla yaklasın ısıga durdurmayn arbayı.

yawaslarken motor freniyle yawaslamk gibi basit saylerle ugrasmayın soylediimi bi deneyin farkı gorun bu sakın kullanımla 1.3 cdtı 70 hp aracım la sehir içi 10 ytl lik mazotla 100 km yapıyorm ck trafige girmessem tabii

3. kaliteli yakıt

3000 devirdede vites deiştirin

flybird

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
50-60km hızla 5. viteste giderseniz emin olun motorun kurum bağlayıp çıkaracağı masraf(özellikle mazotlularda) yakıt tasarrufunu 15-20 ye katlar. Böyle bir şey yapmayalım.

bozcurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar her hızın ayrı vites aralıgını bulduktan sonra yakıt sarfiyatı otomatık düüşüyor zaten bununda aracınıcı her vites aralıgında 3000 dev/dk gibi değiştirirsenız yakıt otomatıkman düşecektir dielimkı yok musait değil o zaman 3000 devir yapabileceğim en uygun vitesi kullanırım ben bu şekılde 2004 vectra elegance aracımla ş.içi 170 000 yakmıştım 2 ay once konuda acmıştım zaten

Papirus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir madde daha var ama kimse yazmamış ben yazayım aracınızın gereksiz ağırlığını azaltacaksınız, çok etkilidir.
Astrada 5. viteste 1900 devir civarında giderseniz en düşük yakıt tüketimini yakalıyorsunuz 4.5 lt/100km ortalama ile seyahat edebilirsiniz.

edit:kelime hatası

goztepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
her seyden once her aracın kullanım tarzı cok farklı mesela 206 da 3500 4000 devirde araba anca kendine gelio ama astrada farklı vectrada farklı sadece o devri ii bilip diğer kurallara uymak kalıyo size(yavas hızlanmak,işiklara yaklaşirken gaz vermeden yaklaşma gibi)

HAGI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ani yapılan frenlemelerde yakıt sarfiyatının düz yolda 90km hızla giderken yapılan sarfiyatın 5 katına kadar çıktığını biliyormuydunuz... Onun için ışıklara veya durulacak yere yaklaşırken mümkün olduğu kadar frene asılmadan yavaşlamak gerekiyor..