Aracınız Ne kadar yakıyor?

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkes aracının optimum devrini bilir ve ona göre kullanırsa, sorun çıkmaz.Az gaz verip motoru yormak yada çok gaz verip fazla tüketmek yerine en optimum seviyede gaza basarak , en ekonomik şekilde kullanabiliriz

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
-Aracın motor devrini dakikada 2000 ila 3000 arasında tutun, 50-60 kilometre hıza ulaşınca
5. viteste seyredin.

sanırım bu corsalar için geçerli...vectra 2000 motorlu bir araçla 50-60 5 nci vites nasıl gideceksin.Ayrıca yol bilgisayarı ölçümlerini dikkatli takip edin örnek:3ncü vites 50-60 da anlık yakıt göstergesi15-17 oluyor 80-90 na çıktıgınızda bu oran 10-12 ye iniyor biraz daha gaza basarsanız artıyor anlık .bu oran bütün vitesler için geçerli.Kısacası devirli araç kullanmak lazım en küçük viteste yüksek devir ne büyük viteste düşük devir.5nci vites 50-60 çok düşük devir bence yakıtı artırır.Araç ne olursa olsun..

vespone

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki otomatik vitesli olursa ne yapacağız, vites küçülterek yavaşlama gibi bir imkanımız olmadığına göre..?....?????

otomatik vitesli araçlarda az benzin tüketimi için ne gibi önerileriniz var

ben kendi hesabıma 100 km nin üstüne pek çıkmıyorum ama malum istanbul trafiği ve sürekli dur kalk dur kalk, üstelik vites küçülterek yavaşlama gibi bir şansım da yok, sonuçta taş çatlasın her 150 km lik bir yolculuğun ardından 50 ytl lik bir benzin ödemesi.

aracım 1.4 GLS otomatik corsa 1997

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
irfan_1' Alıntı:
5nci vites 50-60 çok düşük devir bence yakıtı artırır.Araç ne olursa olsun..

da yol bilgisayari öyle demiyor...

50 5. viteste 5- 5.5 litre gösteriyor...
50 4. viteste bu oran artiyor. 3te dahada artiyor.
burda (almanya) sehirici max 50 yapabiliyorsun.heryerde radar,kamera var...

sizce 50km icin en uygun vites hangisi.. arac vectra 2L

alpago

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muayyer.com
Motor freni ile hız azaltmak iyi ama arkadaşın dediği gibi debriyajı çok kullanmak balatayı çabuk bitirir. fren balataları ucuz ve değişimi kolay. Debriyaj balatalarını 300 ytl den aşağı değiştirebilen var mı?

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şimdiye kadar yapilan yorumlarda ideal olan ortak nokta 3000 devirde 5ci viteste 90veya 100 km hızda kullanılması. Şahsi düşüncem de bu.Birde 5.ci viteste 50-60km rede kullanmanın dez avantajı çok.zaten yukarıda belirtilmiş.En fazla tüketim kırmızı ışıkta seri kalkışlarda oluyor. Anlık tuketim çoğu zaman 30ları buluyor Anisıkfirenlemeler ve seri yüklenmeli kalkışlardan kaçınıldığında tüketimimiz normale dönecektir. Önemli olan uygulayabilmek.Çoğu zaman bunada sabır gerek.:good:

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alpasch' Alıntı:
da yol bilgisayari öyle demiyor...

50 5. viteste 5- 5.5 litre gösteriyor...
50 4. viteste bu oran artiyor. 3te dahada artiyor.
burda (almanya) sehirici max 50 yapabiliyorsun.heryerde radar,kamera var...

sizce 50km icin en uygun vites hangisi.. arac vectra 2L
söz konusu araç vectra 2000 motor 50 ile nasıl gidecem 5 nci vitesde.corsa ile belki gidersin 1.2 motorla 5 nci vitesde hele birde şehir içinde 4 le zorlanıyor sallanmaya başlıyor 3 le ancak 50 km hız vectra 2000 motor için..
ben sürekli anlık yakıt göstergesini takip ediyorum.yüksek vitesde düşük devirde gösterge sürekli çok gösteriyor..