Astra 1.3 J kasa çok yakıyor..lütfen yardım edin

sonmezocak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar..çok acil bir sorunum var..2013 astra hb 1.3 sahibiyim..aracı alalı 9 ay oldu.ilk zamanlarda aracımdan gayet memnundum.ancak son 1-2 aydır aracım şehir içinde 7.5-8.5 arası yakmaya başladı.daha önceleri 6-6.5 arası yakıyordu.bazen 5.5 bile oluyordu..bunun sebebi sizce ne olabilir.??
yaşadığım şehir aksaray..neredeyse hiç rampa yok..trafik de çok yoğun değil..

bu arada aracım 16000 km de ve 14500 km de bakım yaptırdım...bugün yağ değişimi gerekiyor uyarısı verdi yol bilgisayarı..kalan yağ ömrü %0 gösteriyor?
yağ çubuğunu kontrol ettim yağ seviyesi iyi duruyordu..

aracımda starmax kış lastikleri var...

verdiğim bilgiler ışığında yorum yazarsanız çok sevinirim..

aracımı servise götürmelimiyim?

Atlantic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Çok saçma diyeceksiniz ama bakımdan yeni çıkan araç genelde 1-2 depo boyunca fazla yakıyor. Daha önce Peugeot, Renault, Citroen ve Fiat araçlarında da başıma gelen bir durum. Nedendir bilmiyorum, belki bununla ilgili birşey olabilir. Bir de yakıtı katkılı olarak alıyorsanız onlar daha çabuk tükeniyor. Shell GTL veya Total Excellium gibi..

sonmezocak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Çok saçma diyeceksiniz ama bakımdan yeni çıkan araç genelde 1-2 depo boyunca fazla yakıyor. Daha önce Peugeot, Renault, Citroen ve Fiat araçlarında da başıma gelen bir durum. Nedendir bilmiyorum, belki bununla ilgili birşey olabilir. Bir de yakıtı katkılı olarak alıyorsanız onlar daha çabuk tükeniyor. Shell GTL veya Total Excellium gibi..

sanmıyorum.2000 km yi geçti..benim aklıma gelen tek sebep kış lastikleri....o kadar fark eder mi bilmiyorum ?

Atlantic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanmıyorum.2000 km yi geçti..benim aklıma gelen tek sebep kış lastikleri....o kadar fark eder mi bilmiyorum ?

Lastikler takıldıktan sonra mı çok yakmaya başladı, dikkat ettiniz mi? Kış lastikleri yakıtı biraz arttırıyor bildiğim kadarıyla ama bu kadar fark etmemesi lazım..

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Havanın soğuk olması + kış lastikleri + son zamanlardaki mazot zammı.. Bu 3ü bi araya girince yakıt artmış olabilir... Lakin, 8,5 litre bana çok gibi geldi, 40 kuruş gibi bir rakama tekabul eder...

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar..çok acil bir sorunum var..2013 astra hb 1.3 sahibiyim..aracı alalı 9 ay oldu.ilk zamanlarda aracımdan gayet memnundum.ancak son 1-2 aydır aracım şehir içinde 7.5-8.5 arası yakmaya başladı.daha önceleri 6-6.5 arası yakıyordu.bazen 5.5 bile oluyordu..bunun sebebi sizce ne olabilir.??
yaşadığım şehir aksaray..neredeyse hiç rampa yok..trafik de çok yoğun değil..

bu arada aracım 16000 km de ve 14500 km de bakım yaptırdım...bugün yağ değişimi gerekiyor uyarısı verdi yol bilgisayarı..kalan yağ ömrü %0 gösteriyor?
yağ çubuğunu kontrol ettim yağ seviyesi iyi duruyordu..

aracımda starmax kış lastikleri var...

verdiğim bilgiler ışığında yorum yazarsanız çok sevinirim..

aracımı servise götürmelimiyim?
genelde bu DPF tikandigi zaman yapar, bende de aynisi oldu hatta fan bile aciyor bu durumda motor SIKISTIGI icin boguluyor ve performans almak icinde yakita yükleniyor böylece yakit inanilmaz artiyor araci otobana cikartip 2000 devirin altina düsürmeden en az ortalama 30 km basin DPF nin temizlenmesi lazim,ondan sonra yakintin nasil düstügünü görürsünüz yanliz merak ettigim j kasalarda böyle bir durumda yol bilgisayari ekraninda ekranin yola devam edin yazmasi lazim diye hatirliyorum..kalan yag ömrü %0 diyorsa büyük ihtimal bakimdan sonra sifirlanmadigi icindir, kis lastikleri yüzünden bu kadar yakit artisi olmasi imkansiz bende de kis lastigi var tüketim hala ayni, 4,8 di-simdi 4,9L/100km, benim fikrim bu yönde...

Son düzenleme:

sonmezocak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
genelde bu DPF tikandigi zaman yapar, bende de aynisi oldu hatta fan bile aciyor bu durumda motor SIKISTIGI icin ve yakit inanilmaz artiyor araci otobana cikartip 2000 devirin altina düsürmeden en az ortalama 30 km basin DPF nin temizlenmesi lazim,ondan sonra yakintin nasil düstügünü görürsünüz yanliz merak ettigim j kasalarda böyle bir durumda yol bilgisayari ekraninda ekranin yola devam edin yazmasi lazim diye hatirliyorum..

DPF dolunca uyarı veriyor..o zamanlarda zaten yakıt tüketimim artıyor..kış lastiklerimi çıkarttırmayı düşünüyorum...peki yağ için ne düşünüyorsunuz? bakım yapalı 2000 km oldu hemen yağ değişim uyarısı verdi...aslında en güzeli yol bilgisayarı olmayan araba kullanmak :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Soğuk hava + kış lastiği doğal olarak yakıt tüketimini artırır. Şahsi fikrim; 100 km de 1 litre fazla yakıt tüketir gene de kış lastiklerini çıkarmam.

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
DPF dolunca uyarı veriyor..o zamanlarda zaten yakıt tüketimim artıyor..kış lastiklerimi çıkarttırmayı düşünüyorum...peki yağ için ne düşünüyorsunuz? bakım yapalı 2000 km oldu hemen yağ değişim uyarısı verdi...aslında en güzeli yol bilgisayarı olmayan araba kullanmak :)
kalan yag ömrü %0 diyorsa büyük ihtimal bakimdan sonra sifirlanmadigi icindir, hala hafizada km geri sarim devam ediyordur ,kis lastikleri yüzünden bu kadar yakit artisi olmasi imkansiz bende de kis lastigi var tüketim hala ayni, 4,8 di-simdi 4,9L/100km, benim fikrim bu yönde..

sonmezocak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalan yag ömrü %0 diyorsa büyük ihtimal bakimdan sonra sifirlanmadigi icindir, hala hafizada km geri sarim devam ediyordur ,kis lastikleri yüzünden bu kadar yakit artisi olmasi imkansiz bende de kis lastigi var tüketim hala ayni, 4,8 di-simdi 4,9L/100km, benim fikrim bu yönde..

bülent bey bakımdan sonra sıfırlandı...4.8-4.9 gayet iyi rakamlar...bende bir sıkıntı var o zaman...aracım 3 ay önce kaza geçirdi 3 parça değişti..ama motorla ilgili bir sıkıntı olmadı.bilemiyorum çok canım sıkılıyor..az yaksın diye dizel aldık başımıza gelene bak..ix35 otomatik kullanan arkadaşım var neredeyse onun kadar yakacak