Astra da yağ bakım zamanı sorunsalı

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Atladığınız bir konu var, dizel modellerde en azından benim modelde yağ sayacı 10 bin km değil 15 bin km den itibaren geri sayıyor. O yüzden sayacın şimdi %65 ler seviyesinde olması lazımdı. Bundan önceki 15 bin de yani 5 bin km civarında iken %65 ler seviyesindeydi çünkü. Ben yağın uzun süre gitmesini istemiyorum sadece normal değişim zamanı kadar gitsin yeter. Gelişmelere bakacaz bakalım en kötü normal değişim zamanı olan 15 bin km de değil göstergenin gösterdiği/göstereceği 10 bin km de bir yağ bakımını yaparım.
Servis ayarı değiştirmiş olabilir mi?

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servis ayarı değiştirmiş olabilir mi?

Ayarı değil de yağı değiştirmiş detox 2 partiküllü 5x30 LUKOIL yağ kullanmış. Demek ki ellerinde ne marka yağ varsa kullanıyorlar, bilmiyorum belki bu yağdandır.. Bir dahakine en kaliteli yağı kullanıp deneyeceğim bakalım.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Acaba sizin araçtaki yağ müşürü basınç sensörü mü yoksa seviye sensörü mü? Viskozite ölçebilen bir sensör olduğunu hiç sanmam :)
Aracınızdaki yağın seviyesini kontrol etmiş miydiniz?

Evet bu gün 2 ayrı yetkili servis sorumlusu ile görüştüm. (Antalya Ant oto ve İzmir Arkas oto ) her ikisi de yağ kalitesini/viskozitesini ölçen sensörler var buna güvenebilirsiniz dedi. Artık bunu da öğrenmiş olduk. Aracın yağ seviyesi ise normal. Yani yağ yetkili servisin ve kitapçığının dediği gibi 15 bin km/1 yıl değil, 10 bin km /4 ay gitti.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Demekki neymiş, servis de bir ticari işletme ve işine gelen yağı kullanıyor.

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

motul xcelan efe 5w30 ya da mobil esp 0w40 tavsiye ediliyor bilginiz olsun.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: u.uçar

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Neden uygun değil, aksine x-clean serisi DPF için biçilmiş kaftan sanki :) teknik verilerinde de ifade edilmiş

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Doğru uygunmuş DPF kısmını atlamışım teknik açıklamalar kısmını okuyunca anladım. Kaliteli yağ diyorlar buna ayrıca 5 lt alıp deneyeyim bakalım.1 yıl ya da 15 bin km gidecek mi? Kısmetse 6 aya belli olur.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Doğru uygunmuş DPF kısmını atlamışım teknik açıklamalar kısmını okuyunca anladım. Kaliteli yağ diyorlar buna ayrıca 5 lt alıp deneyeyim bakalım.1 yıl ya da 15 bin km gidecek mi? Kısmetse 6 aya belli olur.
6 ay sonra görüşürüz [emoji3]

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
6 ay sonra görüşürüz [emoji3]

6 aya gerek kalmadı 3 ayda belli oldu. 3 ayda 7500 km yaptım Yağ kalitesi %55 ' e düştü yani bakım zamanı olan 15 bin km rahat gider. Yetkili servisin koyduğu GM yağ 8-9 bin km ancak gidiyordu.iyifikir

yilmazcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben 10.000km olmadan mutlaka değiştiriyorum. Castrol 5-30 edge kullanıyorum. ülkemizde 15.000 km kullanılabilecek kadar kaliteli yağ satıldığınada inanmıyorum. Göstergede ne yazarsa yazsın aldırış etmem. Km'yi not ederim 8-9 bin aralığında mutlaka tüm filtre grubunu ve yağı değiştiririm.