Benzinli Araça Dizel Yakıt Konulması

poyrazilker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese Selam

Ben 2007 Opel astra H sahibiyim fakat Geçen gece sefaköy Shellde borusan karşısında Şirket arabası olan Dacia'ya kredi kartı çektirmek için içeriye gittiğimde gitmeden pompacıya soylediğim benzin diye fakat 1 km sonra araç çekişten düştü dişliler kırılacakmış gibi oldu ve araç stop edince bir an korktum dişliler mi kırıldı diye fakat benzin yerini koklayınca farkettim ki araça 40 ytl dizel koyulmuş.neyse arabayı bırakıp shelle gittim.durumu izah ettim bu sabah her şeyi hallettiler şirket arabası ne kadar kendi çebindende olmasa gene her şeyi sana ödetirler bizde bu onemli değil.Benzinli araça dizel koyulması çok fazla bir şey yapmıyor fakat benim opel astra H a koysalardı o zaman neleer olacaktı arabaya verilen sorunlar illah bir kaç ay içinde veya serviste arabaya sorunlar yaratırdı.Bunda anlatmam herkesin dikkatli olması pompacının yanında olun ginede bakın adamlar resmen salak yanında olmanıza rahmen gine farklı pompada doldurabilirler bunlar.her şeyi bir yana bırakın bu araç dizel olup benzin çaksaydınız eğer araça o zaman motoru elinize alıyormuşsunuz.düşünün ki sıfır astra almışsınız 35-38 milyar vermişsiniz o gece benzin alacaksınız araçınız dizel ve benzin koydular sonra anlamadınız gittiniz ileride problem o zaman neler olacak her şey yapılır neyse olur ama sıfır arabaya size bence çok yazık olur.Dikkat olmaya çağırıyorum herkesi......(Araçtaki Dizeli çektiler.vs işlemlerden sonra araba kendine geldi.)

Son düzenleme:

kutluhan23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dikkat etmek lazım tabi de ben benzin ve dizel pompa uçlarının farklı olduğunu duymuştum demek değilmiş . . .

poyrazilker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu olau Ford Mondeo ile öne geçiliyor yeni Ford Mondeo da şu özellik var

Yeni Ford Easyfuel Sistemiyle Kapaksız Yakıt Doldurma

Yeni Mondeo, şirketin ödül kazanan Easyfuel sistemini içeren ilk seri üretim modeli.

Bu sistem, benzin ve motorin pompalarının farklı uçlarına göre özel olarak tasarlanan yakıt doldurma ağzı sayesinde yakıt istasyonunda araca yanlış yakıt doldurulmasını önlüyor. Ford bu sistemi sadece otomobilin yakıt tipine karşılık gelen yakıt pompası ucu, yakıt doldurma ağzına girebilecek şekilde geliştirdi.

İk kez 2005 Frankfurt Otomobil Fuarında kavramsal teknoloji olarak sergilenen Ford Easyfuel sistemi İngiltere'deki Autocar Dergisi 2005 Ödüllerinde "Yılın Yeni Fikri" ödülüne layık görüldü.

Dizelde önemli olan etkenler

Benzinli otomobillere göre satış fiyatları daha yüksek olmasına rağmen dizel otomobiller, düşük yakıt fiyatı ve yakıt tüketimiyle sürücülerin gözdesi oldu. Son 7 yılda Türkiye’de dizel otomobillerin pazardan aldığı pay 30 kattan fazla artış göstermesi üzerine Otoyaşam olarak açtığımız dizel dosyasına bu hafta dizel motorların bakımı ve dikkat edilmesi gerekenlerle devam ediyoruz.
Benzinli motorlara göre değişik bir çalışma sistemine sahip olan dizel motorların kullanımı ve bakımında önemli farklılıklar bulunuyor. Bilgi eksikliği veya dikkatsizlik nedeniyle yapılan yanlışlar dizel araçlarda ciddi sorunlar ortaya çıkartıp size pahalıya mal olabiliyor. Dolayısıyla dizel araçların bakımı ve kullanımı hakkında temel bilgilere sahip olmanız önem kazanıyor.

DOĞRU VE KALİTELİ YAKIT OLMALI

Başta binek otomobiller olmak üzere artık yeni nesil dizel araçlarda Common Rail gibi yüksek basınçlı enjeksiyon sistemleri kullanılıyor. Aracın uzun ömürlü olması ve kullanım konforu, arızalardan uzak kalmak için dikkat edilmesi gereken ilk nokta yakıt kalitesidir.

Günümüzde dizel araçların tercih edilmesinde tasarruf, sürüş keyfi ve çevreye duyarlılık gibi üç önemli faktör rol oynamaktadır. Aracın bu özelliklerini kullanım ömrü boyunca koruyabilmesi için standartlara uygun ve kaliteli dizel yakıt kullanımı şarttır. Sadece bir kere bile standart dışı yakıt almak aracın sistemine zarar verirken, size pahalıya mal olabilir.

Yeni teknoloji dizel motorlu otomobiller, görünüm olarak benzinli kardeşlerinden farksız olması ise yanlış yakıt kullanımına neden olabiliyor. Bu yüzden yakıt alırken siz ’motorin’ deseniz bile bazı pompacılar ’kurşunsuz’ gibi algılıyor. Yanlışlıkla depoya benzin konulması gibi olaylar sıkça yaşanıyor. Eğer depoya yanlışlıkla benzin konulmuşsa, motoru çalıştırmadan konulan benzinin mutlaka depodan çıkartılması gerekiyor. Aracın bu durumda çalıştırılması dizel motorda büyük zararlara neden olabiliyor.

Aracınızı çalıştıracağınızda motor soğuk ise mutlaka kontağı yarım çevirerek uyarı ışıkların sönmesini bekleyin. Gerekli sistemler ısındığında ışıklar sönecek ve motor soğuk olmasına rağmen bir seferde çalışacaktır. Motor soğukken ısınmasını bekleyin. Dizel motorlar benzinlilere göre daha yavaş ısınmaktadır. Kalkışta soğuk motor, konforu bozacak şekilde sarsıntılı olur.

Eğer yeni nesil donanımlı dizel aracınız varsa, aracınızın marş basmaması durumunda halk arasında ’aracın vurdurulması’ olarak bilinen işlemin kesinlikle uygulanmaması gerekir. Nedeni ise yeni nesil dizel sistemlerinde, araç çalışmaz konumda iken yağ basıncının olmaması sebebiyle dizel pompasının bu vurdurma işlemi esnasında aşırı yüke maruz kalıp ciddi zarar görmesidir.

PERİYODİK BAKIM ÖNEMLİ

Periyodik bakım kuşkusuz tüm araçlar için önemlidir ancak dizel araçlarda periyodik bakımın önemi daha da fazladır. Örneğin, sistemde mazotu süzen, içindeki kirli partikülleri ve suyu ayrıştıran mazot filtresi, zamanla işlevini kaybeder. Yıpranmış mazot filtresi, enjektörleri tıkar, sistem basıncını düşürür, egzozdan atılan zehirli gazların artmasına yol açar ve bir bütün olarak aracın performansını düşürür.

Diğer bir konu ise, dizel aracınızın akü değişiminin bu konuda uzman bir kişi tarafından değişiminin yapılmasıdır. Akü, araç üzerindeki diğer tüm elektronik sistemlerle uyumlu çalıştığı için akünün dikkatsiz bir şekilde değiştirilmesi esnasında dizel enjeksiyon sisteminin elektronik beyni bu uygulamadan zarar görebilir.

Son düzenleme:

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben arabayı ilk aldığım zaman opette dizel arabama benzin koymuşlardı..Aynen bende kredi kartı çektirmeye gitmiştim o sırada..Arabayı çalıştırdım 1 metre gittim içime kurt düştü çünkü pompacıyı tanıyordum avaldır biraz..Aracı stop edip sordum benzinmi koydun mazotmu diye ?Abi benzin koydum dedi...Pazar günü ve servisler de çalışmıyodu..Asistansı aradım zor bela kavga dövüş izmitteki ek-can opel servisine bir usta getirttim...Çekici ücreti+usta ücreti+yanlış koyulan yakıtın ücretini anında tahsil edip arabayı servise çektirdim...Yarım saatlik bir işlemin ardından usta bir pompa vasıtası ile benzini depodan çekti..Ondan sonra yoluma sorunsuz devam ettim...

batu-turk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gerçekten bu olay sorun olmaya başladı tek çare yeni ford mondeoda kullanılan sistem

hi_cazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi ben kesinlikle adam pompayı koyana kadar bakıyorum. Adam ne zaman pompayı depoya koydu o zaman gidip kredi kartı işini hallediyorum. Bir anlık dalgınlığa bile gelebilir yani.

alper_06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen sene teyzemin focusuna motorin koydular yaklaşık bi 20 km falan gittik öyle sonra araba rampada tıkandı ve bi daha çalışmadı.arıza lambasıda yanmamıştı.çekici üstünde sanayiye yol aldım :D bide 800 YTL cik sıkıştı arasına.Ve biz hiçbir hak iddaa edemdik paşa paşa cebimizden ödedik masrafı

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
görevli olduğum ambulansa yapmışlardı.. eski kasa (1997-2000 arası )ford transit marka ambulansların pek çoğu benzinlidir. ve hemen hepsinede en az bir kere yanlışlıkla mazot doldurulmuştur. pompacılara bunların benzinli olduğunu anlatmak,onları ikna etmek ve sonrasında da "bunun saçma olduğu" yönünde ki vaazlarına katlanmak zorunda kalıyorduk.. Pek çoğuda inatla araçların dizel olduklarını anlatmaya çalışıyordu.. Allahım ne günlerdi..

elze

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Pompaciya Fazla GÜvenmemek Gerekİyor
Babamada Mazot Yerİne Benzİn KoymuŞlardi Benzİncİ Kabul Etmedİ Kamera Kayitlarini Actirdik Orada Net Pompacinin Hatasi GÖzÜktÜ
Adamlar Zararimizi O Zaman KarŞilamayi Kabul Ettİler