Bir engelli Olarak Kendi Lastiğimi Kendim Değiştirdim

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar önümüzdeki hafta içinde havalar aşırı şekilde soğumaya başlayacak bugün bende jant üzerinde olan lastiklerimi taktırmak istedim. Ama malum ülkemizde sadece amacı para kazanmak olan kişiler olduğundan sadece iki lastiği söküp takma için 20 TL ücret istediler. Dikkat lastikler jant üzerinde sökülmesi ve balans söz konusu dahi değil. İçimden geçen fiyat ise 10 TL idi. Neyse kalsın dedim kar lastikleri zaten araba da idi. Dairenin otoparkına çektim ve sizler için kolay olan ama benim için zor sayılır kendi kar lastiklerimi kendim değiştirmeye karar verdim. Aracı düz bir yere park ettim sonra el freni ve aracı P konuma aldım zaten bijon anahtarım L şeklinde olandan idi. Ne olur ne olmaz diye de aracımın da uzun bir boru vardı onları da indirdim lastikleri bu boru yardımı ile gevşetmem çok kolay oldu krikoyu vurdum kaldırdım tik iki dakika içinde lastiğin birini değiştirdim sonra tik diğerini da yazlık lastikleri de aracıma koydum işlem tamam eğer ki uygun fiyat olsa idi orada yaptıracak idim. Ama malum ülkemizde herkesin derdi fırsat elime geçti derdi. Kendi işimi kendimin yapmasının mutluluğu 200 TL ile biçilemez. Saygılar.

Ufak bir rican ile gelirdim inan canı gönülden.Sadece ben değil , emin ol Ankara'da olan her arkadaş gelir bu durumda.Gece-gündüz farketmez dostluk ölmedi ya.
Fırsatçılıksa çağın hastalığı olmuş.Haram-helal hak-hukuk bilmeyenleri Allah ıslah etsin.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Çok teşekkür ederim Emre eminim bir çok arkadaşım gardaşım gelirdi. O yüzden bura sadece bir forum sitesi değil bir aile olarak görüyorum.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Nadir dünyadaki en güzel şey bir insanın kendi işini kendisinin görebilmesidir. Ben de geçirdiğim kaza sonucu tamamen çömelemiyorum, o nedenle bazı hareketleri yapamıyorum. Benim kış lastiklerim de jantlarda takılı olarak hazırda bekliyor, 4 tekeri ve mini lastikçi krikosunu 4 ncü kattaki evden sokağa indirmek, yazlıklarla kışlıkları değiştirmek, tekrar eve çıkarmak, onları yıkayıp temizlemek, paketleyip kaldırmak yarım günümü alıyor. Bu işler beni fazla yormuyor ama lastikçilerin bijonları fazla sıkmalarına çok sinirleniyorum. O nedenle ben de bagajda bir boru taşıyorum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Nadir dünyadaki en güzel şey bir insanın kendi işini kendisinin görebilmesidir. Ben de geçirdiğim kaza sonucu tamamen çömelemiyorum, o nedenle bazı hareketleri yapamıyorum. Benim kış lastiklerim de jantlarda takılı olarak hazırda bekliyor, 4 tekeri ve mini lastikçi krikosunu 4 ncü kattaki evden sokağa indirmek, yazlıklarla kışlıkları değiştirmek, tekrar eve çıkarmak, onları yıkayıp temizlemek, paketleyip kaldırmak yarım günümü alıyor. Bu işler beni fazla yormuyor ama lastikçilerin bijonları fazla sıkmalarına çok sinirleniyorum. O nedenle ben de bagajda bir boru taşıyorum.

Bende bugün öyle yaptım abim yazlıkları da sabunla temiz bir şekilde yıkadım sonra poşet içine koydum. Mis gibi yerine de duruyor. Daha önce X şeklinde anahtar vardı onunla sökmek çok zor olurdu bende arabanın kendi L şeklinde anahtarı var dedim birde buna boru ayarlayayım 75 cm kadar da bir boru 3 tonluk bir kriko :D işimi fazla fazla gördü.

Mis gibi de oldu kapakların düşmemesi için kelepçeye kadar taktım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben arabanın kendi bijon anahtarına ( zorlarken onu birazcık eğdim de :) ) ve krikosuna hiç güvenmiyorum, o nedenle bu tür işlerde garaj tipi kriko ile 4 lü bijon anahtarı kullanıyorum. Ankara'daki garaj dursaydı tekerleri orada değiştirir, yazlıkları havalar ısınana kadar orada saklardık. İzmir'de gelince kapalı garajın değerini daha iyi anladım. Şimdi balkondan bir şey lazım olsa 4 kat inip çıkıyorum, Allah'tan asansör var da kolaylık oluyor. Ağız tadı ile araba yıkamaya bile hasret kaldım :(.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ben arabanın kendi bijon anahtarına ( zorlarken onu birazcık eğdim de :) ) ve krikosuna hiç güvenmiyorum, o nedenle bu tür işlerde garaj tipi kriko ile 4 lü bijon anahtarı kullanıyorum. Ankara'daki garaj dursaydı tekerleri orada değiştirir, yazlıkları havalar ısınana kadar orada saklardık. İzmir'de gelince kapalı garajın değerini daha iyi anladım. Şimdi balkondan bir şey lazım olsa 4 kat inip çıkıyorum, Allah'tan asansör var da kolaylık oluyor. Ağız tadı ile araba yıkamaya bile hasret kaldım :(.

Bende kendi krikosunu pek sevmedim abim bu kollu olan 3 tonluk olandan aldım. Benim de aklıma eğilir diye geldi biraz içten aldım. Bükülmesin diye. Ama umduğumdan daha sağlam bir izlenim verdi bana.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende kendi krikosunu pek sevmedim abim bu kollu olan 3 tonluk olandan aldım. Benim de aklıma eğilir diye geldi biraz içten aldım. Bükülmesin diye. Ama umduğumdan daha sağlam bir izlenim verdi bana.
Nadir seni teprik ediyorum,azim olunca herşey oluriyakında frneleride değişirsin demedi deme:D yardım ederim ,bu arada kriko için benim var sana tek onu tavsiye ederim tekerli olan altına sürebilediğin ve kaldırdığın senin için emniyetli olur. 50-70tl ama e rahatı ve sakatlık olmayacak alet.
nc5581_1.jpg

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Abi bu üründen çok baktım ama ağırlık olacak baya bir ağır şimdi araçtan indirmek ve taşımak benim için biraz sıkıntı olur diye almamıştım.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Abi öncelikle tebrik ediyorum.

Geçen babam aynı şekilde jantlı lastik değişimie Toyota servisinde 100 küsür TL para vermiş, çok sinirlenmiştim :)

adamlar sadece nitrojene 20 TL fatura kesmiş. Tüm lastiği indirip tekrar nitrojen bastılar mı çok merak ediyorum doğrusu :D

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Abi öncelikle tebrik ediyorum.

Geçen babam aynı şekilde jantlı lastik değişimie Toyota servisinde 100 küsür TL para vermiş, çok sinirlenmiştim :)

adamlar sadece nitrojene 20 TL fatura kesmiş. Tüm lastiği indirip tekrar nitrojen bastılar mı çok merak ediyorum doğrusu :D

Ne yalan söyleyeyim gözümle görmediğim sürece inanmam bu ülke de LPG diye adama hava basarlar :D