Bir engelli Olarak Kendi Lastiğimi Kendim Değiştirdim

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Bijonları açarken olmasın bu sıkıntı ;)

Olabilir valla. :D Bende de yarım parmak düz boru var ama yetmemiş demek ki :p

Korhan o ağrı psikolojik bir durumdur, anadolu delikanlısına 4 lastik değiştirmek hafif gelir :)

yok be abi delikanlılıktan değil hamlıktan. Alışmamış elde bijon anahtarı durmuyor :p

onorom

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnsanın kendi işini kendi yapması kadar güzel ve haz verici başka bir şey yoktur. Kardeşim gibi sevdiğim bir dostumun özel opel servisi var. Kendi arabamın bütün bakımlarını kendim yaparım bana hiç elleşmezler. Olur da işin içinden çıkamazsam yardım eder giderler. Aslında sağlıkçıyım, kalp damar cerrahisinde perfüzyonist olarak çalışıyorum. Fakat ne zaman darlansam giyerim tulumları kafama göre takılırım ;) Bütün otomobil sever arkadaşlarıma da şiddetle tavsiye ederim.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Zaten aklımda yakın zaman içinde aracın başka bakımlarını kendim yapmak var. Aracımın park halinde durduğu yer ortam müsait özellikle hafta sonlarında in cin top oynuyor :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Evet arkadaşlar sadece bize engel olunmasın başka bir şey istemiyoruz. Bugün kar lastiklerimizi değişimini kendim yaptım.

https://www.youtube.com/watch?v=HiPoiS_INIY

t.abel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık, yalnız son sıkma işlemini lastik biraz yere basarken yaparsanız daha iyi olur!

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Elinize sağlık, yalnız son sıkma işlemini lastik biraz yere basarken yaparsanız daha iyi olur!

Eyvallah onu yaptım aslında ama video içine almadım. indikdikten sonra aracı o boru ile bir kez daha sıktım. Sadece anahtar ile sıkıp es geçmedim. Boşluk filan olur diye işi sağlama adım. Bugün benim önleri ve aracın arkadasın da arkadaşın aracı vardı onun lastikleri tamamına yazlık lastikleri taktık.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Eyvallah onu yaptım aslında ama video içine almadım. indikdikten sonra aracı o boru ile bir kez daha sıktım. Sadece anahtar ile sıkıp es geçmedim. Boşluk filan olur diye işi sağlama adım. Bugün benim önleri ve aracın arkadasın da arkadaşın aracı vardı onun lastikleri tamamına yazlık lastikleri taktık.

Bence o kadar sıkma yeterli olur, çok fazla sıkılırsa iş bijon anahtarı kırılmasına kadar gider (o nedenle üretici firmalar araçların bagajına çok güçlü bijon anahtarı koymuyor). Ben şimdiye kadar bijonları gereğinden daha az sıkıldı diye yerinden çıkan bir tekere denk gelmedim, gelen varsa söylesin, yaklaşık 40 yıldır da bijonlar zamanla yerine kaynamasın diye takarken de çok hafif yağlarım.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bence o kadar sıkma yeterli olur, çok fazla sıkılırsa iş bijon anahtarı kırılmasına kadar gider (o nedenle üretici firmalar araçların bagajına çok güçlü bijon anahtarı koymuyor). Ben şimdiye kadar bijonları gereğinden daha az sıkıldı diye yerinden çıkan bir tekere denk gelmedim, gelen varsa söylesin, yaklaşık 40 yıldır da bijonlar zamanla yerine kaynamasın diye takarken de çok hafif yağlarım.

Bende wd40 ile yağlarım abi geçen söktüğüm de çok fazla zorlandım sorma çıkmadı birde makine ile sıkıldı için sökemedim sonra yağladım bu kez fazla zorlanmadan rahat bir şekilde söküldü. Artık yaza hazırım :D şimdi kart dönmesini bekliyorum kart dönünce de antifriz değiştireceğim.

t.abel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Onu demek istemedim. Tekerlek yerden kesikken, büyük ihtimalle aracı viteste bıraktınız, havadaki tekerleğe viteste o kadar yüklenmeyin dedim, bijonları oturtup tekerleri yere bastırıp öyle sıksanız daha iyi olur.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Onu demek istemedim. Tekerlek yerden kesikken, büyük ihtimalle aracı viteste bıraktınız, havadaki tekerleğe viteste o kadar yüklenmeyin dedim, bijonları oturtup tekerleri yere bastırıp öyle sıksanız daha iyi olur.

Eyvallah doğru ama benim araç otomatik. Düz vites de sizin söylediğiniz doğru daha önce reno vardı bende düz bazen zırlayınca viteste dahi olsa lastik tur atıyordu.