icralık mal alımı

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
valla arabadan ayrılmak o kadar kolay değil:D
neyse kısaca siz icralık arabayı alıp huzur içinde binebiliyorsanız alın kimse engel olmaz. ben olsam almam.

Tolga K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla arabadan ayrılmak o kadar kolay değil:D
neyse kısaca siz icralık arabayı alıp huzur içinde binebiliyorsanız alın kimse engel olmaz. ben olsam almam.
benim huzur içinde binebildiğim tek araba kendi arabam:D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
o zaman borcunu ödeyemeyen veya ödemeyen bi kişiden borcu nasıl tahsil edilcek? o zaman herkes alsın alsın ödemesin, ödemediği de yanına kar kalsın.... tabi bu herkes için geçerli değil ama borcunun da bi şekilde karşılanması gerekiyor... ayrıca madem iş icraya kadar gittiyse adam kendi aracını kendisi satıp ödeyebilir sonuçta defalarca kere ihtar gidiyor evine.... durup dururken bi anda icra memurları çıkıp arabayı alıp gitmiyorlar....
İşte işin püf noktası burası. Günümüzde bazı kişiler borcunu ödememeyi, üzerine yatmayı sanat haline getirmişlerdir, üç kağıtçılık geçim kaynakları olmuştur, bu insanlara asla acımam, daha beter olsunlar. Ödeyemeyenler ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Önünü iyi göremeyenler, çabaladıkları halde sonuca ulaşamayanlar, bir arkadaşına, bir akrabasına kefil olup tepe taklak gidenler, kısacası iyi niyetli olanları aynı kefeye koymamak gerekir. Öyle insanlar varki bu iş için organize olarak çalışıyorlar, amaçları malı daha ucuza kapatmak. İlk satışta alıcıları engellerler (ilk satış için %60 bedel yeterlidir) işi ikinci satışta (% 40 da) bitirirler. Sonuçta toplumumuzun büyük bir kısmı bu tür mal almazlar, alanlara da iyi gözle bakmazlar.

S

senem_

Bilgi Girilmemiş
ya genel olarak ne yanlış bi kanımız var
"ağlayanın malı gülene yaramaz"
aslına bakarsanız 5-6 sene öncesine kadar ben de sizin gibi düşünüyordum hatta okula başlarken son yapacağım işin icra işi olduğunu söylüyordum. ancak şu anda durum şudur: en yoğun yaptığım iş icra. haliyle satışları da sık sık yaşıyorum.
bu geçen zaman bana neyi mi öğretti: duruma ters açıdan bakabilmeyi. yani o ağlayanın ödemeyi yapmamasıyla ağlayan başka insanlar yani alacaklılar söz konusu. adam alıyor kömürü odunu yada toptancıdan malı. satan bunu almak için para ödemiş satıp parasını alacak ki o da borçlu kalmasın. alan ne yapıyor pek çok sebeple ki genel de bahaneyle borcunu ödemiyor. e bu durumda alacaklı zor durumda kalıyor. yapacak ne var mecbur icra.
zaten bir zaman sonra ödemek istemeyenle ödeyemeyeni ayırıyorsunuz. ödeyemeyene her türlü kolaylığı sağlıyorsunuz hatta zaman zaman kendi vekalet ücretinizi bile almıyorsunuz. 10bini üstünde bir dosyayı 100 tl taksite böldüğümü biliyorum ki adam hala ödüyor ama dahasına gücü yok. öteki tarafta 3 tane evi 2010 model arabası olup da evinin kredisini ödemeyeni de biliyorum. şimdi bu adamın ipotekli evi satılır mı satılmazmı siz söyleyin. son örnek için adamın aracını trafikten bağlattım ve bağlanır bağlanmaz sabaha karşı 4te aradı ödiycem toplamı ne kadar diyor. o sebeple hiç de durum sandığınız gibi değil.
öteki açıdan öle çok ucuza falanda gitmiyor. ancak 1-2 bin aşağı. heleki iyi bir araba yada gayrimenkul ise açık artırmayla değerini rahat buluyor.
alınası dediğiniz mallar genel de ilk satışında %60a gidiyor. %18 kdv %1 damga satış masrafları yediemin ücreti vs. rakam reele yaklaşıyor.
ayrıca bu para da sonuçta borçlunun borcundan düşüyor.
bu kafa simsarlara yarıyor. alacaklılar yada simsar dediğimiz değerli mal avcıları satışa giren olmadığından çoklukla ikinci satışta %40 alıyor ve borçluya da yazık oluyor.
şapkanızı önünüze alıp düşünün bakalım: bi adamdan 20bin alacağınız var ve adam bmw 1.16 ile önünüzden geçiyor ama siz sıkıntıdasınız ne yaparsınız. kendinizi hep borçlu yerine değil bir de alacaklı yerine koyun.

neonal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç satılmayıp otoparkta çürüse daha mı iyi olacak anlamadım ki?

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
ya genel olarak ne yanlış bi kanımız var
"ağlayanın malı gülene yaramaz"
aslına bakarsanız 5-6 sene öncesine kadar ben de sizin gibi düşünüyordum hatta okula başlarken son yapacağım işin icra işi olduğunu söylüyordum. ancak şu anda durum şudur: en yoğun yaptığım iş icra. haliyle satışları da sık sık yaşıyorum.
bu geçen zaman bana neyi mi öğretti: duruma ters açıdan bakabilmeyi. yani o ağlayanın ödemeyi yapmamasıyla ağlayan başka insanlar yani alacaklılar söz konusu. adam alıyor kömürü odunu yada toptancıdan malı. satan bunu almak için para ödemiş satıp parasını alacak ki o da borçlu kalmasın. alan ne yapıyor pek çok sebeple ki genel de bahaneyle borcunu ödemiyor. e bu durumda alacaklı zor durumda kalıyor. yapacak ne var mecbur icra.
zaten bir zaman sonra ödemek istemeyenle ödeyemeyeni ayırıyorsunuz. ödeyemeyene her türlü kolaylığı sağlıyorsunuz hatta zaman zaman kendi vekalet ücretinizi bile almıyorsunuz. 10bini üstünde bir dosyayı 100 tl taksite böldüğümü biliyorum ki adam hala ödüyor ama dahasına gücü yok. öteki tarafta 3 tane evi 2010 model arabası olup da evinin kredisini ödemeyeni de biliyorum. şimdi bu adamın ipotekli evi satılır mı satılmazmı siz söyleyin. son örnek için adamın aracını trafikten bağlattım ve bağlanır bağlanmaz sabaha karşı 4te aradı ödiycem toplamı ne kadar diyor. o sebeple hiç de durum sandığınız gibi değil.
öteki açıdan öle çok ucuza falanda gitmiyor. ancak 1-2 bin aşağı. heleki iyi bir araba yada gayrimenkul ise açık artırmayla değerini rahat buluyor.
alınası dediğiniz mallar genel de ilk satışında %60a gidiyor. %18 kdv %1 damga satış masrafları yediemin ücreti vs. rakam reele yaklaşıyor.
ayrıca bu para da sonuçta borçlunun borcundan düşüyor.
bu kafa simsarlara yarıyor. alacaklılar yada simsar dediğimiz değerli mal avcıları satışa giren olmadığından çoklukla ikinci satışta %40 alıyor ve borçluya da yazık oluyor.
şapkanızı önünüze alıp düşünün bakalım: bi adamdan 20bin alacağınız var ve adam bmw 1.16 ile önünüzden geçiyor ama siz sıkıntıdasınız ne yaparsınız. kendinizi hep borçlu yerine değil bir de alacaklı yerine koyun.

dediklerinize katılıyorum haklısınız, tabiki satışa çıkacak ama konumuz icraya düşenlerin durumu değil, icralık malların peşinden koşanlardı:D
sanırım avukat yada icra memurusunuz? yazıdan bunu çıkarttım. birşey sormak istiyorum, otopark, avukat yediemin vs. ücretler satılan malın satış değerinden karşılanmıyormuydu? sonuçta bu ücretler icralı arabayı alan kişiyi ilgilendirmez gibi geliyor bana?

S

senem_

Bilgi Girilmemiş
dediklerinize katılıyorum haklısınız, tabiki satışa çıkacak ama konumuz icraya düşenlerin durumu değil, icralık malların peşinden koşanlardı:D
sanırım avukat yada icra memurusunuz? yazıdan bunu çıkarttım. birşey sormak istiyorum, otopark, avukat yediemin vs. ücretler satılan malın satış değerinden karşılanmıyormuydu? sonuçta bu ücretler icralı arabayı alan kişiyi ilgilendirmez gibi geliyor bana?

otapark vs. giderlerin satış gelirinden karşılandığı doğru. işin içinde olmadığınız için anlayamadığınız şu bu masraflar zaten yapıldığı için yada takibin başlamasıyla birlikte vekalet ücreti zaten dosya borcuna eklendiği için satış gelirinden karşılansada haliyle borçlunun borcundan düşmüş oluyor. o araç satılmasa ve otoparkta kalsa dahi o masraflar zaten borçlunun borcuna ekleniyor. icralık arabayı alan borçluya her halükarda iyilik yapıyor aslına bakarsanız.
çok gaddar değilseniz ki bana gaddar derler ona rağmen zor durumdaki adamın aracını bağlasanız bile çoğu zaman geri veriyorsunuz yada evi satacaksanız elinizden geldiğince işi yavaşlatıp adama ödeme yapması için zaman kazandırıyorsunuz.
vergiler derseniz satış masraflarından karşılanmıyor. malı alan kendisi ödüyor.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu inanç meselesi bazıları galericeler o zaman haram iş yapıyor gibisinden demiş zaten çoğu galerici tefecilik ve bir çok bu tip işler yapar.. hepsi değil tabiki ama çoğu yapar ticaretin içinde olanlarda bilirler..

ikincisi ben buna inanırım "Ağlayanın Malı Gülene Nasip Olmaz." bu bir gerçek hayatımda buna pek çok defa şahit oldum kendimde dahil..

Gümrükden mal çekmek başkadır mesela orda mal gümrükde kalmışdır ona bir şey demem adam 5 bin tl ye almanya almışdır arabayı burda 15 bin tl vergi çıkarınca gümrükde bırakmışdır ama o işi yapan adama 5 bin tl kaybı koymaz o işleri iyi bilirim bu tür işler çünkü keyfi işlerdir o yüzden gümrükden açılan ihalelerde bence bir sıkıntı yok..

ama icradan gelen mallar da kaç kişinin ağı göz yaşı haykırışları derdi vardır.. ve ne yazık ki illa bir şekilde bir yerden çıkar ben buna çok şahit oldum bu işi yapan gayrimenkulcü abimiz var ihalelere girer bu tip hacizli evleri alır satar karısından boşandı büyük bir hastalık geçirdi (kanser) hastanede yapa yalnızdı kimse yanında yokdu..

bir arkadaşımız gene bir abisi vasıtasıyla bu tip bir icra ihalesinden mercedes aldı 1 sene sonra o arabayla antalya yolunda kamyonun altına girdi yanında oturan çok sevdiğimiz bir arkadaşımızda hakkın rağmetine kavuşdu o arkadaşda bir garip oldu sonra hacca gitti kendini dine verdi psikolojisi alt üst oldu..

bu inanç meselesi inancı zayıf olan yada bu tip inançlara sahip olmayan insanları genelde etkilemiyor bu tip şeyler onlar alıp satıyorlar yapıyorlar her kez cezasını bir yerde vericek bazıları burda veriyor bazıları diğer tarafda vericek..

benimde başıma çok masumane bir şey gelmişdi mp3 player almışdım bana satanlarda aldıkları şahısdan borca mahsusen almışlar ama 3 ü 5 e sayıp almışlar yani mp3 ün fiyatı 120 tl ise çocuğun borcu 20tl ise 20 tl ye karşılık lamışlar diyim tam tefecilik yapmış şerefsizler bende bilmiyordum mp3 player devamlı elimden düşüyor cebimden düşüyor millet diyor ne kadar sakar oldun yok yok dedim bunda bir şey var gittim adamlarla sohbetten sonra öğrendim gerçek sahibinin telini aldım aradım bir yerde buluşduk mp3 playerı para mara istemeden gerçek sahibine geri verdim yananda 40 tl param oldu ama böyle olması gerekiyormuş aslında anlamam gerekirdi 120 tl lik mp3playerı 40 tl ye satmak mantıklı değildi neyse geçmiş zaman en azından o çocuk mutlu oldu..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yeni duyduğum bir haber. Ankara'da çok zengin, varlıklı bir komşum vardı. Sanayide dükkanları vardı, paraya para demezdi. Şu anki durumu içler acısıymış, eşinden ayrılmış, ev bark, dükkanlar elinden gitmiş, şimdi sanayide bir dükkanın deposunda yaşam savaşı veriyormuş, duyunca elbette çok üzüldüm, başka bir komşum böyle adamlara bu hayat müstehak ama çoluğuna çocuğuna yazık dedi. Neden böyle oldu dedim, meğerse el altından tefecilik yaparmış, o bindiği lüks araçlar alınteri değil de el koymaymış.

ESEN_26

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
benim avukat yanında çalışan icracı bir arkadaşım var bir ara bende çok düşündüm bu işi piyasası 32 bin lira olan aracı 18bin civarına alabilme imkanım vardı çok düşündüm çok araştırdım ve almamamın daha mantıklı olduguna karar verdim içime sinmedi insan karlı olan işlerde kendince bahaneler uyduruyor yok borcunu ödeseydi yok ben almasam başkası alacak gibi ama hiçbiri bahaneden öte gitmez benim için bence yaklaşma kim bilir belki tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır..